تفاوت روانشناس با روانپزشک
تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟
مهر ۳, ۱۳۹۸
بهترین روانشناس کودک در تهران
نیاز کودک به روانشناس و مشاور
مهر ۳, ۱۳۹۸

آموزش تفاوت جنسیت به کودکان

آموزش تفاوت جنسیت به کودکان موضوع این مطلب آموزشی برای والدین است. کودکان از همان ماه های نخستین تولد ، زمانی که در حال تجسس و وارسی اندام های بدن خود هستند ، نظرشان به اعضای جنسی بدن شان معطوف می شود.

ولی در سنین ۳ یا ۴ سالگی به سبب کنجکاوی نسبت به جهان پیرامونی و چیزهای پنهانی ، بچه ها کنجکاوی هایی درباره ی اعضای جنسی سایرین به خصوص جنس مخالف از خود بروز می دهند. به منظور رفع این تجسس و کنجکاوی آنان به بازی هایی نظیر دکتربازی روی می آورند.

همچنین شناخت ایجاد شده درباره ی اعضای تناسلی و جنسی در برخی از بچه ها هراس و آشفتگی به وجود می آورد. به طور نمونه ، دختران با مشاهده آلت تناسلی برادر خود امکان دارد تصور کنند که چیزی کم داشته و یا برادرشان دچار بیماری شده است.

چگونه تفاوت جنسیت را به کودکان آموزش دهیم؟

دادن معلومات و آموزش های مورد نیاز و بایسته در مورد جنسیت به بچه ها نبایست تنها یک مرتبه و به طور دائم انجام شود. این تعالیم و آموختن ها یک پروسه ی همیشگی و تدریجی می باشد و باید کودکان در طی دوران زندگی خود و متناسب با سن و شرایط خود آن چیزی را که احتیاج به یادگیری دارند را در این زمینه بیاموزند.

در صورتی که فرزند شما درباره ی مسائل جنسیتی و جنسی پرسشی نمی کند ، به این معنی نیست که شما نیز از این مسائل به طور کامل چشم پوشی کنید. از سنین ۵ سالگی والدین قادرند کتابچه ها و جزوه هایی را که به طور علمی و با ملاحظه ی همه ی موارد و محتوای اخلاقی نوشته شده و متناسب با سن فرزندان خود گزینش و خریداری نموده و آنان را در این خصوص ارشاد و هدایت نمایند.

شرح تفاوت های جنسی برای کودکان

تقریباً از ۳ سالگی که بچه ها می آموزند ، به طور رایج از کلمات جهت اسم گذاری چیزها استفاده کنند شما والدین قادرید عضوهای گوناگون بدن را برای کودک خود معرفی نمایید. در مابین این توضیحات ، اسم اعضای جنسی را نیز برای آنان بیان کنید و در صورتی که تصور می کنید فرزند شما نیاز به دیدن تصاویر مرتبط دارد قادرید از تصاویر کالبدشناسی بهره بگیرید. توصیه می شود بچه ها از همان اوایل با اسم صحیح اندام های بدن آشنا و از اسم صحیح آن ها استفاده نمایند.

مشخص کردن حد و مرز تفاوت جنسی برای کودکان

فرزند ۴ ساله شما با دوست خود در اتاق به بازی سرگرم است ، زمانی شما وارد اتاق می شوید مشاهده می کنید که آنان لباس های خود را درآورده و عریان و لخت شده اند. واکنش شما چیست؟

برخورد و واکنش شما بسیار اهمیت دارد و بر ذهنیتی که کودکتان در سال های آتی در رابطه با بدن خود و اندام های خصوصی خود خواهد داشت اثر می گذارد. در این زمان خونسردی خود را حفظ نمایید و سر آن ها دادو فریاد نزنید و یا آنان را تنبیه و مورد سرکوفت و شماتت قرار ندهید. لیکن برای آنان حد و مرزی مشخص نمایید.

به طور نمونه به آنان بگویید: لباس هایتان را بپوشید ، اندام های بدن شما خصوصی است و نبایست در برابر دیگران برهنه شوید و آن را به کسی نشان دهید و آنان را به فعالیت ها و بازی های دیگر مشغول سازید. در صورتی که دو مرتبه این عمل را انجام دادند شاید علت آن است که تجسس و کنجکاوی آنان هنوز رفع نشده است.

سری و خصوصی بودن

هنگامی که با فرزند خود در مورد جنسیت گفت و گو می کنید ، لفظ سری و خصوصی را برای آنان بیان و تکرار نمایید. برای کودکان زیر ۵ سال به زبانی ساده توضیح دهید که همه ی ما به دستشویی می رویم و این عمل را در خلوت و به تنهایی انجام می دهیم چون سری و خصوصی است و باید همه ی اندام های خصوصی خود را لباس بپوشانیم.

به کودکان بالای ۵ سال توضیح دهید که با آن که از اندام های خصوصی مطلع هستند ، اما هیچ وقت درباره ی موضوعات جنسی با بچه های کوچکتر و دیگران حرف نزنند و در صورتی که پرسشی برای آنان ایجاد شد از والدین خود در این خصوص سوال بپرسند.

در پاسخ به پرسش های کودکان در مورد تفاوت های جنسی به نکات زیر توجه کنید:

  • انتقال اطلاعات و آموزش ها می بایست به صورت گام به گام و مستمر صورت پذیرد. از تشریح جزئیات به طور کامل بپرهیزید.
  • از دروغ گفتن بپرهیزید.
  • جواب شما می بایست واضح ، ساده ، واقعی و به دور از ابهام باشد.
  • جواب ها می بایست به فراخور سن کودکان باشد.
  • به گونه ای صحبت کنید که اطمینان کودک را جلب نموده و برای آنان زمان کافی بگذارید.
  • آرامش ظاهری خود را حفظ کنید و به صحبت ها و سوال های آنان خوب گوش کنید.
  • جوانب اخلاقی را رعایت کنید و از کلمات درخور و مناسب و علمی در توضیحات خود استفاده کنید.

موضوع مرتبط :

بازی با اندام تناسلی در کودکان و نحوه برخورد والدین و راهکارهای ترک آن

آموزش جنسی کودکان

راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی

مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان

تربیت کودک مستقل

آموزش بلوغ به کودکان

علت لمس آلت تناسلی در کودکان

تربیت جنسی کودک

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک معتبر

روان شناس خوب

بهترین روانشناس کودک در تهران

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *