photo 2018 07 07 21 32 20
هوش هیجانی کودکان و ۵ راهکار تقویتی و پرورشی
تیر ۱۹, ۱۳۹۷
تیپ شناسی - تست MBTI
تاریخچه آزمون MBTI
تیر ۱۹, ۱۳۹۷

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

تربیت کودک موفق و روش های مناسب جهت پرورش کودکان موفق مهمترین دغدغه امروز والدین است.

تحولات در فضای خانه و خانواده قادر است به میزان فراوانی موجب برانگیختن و تشویق فکری و ذهنی کودکان شودو آنان را در یاد گرفتن و قوی شدن مهارت‌های ذهنی و عقلی آنان که رو به پیشرفت و نمو می‌باشد یاری برساند. بدین سبب است که فضاهای نامناسب قادر است پیشرفت و ارتقای ذهنی و هوشی را راکد سازد و توانایی‌هایشان را اندک و محصور سازد.

مقدمه تربیت کودک موفق

سبک و سیاق رابطه‌ای که پدر و مادر قادرند با کودکان ایجاد کنند و به علاوه برخوردها و واکنش هایی که در طی بزرگ شدن کودک با آنان اعمال می‌کنند ، نقش بسیار مهمی در زیاد شدن مهارت‌ها و توانایی‌های ذهنی و هوشی ایفا می‌کند. پژوهش‌های کارشناسان درباره‌ی واکنش‌های ذهنی و عقلی کودکان آشکار کرده است که در صورتی که شرایط فضایی که کودک در آن پرورش می‌یابد وارسته و دوستانه باشد و کودک قادر باشد به راحتی اعمال و کارهای گوناگون را تجربه کنند ، رابطه‌ی احساسی عالی با پدر و مادر ایجاد کنند ابعاد هوشی و قابلیت‌های او به بالاترین درجه‌ی خود خواهد رسید.

نخستین عملی که پدر و مادر بایستی اجرا نمایند این است که به طرق گوناگون کودکانشان را آگاه سازند که به وی علاقمند هستند و به او مهر بورزند. یکی از کمبودهای احساسی که در بعضی از خانواده‌ها مشاهده شده این موضوع است که پدر و مادر درسرگرمی و بازی کودکان خود مشارکت دارند ولی رابطه‌ی صمیمی در میان آنان وجود ندارد. ثانیاً در فضاهای خانواده‌ای که دوستی و محبت و گرمی غالب و مسلط می‌باشد به استقلال و اعتماد به نفس کودک ارج گذاشته شود. بایستی امور و مسائل خصوصی را به گونه‌ای نقشه ریزی و در دستور کار قرار دهید که احتیاجات کودکان رو به بهبود و توسعه دیده شود و به وی مشابه یکی از اعضای مهم خانواده دقت لازم شود.

یکی از کارهای نادرست رایج در میان خانواده‌ها این است که هرگز در انتخاب‌ها و مسائل و مشکلات از کودکان نظرخواهی نمی‌شود. او را کودکی می‌بینند که نمی‌تواند دست به انتخاب بزند و یا درست بیاندیشد ، اما در حقیقت اساس و مبنای انتخابات درست و اندیشه‌های سنجیده بایستی از دوران کودکی پایه گذاری شود. در همه‌ی اقدامات و اعمال روزمره قادرید که از کودکان نظرخواهی کنید. فضایی که بر این پایه و قاعده تشکیل شود مبدل به مناسب‌ترین فضا به منظور تقویت مهارت‌ها و توانایی‌ها و در نتیجه افزایش سطح هوشی کودکان را در پی خواهد داشت.

نکته ای در مورد تربیت کودک موفق

نکته‌ی حائز اهمیت این موضوع می‌باشد که محیط منزل همانند سایر محیط‌های آموزشی نمی‌باشد که کودک ناگزیر و به ناچار برای اوقات بلند مدت به فراگیری امور مشغول شود. غالباً کودکان زیر ۶ سال قادر نیستند برای زمان طولانی در محیطی بی‌صدا و ثابت بمانند و به عملیات فکری ، نوشتاری و خواندنی بپردازند ، بدین سبب کودکان تعلیمات لازم را در فرم بازی و تحرک یاد می‌گیرند و علاقمند به کشف فضای پیرامونشان هستند و مایلند به فعالیت‌های جسمی گوناگونی بپردازند.

به کارها و امور کودکان توجه کنید و در شرایط مطلوب از اعمال صحیحی که اجرا کرده‌اند سخن بگویید و آنان را مورد ترغیب و تعریف قرار دهید. با ملامت و شماتت کردن کودکان چیزی یاد نمی‌گیرند ، ولی با ترغیب و تعریف از آنان به وی یاد می‌دهید که امور صحیح را پیگیری نماید.

در امور روزمره بایستی کودکان را آگاه سازید که به توانمندی و مهارت‌هایشان اطمینان دارید. با این کار وی برای اجرای امور بیشترین سعی و قدرت خود را به نمایش می‌گذارد. نظر به این که کودکان هر برچسبی که به آنان زده شود را می‌پذیرند ، والدین قادرند بدین طریق برای پرورش و توسعه‌ی خودباوری و عزت نفس کودک حداکثر بهره را ببرند. کشمکش‌ها و مسائلی را برای کودکان طرح کنید که با اندکی سعی و فکر قادر باشند برای آنان راهکار بیابند و آنان را فیصله دهند.

مطلب مهمی در مورد تربیت کودک موفق : یکی از ضابطه‌های اساسی و مهم که بایستی به کودکان آموزش دهید این مطلب است که آنان آگاه شوند و درک کنند که ناکامی در کارها خطا و جرم نمی‌باشد به علاوه قسمتی از پیروزی است و مسیری می‌باشد برای کسب کردن احساسات و رویدادهای تازه.

به سبب روال آموزشی نامطلوب و ملامت و شماتت‌های فراوان و پی در پی در شماری از خانواده‌ها ، کودکان به سبب واهمه و هراسی که از خطا کردن دارند به اقدامات جدید مشغول نمی‌شوند و یا هراس از توبیخ والدین ، دستاوردها و تلاش‌ها و ماجراجویی‌های خود را محصور می‌کنند و این تفکر اشتباه تا بزرگسالی با آنان خواهد بود. در نتیجه هر اندازه که کودکان دچار خطا شوند بایستی تلاش کنید که خطاهای را توسط هدایت آنان به مسیر درست و گفت و گوی صمیمانه خطاها را اصلاح نمایید و برای آنان مسائل را تفکیک و تشریح کنید. این راهکار خود روشی است برای یادگیری‌های ارزشمند زندگی.

پژوهشگران عقیده دارند که آن چیزی که بیشتر در گزینش سبک و سیاق زندگی کودکان تاثیر گذار خواهد بود و سبب پرورش و پیشرفت هوش و توانایی‌های آنان خواهد شد ، شیوه‌هایی می‌باشد که پدر و مادر و اطرافیان برای شیوه‌های گفت و گو با کودک و استفاده از واژه‌های درست در زمان صحبت با کودکان می‌باشد.

نتیجه گیری در مورد تربیت کودک موفق

اگر بخواهید ترتیب کودک موفق را به اختصار بررسی کنید، در ابتدا بایستی هوش کودک خود را تست نمایید و سپس در مسیری که کودک شما دارای پتانسیل های فردی است، کودکتان را تربیت کنید. یعنی همان تقویت هوش غالب و پس از آن تقویت هوش مالی کودک است.


موضوعات مرتبط :

تست هوش کودک ۳ ساله 

تست هوش کودک ۴ ساله

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *