تنبلی چشم در کودکان و نشانه ها ، علت و درمان تنبلی چشم در کودکان

تقویت هوش
آموزش کلاژ برای کودکان
آذر ۱۲, ۱۳۹۷
مرکز تست هوش کودک در بندر عباس
مرکز تست هوش کودک در بندر عباس
آذر ۱۲, ۱۳۹۷

تنبلی چشم در کودکان و نشانه ها ، علت و درمان تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم در کودکان (Amblyopia) و نشانه های تنبلی چشم در کودکان موضوع مطلبی است که برای شما تهیه نموده ایم. همچنین روش های درمان تنبلی چشم در کودکان یا آمبلیویی را ارائه می کنیم.

از علامت‌ها و نشانه‌های رایج تنبلی چشم در کودکان ( آمبلیوپی در کودکان ) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چشمی که به طرف درون یا بیرون کجی و گرایش دارد.
 • چشم‌هایی که به دید ، انطباق و همسویی ندارند.
 • مشاهده و بینایی عمیق کم و ناکافی.
 • کژبینی و بازنکردن یکی از چشم‌ها به طور مداوم.
 • تکان دادن و خم نمودن سرو
 • نشانه‌ها و برآیندهای غیرطبیعی بررسی‌های چشمی.

نشانه‌هایی که والدین می‌بایست برای تنبلی چشم در فرزندان خویش مورد بررسی قرار دهند و در صورت وجود آن‌ها به پزشک مراجعه نمایند:

 1. در صورتی که بچه‌ها در زمان نگاه کردن به کارتون و فیلم ، سرشان را مدام کج می‌کنند و آن را می‌چرخانند ، این علامت قادر است یکی از علائم عارضه آمبلیوپی در کودکان باشد. در بچه‌هایی که به این اختلال دچار می‌باشند ، غالباً یکی از چشم‌ها متسلط می‌باشد و بچه‌ها به منظور مشاهده و نگاه اغلب از آن استفاده می‌کنند. بدین جهت این بچه‌ها در زمان مشاهده فیلم و کارتون سرشان را حرکت می‌دهند تا قادر باشند چشمی را که غالب است را به کار بگیرند.
 2. در صورتی که بچه‌ها پیوسته چشمشان را منحرف و یا آن را مالش می‌دهند و یا روی آن را با دست می‌گیرند ، قادرند علائم آمبلوپی را دارا باشند. این بچه‌ها با نهادن دست بر روی یکی چشم‌ها سعی می‌نمایند که بینایی و مشاهده خوبتری را دارا باشند.
 3. بچه‌هایی که در ریاضیات پیچیدگی و ابهام دارند. هنگامی که بچه مبتلا به تنبلی چشم به منظور به وجود آوردن توجه و دقت دوباره سعی می‌نماید هر دو چشم خود را به کار بگیرد ، تمییز دادن و تفکیک را از دست می‌‌‌‌دهد.
 4. فرزند شما در مطالعه دروس آهسته و به کندی پیش می‌رود. هنگامی که بچه‌های دچار آمبلیوپی متنی را مطالعه می‌‌کنند روال مطالعه کتاب آن‌ها را درمانده می‌کند. چشمی که دچار تنبلی است شتاب مطالعه را از کودک خواهد گرفت و امکان دارد تعدادی از واژه‌ها را در متن از قلم بیندازد و یا مجدداً آن‌ها را بخواند و یا واژه‌هایی را به مطلبی که می‌خواند افزوده نماید.
 5. زمانی که فرزند شما در اجرای توانایی‌ها و تسلط‌های حرکتی دچار مشکل است. برای مثال ، هنگامی که فرزند شما در تحریر مطالب با سختی مواجه است و به طور صحیح قادر نیست بر سطوح خطوط راست کلمات را بنویسد امکان دارد یکی از علائم آمبلیوپی در کودکان باشد. چشمی که دچار تنبلی می‌باشد ، با فهم و دید غلط قادر نیست بر خطوط مستقیم حرکت نماید.
 6. در شماری از بازی‌ها و اجرای حرکات ورزشی دچار ضعف و ناتوانی است. عارضه آمبلیوپی موجب می‌گردد که فرزند شما در شناسایی ژرفا و گودی و محل و جا گرفتار اختلال باشد و در نهایت قادر نیست در اجرای شماری از فعالیت‌ها و حرکات موفق عمل نماید.

علت تنبلی چشم در کودکان

عارضه آمبلیوپی به علت دید بصری غیرطبیعی در زمان کودکی و در سنین پایین ایجاد و بروز می‌گردد که رشته‌های عصبی میان قشر شفاف سلول‌ها و ساختار شبکیه و مغز را دگرگون می‌سازند. چشمی که مبتلا به تنبلی می‌باشد ، نشان‌های بینایی اندک‌تری را به دست می‌آورد. قدرت چشم‌ها در عمل انطباق اندک اندک کاسته می‌شود و در انتها مغز سد و بازدارنده نشان‌ها و رمزهای وارد شده از چشمی که دچار تنبلی است می‌شود و یا به طور کلی ازاین سیگنال‌ها چشم پوشی می‌کند. هر هاملی که دید بچه‌ها را کدر نماید و یا موجب انحراف و کجی چشم آنان شود ، قادر است سبب عارضه آمبلیوپی در کودکان گردد.

علت معمول این حالت بر این پایه‌اند:

 • ناهماهنگی ماهیچه‌ای: رایج‌ترین علت آمبلیوپی ، ناهماهنگی عضلاتی می‌باشد که چشم در آن‌ها قرار گرفته است.
 • اختلاف در شفافیت و وضوح چشم‌ها: اختلاف چشمگیر میان فرستادن دستور در هر کدام از چشم‌ها ، به سبب اشکال در دیدن اشیای نزدیک و دور و یا کانون قشر چشم ایجاد می‌گردد ، امکان دارد سبب این عارضه در کودکان گردد. در شماری از بچه‌ها عارضه تنبلی به سبب تلفیق کژی و لوچی چشم و نقص‌های شکستگی ایجاد می‌گردد.
 • فقدان و یا کاهش: هر عیب و نقصی که برای یک چشم ایجاد می‌گردد مشابه تیرگی عدسی چشم ، امکان دارد بچه‌ها را از دید شفاف و دقیق بی‌بهره سازد. این نوع تنبلی چشم در فازهای نخستین احتیاج به مداوای سریع دارد تا موجب از بین رفتن دید همیشگی کودکان نگردد.

درمان تنبلی چشم در کودکان

آغاز رفع  مداوای عارضه آمبلیوپی در سنین پایین ، فراوان حائز اهمیت است. در این زمان رابطه مبهم و مرکبی میان مغز و چشم کودکان صورت می‌پذیرد. از این رو بیشترین برآیند هنگامی کسب می‌گردد که مداوا و بهبودی قبل از سنین هفت سالگی شروع گردد. در صورتی که این عارضه در کودکان مدا.ا و رفع نگردد امکان دارد منتهی به نابینایی در کودکان گردد.

انتخاب‌های درمانی ، به دلیل عارضه تنبلی وابسته است و این موضوع که این شرایط چه اندازه بر دید فرد اثرگذاری داشته است بر این پایه‌اند:

 • چشم افزار و چشمی‌های اصلاحی
 • Patch چشمی
 • صافی‌های نیمه کدر
 • قطره چشمی
 • عمل و کرنت

کارشناسان مرکز هوش نیک ، آموزش هایی را به والدین برای بازی با کودکان خود بر اساس هوش غالب آنها پس از انجام تست هوش ، ارائه می نماید.


موضوعات مرتبط :

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

عوامل موثر بر بازی کودکان

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

پرورش هوش غالب کودک

تست هوش کودک ۵ ساله 

تقویت هوش مالی کودک

تاثیر اسباب بازی در هوش کودکان

Rate this post

2 Comments

 1. karimi گفت:

  فرزندم برای تنبلی چشم هر چند وقت یک‌بار باید ویزیت شود؟

 2. . گفت:

  آیا برای تنبلی چشم احتمال دیگری هم وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *