روش‌های مدیریت و برخورد با کودکان در فضای مجازی

دزدی در کودکان
دزدی در کودکان و راهکارهای مقابله و برخورد با آن
آذر ۱۴, ۱۳۹۷
تقویت حافظه کودکان دبستانی
راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی
آذر ۲۲, ۱۳۹۷

روش‌های مدیریت و برخورد با کودکان در فضای مجازی

کودکان در فضای مجازی - کودک و تبلت

روش‌های مدیریت کودکان در فضای مجازی و راهکارهای برخورد با کودکان در مورد فضای مجازی و اینترنت ، موضوع این مطلب کوتاه است. زیرا استفاده کودکان از تبلت و موبایل موجب دغدغه والدین شده است.

با بچه‌ها در فضای مجازی همراه و همگام باشید: همان گونه که بر کارها و اعمال کودک در محیط واقعی ، عبور و مرور ، همبازی‌های او ، شکل بازی و سرگرمی‌های آنان مدیریت و کنترل دارید در این خصوص هم می‌بایست مدیریت و کنترل هوشمندانه‌تر و ژرف‌تری را اعمال نمایید. از فعالیت‌هایی همچون مضمون‌ها و سرگرمی‌ و بازی‌های بچگانه دردسترس کودکان آگاه بوده و زیرکانه‌ترین کار شما همگامی و همراهی بچه‌ها در گزینش و خریداری برنامه‌ها و بازی‌های کامپیوتری و تبلتی می‌باشد که سبب می‌گردد مهارت استفاده از رسانه‌های جمعی و ارتباطی و تفکر انتقادی آنان فزونی و رشد کند.

بچه‌ها در دوره‌ای مانند صدانگار رفتار می‌نمایند و پیوسته از اطرافیان و والدین الگوبرداری و پیروی می‌نمایند. از این رو در صورتی که پدر و مادر و اعضای خانواده از مضمون‌ها و سایت‌های نامطلوب و منفی استفاده نمایند در حقیقت برای کودکان خویش هم مجوز و تصدیق به کارگیری سایت‌ها و مضمون‌های نامطلوب و منفی را صادر کرده‌اند. بنابراین در جهت مراقبت و مدیریت فرزندانتان در محیط و فضای مجازی نخست از خودتان آغاز نمایید. ولی در صورتی که به هر علتی قصد دارید مضمون و متن‌هایی را نگاه نمایید که درخور سن و سال فرزندتان نمی‌باشد وقت و فرصت مساعد و به جایی را بدین منظور تعیین و خصوصی سازی نمایید.

آگاهی و شناخت زیاد بچه‌ها از شبکه‌های برخط و تبادلی و نرم افزارهای رایانه‌ای و پیشرفته و سریع در مقایسه با پدر و مادر خویش نه فقط امتیاز محسوب نمی‌شود بسا که صدمه و خطرات شدیدی در آینده برای این بچه‌ها پیش بینی می‌شود. این موضوع مدیریت و پرورش و تادیب بچه‌ها را مشکل می‌سازد و پدران و مادران به منظور کنترل و مراقبت آنان راهی سخت و طولانی را می‌بایست بپیمایند. بنابراین والدین می‌بایست خودشان را به چگونگی و طریقه‌ی کاربرد وسیله‌های ارتباطی گوناگون و هوشمند و کامپیوتری تجهیز نمایند و استفاده ازآن‌ها و شناخت و آگاهی درباره‌ی آن‌ها را به دست آورند.

در صورتی که تمایل ندارید کودکان از نرم افزارها و بازی‌های کامپیوتری و یا سایت‌هایی را مشاهده و یا استفاده نمایند می‌بایست با گفتاری روان و گویا و جدی برای آنان تشریح کنید که به چه علت نمی‌توانند این نرم افزارها و بازی‌ها و سایت‌ها را به کارگیرند با این عمل افزون بر یاری به بلوغ و اندیشه سنجشگرانه کودکان باعث می‌شوید فرزندان در رویارویی با هر نرم افزار و بازی و سایت‌های مجازی و رایانه‌ای از خود این پرسش را جویا شوند که به چه علت می‌بایست  این بازی و نرم افزارها  سایت‌ها را به کار بگیرید؟ همچنین کودکان می‌بایست از آسیب‌ها و مضرات اینترنت و شبکه‌ها و مخابرات دیجیتال آشنا و آگاه باشند ، ضروری می‌باشد که بدین منظور مثال‌ها ، عبرت‌ها و سرمشق‌هایی را به آنان نشان دهید.

یکی از روش های مدیریت کودکان در فضای مجازی ، مدت بندی و برنامه زمانی را حتماً به کار بگیرید: یکی از تاثیرگذارترین و کارآترین عمل شما به منظور نظارت و مدیریت بچه‌ها در به کارگیری اینترنت و برنامه و بازی‌های رایانه‌ای و گوشی‌های هوشمند برنامه زمانی در جهت استفاده از این برنامه‌ها و محیط مجازی و زمان حضور آنان در این برنامه‌ها می‌باشد مسلماً این عمل قادر است در جهت ساعات دیدن فیلم و کارتون هم موثر باشد.

به وجود آوردن مرزها و انحصارها و ممنوعیت‌ها با رای و همکاری کودکان ، زمانی که والدین در پروسه‌ی انتخاب‌ها و مقاصد خویش برای کودکان خود ، آنان را دخالت و شرکت می‌دهند میزان اطاعت و سازگاری و پیروی بچه‌ها را فزونی می‌بخشند. در صورتی که چارچوب‌ها و انحصارهایی که در مقررات هر خانه‌ای مشاهده می‌گردد با رای و نظر و همکاری فرزندان تعیین و بنا گردد این احتمال ایجاد می‌گردد تا این نوع چارچوب‌ها و ممنوعیت‌ها را  در محیط و برنامه‌های مجازی هم به کار بگیرند. این مشارکت و همفکری بچه‌ها مدد می‌رساند تا کشمکش و مشاجرات بین پدر و مادر و کودکان کاهش یابد.

یکی دیگر از روش های مدیریت کودکان در فضای مجازی ، نظارت و بررسی‌های پیدا و پنهان: روش‌های گوناگونی مشابه گذاشتن دستگاه کامپیوتر در مکان‌های همگانی و پررفت و آمد خانه ، شیوه‌ی مطلوب و درخوری در جهت نظارت و بررسی کودکان در محیط‌های مجازی است. ولی با بهره‌گیری از وسایل و تجهیزات پایش و آگاه بودن از وضعیت سیستم از طریقه بررسی مداوم ، قادرید به گونه‌ای پنهان و تشخیص ناپذیر امور مجازی بچه‌ها را کنترل نمایید. این بررسی و مدیریت نامشهود نه به علت مقابله بلاواسطه ، لیکن به علت آگاهی والدین از بازدیدهای نامطلوب و منفی کودکان می‌بایست به کار گرفته شود.

یکی دیگر از روش های مدیریت کودکان در فضای مجازی ، جهت دهی فرزندان در به کارگیری برنامه‌ها و محیط مجازی: والدین می‌بایست بچه‌ها را به گونه‌ای برنامه ریزی شده با منظور و مقاصد خاص و با نظر به سلایق و علاقه‌مندی‌های آنان به مطالب و موضوعات گوناگون به استفاده از برنامه‌های مجازی جهت دهی نمایند. پدران و مادران می‌بایست در پی تمایلات و سلایق کودکان خویش باشند و در آن راه آنان را به جلو سوق دهند تا بدین شیوه از بیهوده و بی‌هدف‌گردی کودکان در محیط‌های مجازی ممانعت به عمل آورند.

آگاهی و شناخت لینک‌های موثق خبری ، سرگرمی و بازی ، گردشگری سودمند و سیو نمودن آنان در دستگاه رایانه و عرضه آن به کودکان از کندوکاو بی‌حساب و بی‌برنامه در فضای مجازی جلوگیری می‌کند تا کودکان از خطرات این محیط‌ها مصون گردند.


موضوعات مربوطه:

چند اصل بمنظور تربیت و پرورش کودک موفق

۱۰ روش تقویت هوش کودک

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

مواردی جهت تربیت کودک مستقل

راهکارهای درمان بیش فعالی ADHD

استعدادیابی کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *