روش‌های مدیریت و برخورد با کودکان در فضای مجازی

دزدی در کودکان
دزدی در کودکان و راهکارهای مقابله و برخورد با آن
آذر ۲۱, ۱۳۹۷
تقویت حافظه کودکان دبستانی
راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی
آذر ۲۱, ۱۳۹۷

روش‌های مدیریت و برخورد با کودکان در فضای مجازی

روش‌های مدیریت کودکان در فضای مجازی و راهکارهای برخورد با کودکان در مورد فضای مجازی و اینترنت ، موضوع این مطلب کوتاه است. زیرا استفاده کودکان از تبلت و موبایل موجب دغدغه والدین شده است.

با بچه‌ها در فضای مجازی همراه و همگام باشید: همان گونه که بر کارها و اعمال کودک در محیط واقعی ، عبور و مرور ، همبازی‌های او ، شکل بازی و سرگرمی‌های آنان مدیریت و کنترل دارید در این خصوص هم می‌بایست مدیریت و کنترل هوشمندانه‌تر و ژرف‌تری را اعمال نمایید. از فعالیت‌هایی همچون مضمون‌ها و سرگرمی‌ و بازی‌های بچگانه دردسترس کودکان آگاه بوده و زیرکانه‌ترین کار شما همگامی و همراهی بچه‌ها در گزینش و خریداری برنامه‌ها و بازی‌های کامپیوتری و تبلتی می‌باشد که سبب می‌گردد مهارت استفاده از رسانه‌های جمعی و ارتباطی و تفکر انتقادی آنان فزونی و رشد کند.

بچه‌ها در دوره‌ای مانند صدانگار رفتار می‌نمایند و پیوسته از اطرافیان و والدین الگوبرداری و پیروی می‌نمایند. از این رو در صورتی که پدر و مادر و اعضای خانواده از مضمون‌ها و سایت‌های نامطلوب و منفی استفاده نمایند در حقیقت برای کودکان خویش هم مجوز و تصدیق به کارگیری سایت‌ها و مضمون‌های نامطلوب و منفی را صادر کرده‌اند. بنابراین در جهت مراقبت و مدیریت فرزندانتان در محیط و فضای مجازی نخست از خودتان آغاز نمایید. ولی در صورتی که به هر علتی قصد دارید مضمون و متن‌هایی را نگاه نمایید که درخور سن و سال فرزندتان نمی‌باشد وقت و فرصت مساعد و به جایی را بدین منظور تعیین و خصوصی سازی نمایید.

آگاهی و شناخت زیاد بچه‌ها از شبکه‌های برخط و تبادلی و نرم افزارهای رایانه‌ای و پیشرفته و سریع در مقایسه با پدر و مادر خویش نه فقط امتیاز محسوب نمی‌شود بسا که صدمه و خطرات شدیدی در آینده برای این بچه‌ها پیش بینی می‌شود. این موضوع مدیریت و پرورش و تادیب بچه‌ها را مشکل می‌سازد و پدران و مادران به منظور کنترل و مراقبت آنان راهی سخت و طولانی را می‌بایست بپیمایند. بنابراین والدین می‌بایست خودشان را به چگونگی و طریقه‌ی کاربرد وسیله‌های ارتباطی گوناگون و هوشمند و کامپیوتری تجهیز نمایند و استفاده ازآن‌ها و شناخت و آگاهی درباره‌ی آن‌ها را به دست آورند.

در صورتی که تمایل ندارید کودکان از نرم افزارها و بازی‌های کامپیوتری و یا سایت‌هایی را مشاهده و یا استفاده نمایند می‌بایست با گفتاری روان و گویا و جدی برای آنان تشریح کنید که به چه علت نمی‌توانند این نرم افزارها و بازی‌ها و سایت‌ها را به کارگیرند با این عمل افزون بر یاری به بلوغ و اندیشه سنجشگرانه کودکان باعث می‌شوید فرزندان در رویارویی با هر نرم افزار و بازی و سایت‌های مجازی و رایانه‌ای از خود این پرسش را جویا شوند که به چه علت می‌بایست  این بازی و نرم افزارها  سایت‌ها را به کار بگیرید؟ همچنین کودکان می‌بایست از آسیب‌ها و مضرات اینترنت و شبکه‌ها و مخابرات دیجیتال آشنا و آگاه باشند ، ضروری می‌باشد که بدین منظور مثال‌ها ، عبرت‌ها و سرمشق‌هایی را به آنان نشان دهید.

یکی از روش های مدیریت کودکان در فضای مجازی ، مدت بندی و برنامه زمانی را حتماً به کار بگیرید: یکی از تاثیرگذارترین و کارآترین عمل شما به منظور نظارت و مدیریت بچه‌ها در به کارگیری اینترنت و برنامه و بازی‌های رایانه‌ای و گوشی‌های هوشمند برنامه زمانی در جهت استفاده از این برنامه‌ها و محیط مجازی و زمان حضور آنان در این برنامه‌ها می‌باشد مسلماً این عمل قادر است در جهت ساعات دیدن فیلم و کارتون هم موثر باشد.

به وجود آوردن مرزها و انحصارها و ممنوعیت‌ها با رای و همکاری کودکان ، زمانی که والدین در پروسه‌ی انتخاب‌ها و مقاصد خویش برای کودکان خود ، آنان را دخالت و شرکت می‌دهند میزان اطاعت و سازگاری و پیروی بچه‌ها را فزونی می‌بخشند. در صورتی که چارچوب‌ها و انحصارهایی که در مقررات هر خانه‌ای مشاهده می‌گردد با رای و نظر و همکاری فرزندان تعیین و بنا گردد این احتمال ایجاد می‌گردد تا این نوع چارچوب‌ها و ممنوعیت‌ها را  در محیط و برنامه‌های مجازی هم به کار بگیرند. این مشارکت و همفکری بچه‌ها مدد می‌رساند تا کشمکش و مشاجرات بین پدر و مادر و کودکان کاهش یابد.

یکی دیگر از روش های مدیریت کودکان در فضای مجازی ، نظارت و بررسی‌های پیدا و پنهان: روش‌های گوناگونی مشابه گذاشتن دستگاه کامپیوتر در مکان‌های همگانی و پررفت و آمد خانه ، شیوه‌ی مطلوب و درخوری در جهت نظارت و بررسی کودکان در محیط‌های مجازی است. ولی با بهره‌گیری از وسایل و تجهیزات پایش و آگاه بودن از وضعیت سیستم از طریقه بررسی مداوم ، قادرید به گونه‌ای پنهان و تشخیص ناپذیر امور مجازی بچه‌ها را کنترل نمایید. این بررسی و مدیریت نامشهود نه به علت مقابله بلاواسطه ، لیکن به علت آگاهی والدین از بازدیدهای نامطلوب و منفی کودکان می‌بایست به کار گرفته شود.

یکی دیگر از روش های مدیریت کودکان در فضای مجازی ، جهت دهی فرزندان در به کارگیری برنامه‌ها و محیط مجازی: والدین می‌بایست بچه‌ها را به گونه‌ای برنامه ریزی شده با منظور و مقاصد خاص و با نظر به سلایق و علاقه‌مندی‌های آنان به مطالب و موضوعات گوناگون به استفاده از برنامه‌های مجازی جهت دهی نمایند. پدران و مادران می‌بایست در پی تمایلات و سلایق کودکان خویش باشند و در آن راه آنان را به جلو سوق دهند تا بدین شیوه از بیهوده و بی‌هدف‌گردی کودکان در محیط‌های مجازی ممانعت به عمل آورند.

آگاهی و شناخت لینک‌های موثق خبری ، سرگرمی و بازی ، گردشگری سودمند و سیو نمودن آنان در دستگاه رایانه و عرضه آن به کودکان از کندوکاو بی‌حساب و بی‌برنامه در فضای مجازی جلوگیری می‌کند تا کودکان از خطرات این محیط‌ها مصون گردند.


موضوعات مربوطه:

چند اصل بمنظور تربیت و پرورش کودک موفق

۱۰ روش تقویت هوش کودک

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

مواردی جهت تربیت کودک مستقل

راهکارهای درمان بیش فعالی ADHD

استعدادیابی کودک

Rate this post

8 Comments

 1. -- گفت:

  نمیفهمم واقعا قدیما که این چیزا نبود بچه ها چطوری وقت میگذروندن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. - گفت:

  آیا امنیت داره اگر دختر من یک پیج در اینستاگرام با نام واقعی‌اش داشته باشه؟

 3. neda.shiri گفت:

  درود
  مرکزی هست که طریقه استفاده درست از تکنولوژی و فضای مجازی را به کودکان آموزش بده؟ و بهشون راه کار مثبت و پولساز بده؟

 4. شیوا شهسوار گفت:

  سلام . پسرم بیش از اندازه اوقات خودشو با فضای مجازی و تلویزیون و بازی های کامپیوتری سپری می کنه، چه راهکاری برای اصلاح این وضعیت و ایجاد فضای متعادل در بهره مندی از فضای مجازی دارید؟

 5. صبرا گفت:

  سلام
  اعتیاد به اینترنت تو مراحل شکل گیری شخصیت نوجوانان نتیجه ای میتونه داشته باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *