روش های کشف استعداد در کودکان و بزرگسالان

بیشتر بردانید در مورد کودکان ۳ تا ۵ ساله
اسفند ۲۱, ۱۳۹۷
تست IQ - تست هوش IQ
تست IQ چگونه است؟ تست هوش IQ را چگونه انجام دهیم؟
اسفند ۲۱, ۱۳۹۷

روش های کشف استعداد در کودکان و بزرگسالان

چرا ضروری است که استعدادها و توانمندی های خود را کشف نمایید؟

بسیاری از افراد هرگز در پی یافتن توانمندی ها و قابلیت ها و استعدادهای خود بر نمی آیند. آنان تصور می کنند که از هیچ توانایی و استعدادی برخوردار نیستند و اهمیت و ارزش خود را ناچیز می پندارند. در صورتی که قصد دارید پیروز و بهره مند باشید ، یافتن این که چه اندازه بی نظیر و خاص هستید و چه توانمندی و استعدادهایی دارید یک آوانس مثبت به حساب نمی آید بلکه یک الزام و نیاز به شمار می آید.

ـ اصلی ترین و بااهمیت ترین علت و فاکتور رشد هر فرد ، توانایی ها و استعدادهای او می­ باشد. بنابراین آن ها را کشف کنید تا قادر باشید از همه ی قابلیت ها و توانمندی های خویش بهره برداری کنید.

ـ به کارگیری و بهره مندی از فاکتور اصلی و مهمی که شما را از سایر افراد متمایز می سازد ، یافتن توانمندی ها و استعدادهایتان به معنی مسبوق شدن از این که حقیقتاً چه کسی می باشید است. تنها زمانی که آگاه باشید چه ویژگی­ ها و مهارت هایی شما را بی نظیر و ممتاز و خاص می کند قادرید آن ها را قبول و آن ها را در زندگی خود به کار بگیرید.

چگونه استعدادهای پنهان مان را کشف کنیم؟

فکرتان را بر روی همه ی راه ها باز کنید:

به سبب آن که ممکن است شما درباره ی یافتن توانایی ها و استعدادهایی که برخوردارید دچار سردرگمی شوید. عالی ترین گزینه جهت آغاز این است که فکرتان را بر روی همه ی چشم اندازها و حدسیات و تصورات باز نمایید. فراموش نکنید که توانایی ها و قابلیت ها امکان دارد در هر نوع و میزانی باشد و قادر است همه ی جوانب زندگی شما را شامل شود.

یکی از روش های کشف استعداد این است که به گذشته تان بنگرید:

زمانی که برای یافتن توانایی ها و استعدادهایتان درباره ی خودتان می اندیشید از گذشته آغاز نمایید. به کارهایی بنگرید که اجرا کرده اید. به فعالیت ها و اعمالی بنگرید که از انجام آن ها خرسند و خوشحال شده اید. به اوقاتی بنگرید که حقیقتاً خوب و ممتاز بوده اید. توانایی و استعداد درونی و ذاتی شما چیزهایی می باشند که شما قادرید در مقایسه با سایر افراد به نحو مطلوب و خوبی آن ها را اجرا و محقق سازید.

به فعالیت ها و اموری بیاندیشید که از آن ها خرسند و خوشحال می شوید:

فعالیت ها و اموری که امکان دارد شما را خشنود سازد قادر است به یافتن توانمندی ها و قابلیت های نهفته شما مدد زیادی برساند. به چیزهایی که علاقمند هستید که اجرا و عملی سازید بیاندیشید. آیا سایرین از شما در خصوص آن ها تمجید و تحسین می کنند؟ آیا سایرین درباره ی این کارها از شما تقاضای مدد و یاری می کنند؟

ـ گذشت زمان: آیا فعالیتی را آغاز می نمایید و از گذشت زمان آگاه نمی گردید؟

ـ گفت و گوهایی که انجام می دهید: آیا همواره با والدین و دوستان خود در حال حرف زدن درباره ی کارها و مباحث به خصوصی هستید؟

ـ یادداشت کنید: این کار سبب می گردد تا آگاه و متوجه شوید که از چه چیزهایی حقیقتاً خشنود و خوشحال می شوید و درباره ی علاقه و گرایش به آن ها به شما زمان و مجال اندیشیدن را نیز می دهد.

نگاه کنید در چه فعالیت ها و اموری شاخص و سرآمد می باشید:

همواره توجه داشته باشید که تمایز و اختلاف بسیاری میان آن چیزهایی که علاقمند هستید و آن چیزهایی که در آن توانایی و قابلیت دارید هست. توانایی های شما فعالیت ها و زمینه هایی هستند که امکان دارد درباره ی آن ها تفکر و تامل نکنید و یا به آن ها علاقه ای نداشته باشید. بدین سبب است که می بایست درباره ی کارها و زمینه هایی که در آن عالی عمل می کنید ، به خوبی و به طور دقیق بیندیشید.

یکی از روش های کشف استعداد این است که از اطرافیان و سایرین سوال کنید:

اطرافیان و سایرین احتمالاً قادرند به شما مدد برسانند و به شما اعلام کنند که در چه چیزهایی عملکرد عالی دارید. با اشخاصی حرف بزنید که به طور کامل با شما آشنایی و ارتباط دارند و همین گونه با اشخاصی که آشنایی و ارتباط اندکی با شما دارند ، هر دو طرف شما را از جوانب گوناگونی ارزیابی می کنند و تمایزاتی را اعلام می دارند که قادر است درباره شما اطلاعات زیادی را آشکار و روایت نماید.

یکی دیگر  از روش های کشف استعداد این است که فعالیت ها و کارهای تازه ای را آغاز نمایید:

توانایی ها و قابلیت های شما معمولاً در امور و کارهایی که تاکنون آغاز نکرده اید و یا فرصتی را جهت محقق ساختن و اجرای آن ها ایجاد نمی کنید نهفته است و بدین سبب است که گاهاً هیچگاه از آن چیز معمولی که هستید جلوتر نخواهید رفت.

کارها و فعالیت هایی را آزمایش و تجربه نمایید که تاکنون تجربه و آزمایش نکرده اید:

بعضی مواقع امکان دارد که به خودتان تلقین کنید که قادر نیستید برخی از فعالیت ها و کارها را اجرا نمایید ، اما هیچگاه متوجه نمی شوید که آیا می توانید ابین امور و فعالیت ها را اجرا نمایید یا نه ، جز این که از حصار و محدوده ی ایمن و مطمئن خویش خارج شده و ریسک پذیر باشید و تلاش نمایید چیزهایی واقعاً متمایزی را اجرا و عملی سازید ، فعالیت ها و اعمالی که تاکنون اجرا نکرده اید.

یکی از روش های کشف استعداد این است که در کلاس هایی که به مباحث و مسائل آن علاقمند و راغب هستید شرکت نمایید:

یافتن توانایی ها و قابلیت های وجودیمان یک مساله است و کارهایی که علاقمند هستیم در آن ها از توانایی و استعداد خاصی بهره مند باشیم یک موضوع و مساله دیگر. در صورتی که به کار و فعالیتی علاقمند هستید و تمایل  و قصد دارید که آن اجرا و عملی سازید ، با این اقدام قادرید توانایی های حقیقی مورد احتیاج جهت گسترش و ارتقای توانایی ها و قابلیت هایتان را کسب نمایید.

آخرین روش کشف استعداد این است که از چالش ها فرار نکنید:

جهت یافتن توانمندی ها و استعدادهای نهفته و ذاتی خویش بگذارید که چالش ها رخ دهند و با آن ها رو به رو شوید. تلاش نمایید تا مسائل و دشواری هایتان را به گردن بگیرید ، کنکاش کنید و اندکی با شجاعت زیادتری زندگی کنید.

جهت شناسایی استعدادها و  استعدادیابی به این صفحه مراجعه نمایید.

همچنین می توانید جهت انجام تست هوش کودک و تست هوش بزرگسال به مرکز ما مراجعه نمایید.

Rate this post

7 Comments

 1. س ی گفت:

  سلام.خسته نباشید استعدادهای پنهان یعنی چی ؟

 2. علیرضا سیف زاده گفت:

  درود بر شما
  شناسایی استعداد در کودک منطقیه ولی در بزرگسال سود و منفعتیم داره؟؟

 3. Roz گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  کشف استعداد تا از سالگی مفیده ؟
  و آخرین سن چه سنیه که با انجام کشف استعدادهای پنهان میشه برای آینده برنامه ریزی کرد و ثمرشو دید؟

 4. رضایی گفت:

  چقدر درسته کشفیات استعدادهای پنهان شما؟
  یعنی واقعا میشه استعدادهای پنهان یه کودک ۳-۴ ساله که درست نمیتونه حرف بزنه کشف کرد اونم با کارهایی که انجام میدن؟؟
  مگه نمیگن بچه ها مثل نوار ضبط عمل میکنن. اگه با تقلید کار کنه چی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *