کمک به فرزندان طلاق
تاثیر طلاق بر فرزندان
مهر ۲۷, ۱۳۹۷
هوش کودک - intelligent children
نکاتی برای تقویت هوش کودک برای والدین
مهر ۲۷, ۱۳۹۷

سن تشخیص بیش فعالی ADHD چه سنی است؟

سن تشخیص بیش فعالی یا ADHD موضوع این مقاله است. آشنایی با معیارهایی برای سن تشخیص بیش فعالی را در این مقاله توضیح می دهیم.

این که شما پدران و مادران تصور نمایید که در صورتی که کودکتان از تحرک و تهییج و شلوغی فراوانی برخوردار  می‌باشد از این رو مبتلا به اختلال بیش فعالی می‌باشد یک تصور تماماً غلط و نادرست می‌باشد. معمولاً ایجاد و ظهور عارضه ADHD  و کم تمرکزی و بی‌دقتی در بچه‌ها یکی از دلواپسی‌های اصلی تعداد زیادی از پدران و مادران است.

تعدادی از پدران و مادران نیز تحرکات و تهییج بیش از اندازه بچه‌ها را موضوع مهمی به حساب نمی‌آورند و شاید آن را علامت هوش زیاد و خرده بینی  و دقت این کودکان در نظر بگیرند. بدین سبب فهم و بازشناسی این اختلال در بچه‌ها مساله‌ای فراوان حائز اهمیت می‌باشد که می‌بایست مطابق ملاک‌ها و شیوه‌های دقیق و کامل بررسی و کشف گردد.

تعداد شیوه‌های شناسایی و فهم اختلال بیش فعالی در بچه‌ها زیاد است که صحیح‌ترین شیوه‌ی شناسایی و کشف این اختلال ب وسیله کارشناس و مشاور حوزه‌ی کودکان می‌باشد که با بررسی و تضمین زیادی بعد از گفت و گو با بچه‌ها و اجرای آزمون‌های مربوطه به این عارضه در بچه‌ها پی برده و آن را شناسایی می‌کنند.

سن شناسایی و کشف اختلال بیش فعالی در بچه‌ها متمایز و ناهمگون می‌باشد. شناسایی و پی بردن به این اختلال در کودکان نوپا ، مشخصه‌های کودکان مبتلا به این عارضه ، نشانه‌های بیش فعالی در بچه‌های یکساله و معمولاً نشانه‌های بیش فعالی در بچه‌های سنین پایین‌تر از سن دو سال از فراوان‌ترین تاثیر و نتیجه بهره‌مند است تا در ظهور و وجود هر گونه از کمترین علائم پیش از هر رخدادی و به منظور از رشد و گسترش این عارضه در بچه‌ها برای معالجه و مداوای این اختلال به کارشناس و مشاور کودک مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند.

بچه‌ای مبتلا به اختلال بیش فعالی غالباً در نزدیکی سن ۳ سالگی و توامان با رشد و نموی کارکردهای جنبشی ، علائم اختلال بیش فعالی را نمایان می‌سازند ولی غالباً شناسایی این عارضه تا آغاز دوره‌ی مهد کودک به تاخیر می‌افتد. مسلماً تعداد زیادی از بچه‌ها با آغاز راه رفتن و در جهت آشنایی زیادتر با جهان خارجی و پیرامونی مبادرت به بررسی و جست و جوی فضای پیرامونی و تحرک و فعالیت زیاد می‌کنند بدین سبب ابداً نبایست در شناسایی این اختلال در بچه‌ها شتاب زده عمل نمود. غالباً فقط زمانی یک بچه گرفتار به این عارضه شناخته می‌شود که نشانه‌ها و خصوصیات او موجب نا به سامانی و مشکلات در رابطه و پیوند با گروه همسالان و هم بازیان ، خانواده و مربیان مهدکودک  و مدرسه گردد.

معیارهای شناسایی اختلال بیش فعالی در سنین مختلف و سن تشخیص بیش فعالی

 • توجه کنید که کودکتان در زمان اجرای تمرینات مدرسه و سایر امور دقت و اعتنای ضروری و بایسته را در کار خود دارد؟
 • زمانی که با فرزندتان مشغول گفت و گو می‌شوید آیا با تمرکز فکر و توجه به صحبت‌های شما گوش می‌سپارد؟
 • مراعات و توجه داشتن به قاعده و قانون و ترتیب چیزها و وسایل در فرزند شما چگونه می‌باشد آیا در اجرای امور به ترتیب و تنظیم کارها و تمرینات فردی توجه و در آن تمرکز لازم را دارد؟
 • آیا در زمان اجرای امور و تمرینات جزئی‌ترین حرکت و صوتی موجب بی‌حواسی و عدم تمرکز وی می‌گردد؟
 • آیا از بی‌اعتنایی و فراموش نمودن توصیه‌ها و کارهای مربوطه به فرزند خویش به ستوه آمده‌اید؟
 • آیا فرزند شما در بیشتر مواقع اسباب بازی و لوازم خود را مفقود و ناپدید می‌کند؟
 • آیا فرزند شما تنها به سرگرمی و تفریحات پر هیاهو و شلوغ و پر جست و خیز تمایل و گرایش دارد؟
 • آیا به این صورت می‌باشد که فرزندتان دائماً روزانه مشغول جست و خیز و بازی‌های پر سر و صدا می‌باشد به گونه‌ای که یک دقیقه ساکت و آسوده و باقرار نمی‌باشد و از پا نمی‌افتد؟
 • آیا فرزند شما بسیار صحبت می‌کند و در انجام امور شتابزده عمل می‌کند؟
 • آیا ضربه زدن و آزردن اطرافیان فرزند شما کاری معمول و رایج می‌باشد به گونه‌ای که بچه‌های دیگر را هل می‌دهد و به آنان ضربه و آسیب می‌زند؟
 • آیا فرزند شما سریع خشمگین و بد خلق می‌باشد و وسایلی که در دست دارد را به اطراف پرتاب می‌کند بدون این که آگاه به این باشد که به دیگران صدمه وارد می‌شود؟

نتیجه گیری در مورد سن تشخیص بیش فعالی

توجه داشته باشید که امکان دارد فرزند شما تنها خصوصیات شیطنت و پر انرژی بودن را دارا باشد. این بچه‌ها برخلاف آن که جنب و جوش و انرژی زیادی دارند ولی حاصل و نتیجه خویش را در امور مدرسه و رابطه‌های گروهی همچنان ثابت برقرار می‌کند در صورتی که بچه‌های مبتلا به اختلال بیش فعالی دارای تحرک فراوان اما برخوردار از مشکلات عملی و کنشی و آموزشی و تعلیمی می‌باشند.


مطالب مرتبط :

راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی

تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک ۵ ساله

 روش های تربیت کودک بی ادب

 تربیت کودک موفق 

تست هوش کودک ۳ تا ۵ ساله 

تقویت و توسعه‌ی هوش مالی کودکان

تقویت هوش غالب در کودکان

نکات اساسی برای تربیت کودک مودب

Rate this post

1 دیدگاه

 1. دکتر فرهمند گفت:

  سن تشخیص بیش فعالی یا همان ADHD را خوب است که والدین بدانند. چون بسیاری نمی دانند سن تشخیص بیش فعالی کی است ، بچه های ۱ ساله را فکر می کنند که ADHD دارد. اما در صورتی سن تشخیص بیش فعالی بالاتر از یک سالگی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *