مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان

تربیت کودک مستقل
مواردی جهت تربیت کودک مستقل
شهریور ۲۷, ۱۳۹۷
مشکلات فرزند طلاق - مشکل طلاق
مشکلات فرزندان طلاق چیست و اختلالات کودکان طلاق
شهریور ۲۷, ۱۳۹۷

مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان

پدران و مادران بایستی تعلیم و یادگیری موضوعات جنسی را به بچه‌ها از سن ۴ سالگی آغاز نمایند.

نقاط و اندام‌های جنسی بدنش را همچون اعضای شخصی و محرمانه به او تعلیم دهند و به بچه‌ها تذکر و یادآوری نمایید که تنها خودن اجازه داری به نقاط حساس بدنت دست زده و والدین در زمان حمام دادن و یا دکتر در بعضی مواقع به خصوص اجازه دارد اندام‌های شخصی و محرمانه تو را ببیند و یا لمس کند.

کودکان از سن و سال اندک در مورد موضوعات جنسی تفحص و تجسس می‌کنند. هنگامی که آنان سوال‌های جنسی مطرح می‌کنند بی‌تردید به این معناست که تا حدودی در آن موضوعات آگاهی دارند. از این رو بایستی دقت نمایید که پاسخ غلط به آنان ندهید. هر اندازه کودک کوچکتر باشد جواب‌ها ساده و واضح‌تر عنوان گردد.

در تادیب و پرورش جنسی بچه‌ها پدران و مادران بایستی بفهمند پرسش‌های جنسی یا یک عمل و یا بازی به چه علت و به چه نحویی در فکر و تصور بچه‌ها نقش بسته و بچه‌ها در این باره چه معلوماتی دارند. آنگاه بر طبق معلومات بچه‌ها به وی پاسخ داده شود. والدین قادرند از طریق نظاره کردن و گوش سپردن آگاه گردند که ریشه اعمال و حرکات و تجسس‌های فرزندانشان به چه علت است.

همواره فراموش نکنید اگر بچه‌ها از اوایل کودکی به سورت سازمان دهی شده با سن و سالشان و متناسب با فهم خویش معلومات جنسی را به شکل صحیح از جانب پدر و مادر کسب نکنند در سال‌های آتی میزان بسیاری از معلومات خویش را از ابزارهای اطلاعاتی ناموثق و منحرف کننده به دست می‌آورند.

واکنش های تند و یا اعمال و حرکات خشک اندیشانه و یا غیر عادی قادر است عرصه‌ی نمایان شدن تمایل و طبعاً تجسس و دقت بیهوده و غیر لازم را در بچه‌ها سبب شود. از این رو اعمال و حرکات عادی و نرم و ملایم پدر و مادر جوابگویی مطلوب و واضح و ساده قادر است جواب گوی اندازه نرمال و عادی تجسس و دقت بچه‌ها در این باره باشد.

در این سن کودکان بدنشان را مخفی  و از عریان بودن خجالت می‌کنند. ضروری است که پدر و مادر این احساس را قوی و تایید نمایند. به منظور تادیب و پرورش جنسی در صورتی که بچه‌ها پافشاری می‌کنند که بدنشان را با لباس نپوشانند و از عریان بودن خجالت نمی‌کشند ضروری است واژه شخصی و محرمانه را به درستی و به تکرار  برای کودک توضیح و تداوم یابد.

مساله فوق العاده با اهمیت در تادیب جنسی فرزندان تعلیم و چگونگی  نه گفتن به کودکان به منظور مراقبت از خویش در مواجهه با آسیب‌های محتمل می‌باشد. برای بچه‌ها شرح دهید در صورتی که به وسیله‌ی افراد آشنا و یا غریبه مورد دست اندازی و یا تجاوز و لمس و تحریک شدند فوری به والدین خود اطلاع دهند. زیرا شماری از بچه‌ها مورد دست اندازی و تحریک قرار می‌گیرند اما مطلع نیستند که مورد اذیت و سو استفاده جنسی قرار گرفته و از نگرانی و دلهره پیامد رفتار خشن و جدی پدر و مادر از بازگو کردن واقعیت خودداری می‌کنند.

والدین بایستی مواظب اعمال و حرکات و مزاح و ملاعبت و ملاطفت خود در برابر کودکان باشند. چرا که کودکان با نظاره کردن والدین بسیاری از معلومات را به صورت غیر عینی کسب می‌کنند و این موجب تجسس و تمرکز آنان بر روی مسائل جنسی می‌گردد.

بچه‌ها را با اندام‌های جنسی و ناحیه تناسلی آگاه کرده و اسم این اندام‌ها را به وی یاد دهید. برای آنان بازگو کنید که دخترها و پسرها با یکدیگر فرق می‌کنند ولی الزامی نمی‌باشد که تمایزهای در رابطه با اندام‌های تناسلی را به صورت جزئی برای بچه‌ها بازگو نکایید.

اگر بچه‌ها خواسته یا ناخواسته به اندام جنسی خویش دست می‌زنند و آن را دائماً لمس می‌کنند عصبانی نشوید و با ملایمت ذهن کودک را به وسایل و موضوعات دیگر منحرف سازید.

ریشه این حرکت امکان دارد تجسس و توجه ، شناخت نداشتن از اندام‌های تناسلی و بدن ، بیماری بدنی و پوستی و یا عدم مراقبت بهداشتی باشد و یا در شماری از حالات ریشه آن رخدادهای تنش زا و واکنش عصبی باشد تا بدین صورت به آسودگی دست یابند. رفتارهای تند و با عصبانیت این حالات را در بچه‌ها سریع التاثیر و این کار را ثابت می‌کند و کودک دلسرد و پریشان شده و به منظور سوالات و مسائل جنسی از شما دوری می‌کنند و به سمت شما نمی‌آیند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تربیت جنسی کودک در سنین مختلف به این صفحه مراجعه نمایید.


موضوعات مرتبط :

راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی

نکات پایه در آموزش جنسی کودکان

تست هوش کودک

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *