کودک مدیر
عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان
خرداد ۸, ۱۳۹۷
هوش مالی در کودکان چرا باید پرورش یابد
خرداد ۸, ۱۳۹۷

هوش اخلاقی در کودکان (بخش دوم)

یکی از زمینه‌های نمو و تغییر که از زمان کودکی تا زمان بزرگسالی همراه دیگر زمینه‌های پرورشی رشد می‌کند ، رشد اخلاقی کودکان می‌باشد.

به عبارتی دیگر هوش اخلاقی را درباره کودکان ، ما توانمندی آنان را در تشخیص صحیح را از غلط تعریف می‌کنیم. هوش اخلاقی یک هوش تماماً جداگانه است. توصیف اساسی هوش اخلاقی آن است که افراد قادر باشند صحیح را از ناصحیح تفکیک کنند ، بدین معنی که باورهای استوار اخلاقی داشته باشند و برطبق این باورها و عقیده‌ها اقدام کنند. افرادی برخوردار از هوش اخلاقی می‌باشند که از اعتقادات محکم و توانمندی انجام آن‌ها را دارا باشند.

به شکلی که شخص به گونه‌ای درست و مناسب برخورد کند. هوش اخلاقی توجه به توانمندی انجام کلیات اخلاقی در هدف‌های فردی ، عقاید و نگرش‌ها و عملکرد برخورد شخص دارد و به معنای قابلیت و توانمندی فهم مباحث درست از مباحث اشتباه است. در برگیرنده سطح فوق شناختی و فوق عملی است که کنش‌های تشخیصی ، عقاید و عملکردهای اخلاقی را در حیطه‌ی نظام‌های ارزشی شخصی را ممکن می‌سازد.

تحقیقات پژوهشگران بیان کرده است که کودکانی که به هر علتی به هوش اخلاقی دست پیدا نکرده‌اند در وضع عواقب جدی هستند. این کودکان به سبب درون ناپایدار ، ناتوانی در کنترل تمایلات و خواسته‌ها ، توسعه نیافتگی بینش‌های اخلاقی و اعتقاداتی که به شکلی غلط راهنمایی شده و تا حدودی به پس ماندگی اخلاقی و اجتماعی گرفتار و در سنین بزرگسالی به افرادی ناسازگار و ناکام مبدل می‌شوند.

رشد و پرورش اخلاقی نتیجه کنش میان آموزش و تعلیم و طبیعت می‌باشد. اخلاق حاصل بازتاب فاکتورهایی مثل اعتقادات پدر و مادر ، شیوه‌های تربیتی و به علاوه گزینش‌ها و صلاحیت خود کودکان صورت می‌پذیرد.

با اهمیت‌ترین و برجسته‌ترین نکته‌ای که درباره هوش اخلاقی می‌توان ذکر کرد آن است که این هوش یاد گرفتنی می‌باشد و زمینه‌ی ژنتیکی ندارد و فقط از راه آموزش به کودکان پرورش می‌یابد. مناسب‌ترین فرصت تعلیم و تربیت هوش اخلاقی در کودکان همان دوران کودکی می‌باشد و تاخیر پدر و مادر در این امر باعث ناتوانی فی نفسه کودکان در فراگیری ارزش‌های اخلاقی و بروز رفتارهای ویرانگر در آن‌ها می‌شود. به عبارتی مبنا و بنیان هوش اخلاقی و تلاش برای ایجاد آن اساسی‌ترین و سخت‌ترین تکلیف والدین است.

پرورش هوش اخلاقی در کودکان

 • پدر و مادر باید در اجرای فضایل اخلاقی راسخ و استوار باشند. برای نمونه چنان چه مایلید که کودک راستگویی را یاد بگیرد خودتان هم در نزد دیگران صداقت را رعایت کنید.
 • از فرصت‌های مطلوب برای تعلیم و صحبت در مورد فضایل و شایستگی‌ها با کودکان بهره بگیرید.
 • هنگامی که کودکان مسائلی را بیان می‌کنند که برخلاف ارزش‌های اخلاقی است ، زود عکس العمل بروز ندهید برای وی موضوع را درست تشریح کنید و علت بیاورید.
 • برای کودک کتاب‌هایی در زمینه فضایل اخلاقی و آثار آن مطالعه کنید.
 • کودکانی که پدر و مادرشان به شایستگی‌ها و فضایل ، ارزش تحصیلات و سعی در جهت به دست آوردن آرمان‌ها دارند ، کامیاب‌تر می‌باشند و به لحاظ تحصیلی پیشرفت بهتری دارند.
 • به عنوان والدین کودک با همدیگر برخورد درستی داشته باشید ، چرا که کودکان عکس العمل پدر و مادر را در نظر دارند.
 • کودکان را ترغیب کنید که با افراد نیازمند و محتاج با خوش خلقی و عطوفت رفتار کنند و بیندیشند چطور قادر به کمک کردن به آن‌ها می‌باشند.
 • به کودکان نشان دهید تا آگاه شوند که اکثر افراد در رویارویی با مسائل به رشد اخلاقی دست پیدا می‌کنند و می‌آموزند در عوض گریز از مسائل آن‌ها را حل کنند.
 • اجازه دهید کودکان تعهد امور خود را قبول کنند و در عوض حمایت و پشتیبانی از آنان ، آن‌ها را با عواقب رفتار خود مطلع سازید.
 • برای کودکان زمان لازم را برای آموزش باقی بگذارید و به آنان متذکر شوید چطور ارزش‌های اخلاقی را بیاموزند و اصلاً فکر نکنید خودشان قواعد اخلاقی را می‌دانند و احتیاج به یادآوری نیست.
 • به کودکان خود اجازه اصلاح کردن کارها را بدهید ، به کودکان یاری برسانید تا تعهد اعمال خود را بپذیرند و آن‌هارا اصلاح کنند آن‌ها بایستی از عواقب اعمال نادرستشان آگاه شوند و درصدد جبران آن برآیند.
 • فضای منزل مناسب‌ترین محیط است تا کودکان با بررسی و محک زدن خود یاد بگیرند چطور باید بر تحریکات و تلقین‌های غلط غلبه کنند و در موقعیت‌های بحران بر خود تسلط داشته باشند.
 • کودکان بایستی قادر باشند تصمیم‌های درست اخلاقی بگیرند ، کودکان را یاری کنید تا در مورد عواقب و آثار رفتارش تفکر کند و با همگام شوید تا تصمیم‌های صحیح بگیرد.
 • عمل‌ها و ارزش‌های اخلاقی را از کودکان درخواست کنید و از آنان انتظار داشته باشید برحسب فضایل و شایستگی‌ها عمل کنند.

موضوعات مرتبط :

هوش اخلاقی در کودکان (بخش اول)

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

تست هوش کودک

تقویت هوش کودک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code