پیشرفت های تست شخصیت شناسی MBTI از ابتدا تاکنون

اسباب بازی و کودکان
تاثیر اسباب بازی در هوش کودکان
مرداد ۲, ۱۳۹۷
تست هوش معنوی - هوش معنوی
اهمیت هوش معنوی و چگونگی پرورش آن در کودکان
مرداد ۲, ۱۳۹۷

پیشرفت های تست شخصیت شناسی MBTI از ابتدا تاکنون

تست شخصیت شناسی بریگز و مایرز یک آزمون و سنجش روان شناختی می‌باشد که مقصود از آن ، سنجش و ارزیابی اولویت و تقدمات شخص در درک جهان و کیفیت و حالت انتخاب و گزینش‌های وی می‌باشد.

زیرا به وجود آورندگان این آزمون مدعی هستند که مفهوم و اندیشه اصلی و عمده خویش را از فرضیه‌ها و مبانی یونگ برداشت نموده‌اند.

آنان این تست را در آغاز در ضمن جنگ جهانی دوم در این جهت ترتیب دادند تا قادر باشند بهترین کار و فعالیت را برای بانوانی که در حرفه و امور ارتشی فعالیت داشتند بیابند. پرسش‌های مقدماتی توسعه پیدا کردند تا آن که در سال ۱۹۶۲ به اسم تست شخصیت شناسی بریگز و مایرز نشر یافت.  همراه و با شرح نوشته‌های انواع روان سنجی‌های یونگ ، آنان اندیشه و مفاهیمی که یونگ در نوشته‌های خود عنوان نموده بود را با نگرش‌ها و تئوری‌های خودشان فراوان تطبیق یافته و هم جهت مشاهده کردند. بنابراین با قاطعیت پژوهش‌های خویش را در اشخاص فراوان‌تری سنجش نمودند.

علت اساسی و عمده آنان از این امر یاری به اشخاص در جهت فهم خوب‌تر و درست‌تر از خویش و آگاه شدن با ابعاد گوناگون و رویت نشدنی نهادشان بود. آنان به منظور ارتقای آزمون خود از مددرسانی و نظرات پیشرفته پژوهشگران و روان سنجان بامهارت و متخصص بهره گرفته‌اند و در پایان سال ۱۹۴۳ نخستین آزمون شخصیت شناسی MBTI  را نشر ساختند.

با اجرای این آزمون شما مطلع خواهید شد که برون گرا می‌باشید یا درون گرا ، در گردآوری داده‌ها و مفروضات شهودی عمل می‌کنید یا حسی. از منش و طبیعت عاطفی برخوردارید یا عقلایی و در نوع راهنمایی با دنیا ادراکی هستید یا قانونمند و منضبط.

این تست منش و خلق و خوی و طبیعت متمایز و گوناگون را مطابق ۴ قسمت رویارو و دو سویه رده بندی می‌کند که در نهایت سبب به وجود آمدن ۱۶ نوع گروه شخصیتی می‌شود. غالباً این ۱۶ نوع با توجه به حرف نخست هر واژه شناسایی می‌گردد.

اشخاص در رابطه با جهان پیرامون خویش به دو تیپ برون گرا و درون گرا دسته بندی خواهند شد که در چگونگی کنترل و اداره قدرت و توان و فراهم ساختن و رهنمونی انرژی اطلاق می‌گردد.

اشخاص برون گرا ، آنان قدرت و توان خویش را از جهان خارجی بدست می‌آورند و عکس العمل فوری و با شتابی خواهند داشت. اشخاص درون گرا ، آنان قدرت و توان را از جهان درونی خویش بدست می‌آورند و محدودند و روابط کمی دارند و به امور فکری تمایل دارند.

حسی و شهودی ، مشخص می‌سازد که شخص به چه نحو داده‌ها و مفروضات را از پیرامون گردآوری می‌نماید و مطابق این اندازه ارزیابی می‌گردد. اشخاص حسی ، این اشخاص اغلب داده‌ها و مفروضات خویش را از اطراف و پیرامون به وسیله چشم و گوش و قوای مدرکه درک می‌کنند و ریز بین می‌باشند. اشخاص شهودی ، این اشخاص اغلب از درک ماورای طبیعه خویش استفاده می‌کنند و مایل به اموری که بایستی باشند ، هستند. این اشخاص اغلب زمان خویش را به خیال پردازی مشغولند.

عاطفی یا فکری ، مشخص می‌سازد شخص به چه طریق و بر چه اساس انتخاب‌هایشان را انجام می‌دهند و مطابق این معیاز ارزیابی می‌شوند. اشخاص عاطفی ، آنان اغلی انتخاب‌هایشان را مطابق عواطفشان برمی‌گزینند. این گونه اشخاص اغلب اعمالشان متاثر از دیگران است. افراد عقلایی ، این گونه اشخاص انتخاب‌ها و داوری‌هایشان را براساس عقل و بینش انجام می‌دهند.

افراد قضاوتی و قاعده‌مند یا دریافت گرا ، ترجیح به خصوصی که مشخص می‌سازد که شخص تمایل دارد در وضعیت قانونمند و با اصول کار کند یا مستقل و آزاد باشد.

شاخه و گرایش درسی و کاری از مهم‌ترین قسمت‌های امور حیاتی هر شخص به حساب می‌آیند. دقت خاص به این موارد ملازم با اجرای یک گزینش صحیح و اصولی ، سبب خشنودی کاری ، آسایش فکری و حس خوشایندی در فرد خواهد شد. آزمون و سنجش MBTI وسیله و تستی مناسب و یاری کننده برای شما در این مسیر خواهد بود. پس از به کارگیری آزمون با مشخصات فردی ، محاسن و معایب صفاتی و اخلاقی و رفتاری خود ، حرفه و پیشه درخور و مطابق با استعداد و شخصیت ، فضای شغلی ، امرار معاش و معاشرت‌های مساعد و دلخواه خویش آگاهی و شناخت می‌یابید.

همواره دقت داشته باشید که تست هوش بزرگسالان MBTI یک وسیله و سنجش می‌باشد که آگاهی مناسبی به شما می‌دهد ولی به منظور یک تصمیم و گزینش صحیح و هوشمندانه‌تر باید به فاکتورها و عناصر محبطی هم توجه لازم را داشته باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *