پس از ارزیابی و تحلیل هر کــدام از هــوش های ۹ گانه کودک ۳ تا ۱۳ ساله ، بـا توجه به اولـــویت ها ، روش ها و متدهای بهبود و تقویت یک یا دو هوش غالب ارائه خواهد شد. این فرایند می تواند با توجه به نیاز های هر کودک به صـورت فـــردی و یا گروهی ، حضوری و یا سیستم های از راه دور عملیاتی گردد.

info2 01 3

رشد و پرورش هوش غالب کودکان چگونه است؟

پیش از چهار سالگی ۹۰ درصد رشد هوشی کودک متشکل شده و مناسب‌ترین فرصت و دوران به منظور آموزش و تقویت کودک به شمار می‌آید ، ولی به این معنا نیست نمی‌باشد که دوران اولیه حیات کودک عالی‌ترین فرصت برای رشد و توسعه هوش آنان است. تعدادی از پدران و مادران می‌پندارند که فقط زمان قبل از مدرسه رفتن کودک دوران مناسبی به منظور یادگیری توانایی‌های اولیه و رشد و پیشرفت هوش کودکان می‌باشد. پژوهشگران عقیده دارند مسیر یادگیری توانایی‌های گوناگون بایستی به صورت غریزی طی شود و الزام و اجبار پدر و مادر در جهت تعلیم توانایی‌های گوناگون و متفاوت در بعضی اوقات سبب یاس و دلزدگی کودک از رشد و یادگیری شود.

یکی از توانایی‌های بنیادی و اساسی که در رشد هوش غالب کودکان تاثیر به سزایی دارد ایجاد رابطه‌های جمعی و معاشرتی مفید می‌باشد. پژوهش‌ها آشکار کرده‌اند کودکانی که با پدر و مادر خویش رابطه‌های احساسی و هیجانی خوبی دارند و به سادگی می‌توانند احساس و هیجان خود را ابراز و رها سازند دارای هوش قوی‌تری هستند.

تعلیم و پرورش توانایی‌هایی مانند خوب شنیدن ، سخن گفتن ، ایجاد رابطه‌های گروهی سودمند ، گسترش توانایی‌های کلامی و غیر کلامی مثل به کارگیری حرکت دست و چهره و مدیریت لحن و آوای صدا از راهکارهای بالا بردن هوش غالب کودکان می‌باشد.

بر اساس تحقیقات مرکز تحقیقات هوش نیک ، برعکس پندار و خیال پدران و مادران که ذهن و عقل کودک را الگویی تصور می‌کنند که فقط قادر به ثبت و درج داده‌ها و معلومات است ، نظام فکری کودک با آموخته‌ها و آزمون‌ها و شرایط و فضای زندگی کودک رابطه‌ی مثبتی خواهد داشت. چنانچه یکی از شیوه‌های سودمند در بالا بردن هوش بهر کودکان جواب به پرسش‌های کودکان مبتنی بر تجربه و به کارگیری آزمون‌های کاربردی و واقعی می‌باشد.

کودکان در محیط‌های گوناگون مثل رفتن به فروشگاه ، پارک و مغازه نام گذاری و پایه شمارش اعداد و خیلی از مسائل علمی را به صورت عملی یاد می‌گیرند و این موضوع به قوی شدن و رشد هوش آنان اثر گذار خواهد بود.

تست شناسایی هوش غالب و پرورش هوش غالب کودک در مرکز هوش کودک نیک

تلفن ۷۷۸۹۱۵۸۷

ترغیب و تحسین کودکان نیز از راهکارهایی است که سبب راندمان و کارکرد خوب‌تر آنان در اجرای امور و در نتیجه رشد هوشی آنان را سبب می‌شود. پدر و مادر با تاثیر و رده بندی مهارت‌ها و توانایی‌های کودکان خود مدد بسیاری به توسعه‌ی مهارت‌های شخصی وی خواهند نمود.

در عصر حاضر انسان‌ها بر این باورند که هوش غالب کودک تنها عاملی موروثی نمی‌باشد ، به علاوه هوش غالب از پروسه رشد و نموی کودک در دوران جنینی و بعد از آن در خلال روند رشد و نموی صورت می‌پذیرد. مکانیسم و روال کاری و فراگیری و معلومات در دسترس کودکان در مقایسه با سال‌های دیرین به گونه‌ای خاص تغییر یافته و در عصر حاضر کودکان احساس و تجاربی دارند که کودکان در سالیان قبل اینگونه تجاربی نداشته‌اند. این مهارت‌ها و تجارب مختلفی که از دوران ابتدایی متولد شدن کودک آشکار می‌شود ، حالت و ضریب هوشی کودکان را ایجاد کرده است.

هوش غالب والدین ، ضریب هوشی پدر و مادر ، استفاده از خوراک و مواد مغذی در هنگام بارداری مادر و نوزادی و کودکی ، منابع در دسترس و موقعیت و فضای رشد کودک ، چگونگی رابطه پدر و مادر با کودک و برقراری رابطه‌های گروهی و معاشرتی خانواده و وضعیت مالی و اقتصادی خانواده از فاکتور و مولفه‌های بسیار تاثیر گذار در رشد و پرورش هوش کودک محسوب می‌شود.

فضا و تجهیزات در دسترس کودک مثل اسباب بازی‌هایی که کودک را به کشف کردن و توجه و دقت ب اطراف تحریک می‌سازد در بهبود و افزایش مهارت‌ها و استعدادها و کشف هوش غالب کودک تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد. با تعقلی جزئی به این نوع مولفه‌ها به سادگی می‌شود برآیند کرد که عملی ساختن اینگونه محیط و موقعیتی ارتباط نزدیکی با وضعیت مالی و اقتصادی والدین دارد.

آموزش صحیح والدین در برخوردهای روزمره با کودکان ، خرید تجهیزات و ابزار مهارتی و تعلیمی ، منابع در دسترس کودکان ، نام نویسی در دوره‌های آموزشی گوناگون احتیاج به درآمد لازم دارد که هر یک به اندازه‌ای بر ارتقا و توسعه‌ی هوش کودکان اثرگذاری خواهد داشت. بنابراین اداره و نظارت بر درآمد و آگاهی از تقدمات و ترجیحات مهم و اساسی و برخورداری از طرح ریزی مطلوب هزینه‌ها در توسعه و پیشرفت مهارت و استعدادهای کودک نقش برجسته‌ای دارد. شرایطی که در اقشار مستضعف فراهم نمی‌شود گرچه امکان دارد در این قشر با اشخاص باهوش روبه‌رو شویم اما متوسط هوش اعضای یک خانواده با شرایط و موقعیت مالی و اجتماعی آنان و به کارگیری صحیح و مساعد از منابع و درآمد وابستگی بسیاری دارد.

در مرکز هوش نیک ، در ابتدا به کمک تست هوش کودک ، هوش غالب شناسایی شده و پس از ارائه تمرینات جهت پرورش هوش غالب ، سرفصلهای آموزشی به منظور پرورش هوش مالی کودک به منظور کسب اطمینان از موفقیت های آتی حرفه ای و شخصی کودک ارائه می گردد.

جایزه و پاداش پروسه ی فراگیری مغزی را حمایت و تقویت خواهد کرد. هر اندازه علاقه و تمایل شما زیادتر باشد ،درگیری ذهنی با فعالیت موردنظر افزایش پیدا خواهد کرد و مزیت هایی که تجربه خواهید کرد افزایش خواهد یافت. فعالیت هایی را گزینش نموده که با وجود به چالش کشیدن مغز ، مطلوب و لذت بخش نیز باشد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)