هدف از تست کودک چیست؟

‎هدف از انجام تست هوش در مرکز هوش نیک شناسایی ابعاد مختلف هوشی در کودکان است همانطور که می دانید در وجود همه ما انسان ها ٩ جنبه هوش وجود دارد این که شما به عنوان والدین بدانید که کدام یک از این ٩ جنبه هوش در کودک شما از سطح نرمال بالاتر است و دانش به اینکه این هوش های بالا در کودک شما چه استعدادها و چه پتانسیل هایی ایجاد می کند، شما را در مسیر تربیت و پرورش کودکانتان هدفمند می سازد همچنین باعث میشود در هزینه ها و زمان شما و کودک دلبنتان نیز صرفه جویی گردد. هدایت کردن کودکان در مسیرهای درست آموزش و حتی فراهم کردن محیط های تفریحی برای ایجاد حس لذت و جلوگیری از سرکوب های والدین و اطرافیان از فواید شناخت پتانسیل های هوشی در کودکان است لازم به ذکر است که متخصصان و روان شناسان مطرح دنیا سن طلایی شناخت و هدایت و تقویت پتانسیل های هوشی در کودکان را از سن ۳ تا ۱۳ سال می دانند و بر این باور هستند کودکانی که در این سن طلایی با توجه به پتانسیل های هوشی خاص و منحصر به فرد خود آموزش می بینند قطعاً در سنین ۱۶ الی ۲۰ سالگی در مهارت هایی که در آن هوش دارند موفق تر از سایر کودکان عملکرد دارند و زندگی بیشتر لذت خواهند برد و هدفمند تر زندگی می کنند در ادامه بیشتر بدانید.از کجا شروع کنیم؟ مشاوره رایگان
توضیحات بیشتر
توضیحات بیشتر در مورد تست هوش
به صورت کلی تست های متعددی از جمله آزمون اندریافت کودکان CAT ، تست ثروتمندی ، آزمون دیوید وکسلر ، تست هوش آدمک ، تست هوش یا آزمون استنفورد و تست هوش گودناف برای کودکان در سراسر دنیا استفاده می شود. برخی موسسات مانند موسسه درخت ثروت و مرکز تحقیقات ثروتمندان آتی و برخی موسسات معتبر دیگر به منظور کاهش درصد خطای موجود در شرایط برگزاری تست های هوش ، اقدام به ترکیب آزمون ها و تدوین مدلی یکپارچه به منظور کسب نتایجی دقیق نموده اند.

مرکز تحقیقات هوش نیک نیز به منظور شناسایی و استعدادیابی صحیح در جامعه ایرانی ، به عنوان اولین و تنها مرکز تحقیقات هوش در ایران ، اقدام تعدیل و بومی سازی مدل های امریکایی و اروپایی به منظور بهره مندی در میان کودکان ایرانی نموده است. لازم به ذکر است که تعداد موسسات تحقیقاتی در دنیا که خود مبتکر این مدل ها می باشند، کمتر از انگشتان یک دست بوده و الباقی موسسات مانند مرکز تحقیقات نیک ، تنها با برگزاری جلسات متعدد و مطالعه دقیق روش های ابداعی، اقدام به بومی سازی این مدل ها نموده اند.
هدف تست هوش کودک در مرکز نیک
هدف از انجام تست در زمان های مختلف ، متفاوت می باشد. به عنوان مثال هدف از تست هوش نوزاد ، بررسی سلامت هوش نوزاد است و از سوی دیگر هدف از تست هوش دانش آموزان سال آخر دبیرستان ، شناسایی علاقه مندی و استعدادها به منظور راهنمایی در تعیین رشته دانشگاهی خواهد بود.

هدف از انجام تست هوش کودک در مرکز تحقیقات نیک ، شناسایی میزان ابعاد مختلف هوش به منظور تقویت ابعاد پیش رونده مالی در آینده می باشد. به صورت علمی ۹ بُعد برای هوش هر انسان از ابتدای تولد تعریف شده است و چهار بعد از ۹ بُعد تأثیر در استعداد مالی افراد در طول زندگی خواهد داشت. ارزیابی این ابعاد و تقویت آن ها ، موجب موفقیت های مالی افراد در آینده خواهد شد.

آنچه مسلم است ، انسان طی دوره کودکی خود قدرت یادگیرندگی بسیار بالاتری نسبت به سایر زمان ها دارد. به عنوان مثال نتایج علمی نشان می دهد ذهن هر انسان تا سن ۱۲ سالگی امکان پذیرش و یادگیری ۳۰ زبان غیر از زبان مادری خود را دارد و این در حالی است که با بالا رفتن سن ، این توانایی کاهش می یابد. تحقیقات نشان می دهد ، بهترین زمان برای آنکه ۴ بُعد از ۹ بُعد هوش انسان که در آینده مالی تأثیرگذار است را بتوان پرورش داد، ۳ تا ۱۳ سال است. لذا مرکز تحقیقات هوش نیک با این هدف ، اقدام به انجام تست هوش به صورت حضوری و آنلاین می نماید.
توضیح بیشتر
تست های هوش به صورت کلی به کودکی و بزرگسالی تفکیک می گردند. تست هوش از دوران نوزادی می تواند شروع شود. تست هوش کودک ۱ ساله ، آزمون هوش کودک ۲ ساله و تست هوش کودک ۳ ساله به بیان سلامت کودک و نوزاد می پردازد. پس از آن تست کودک ۴ سال ، تست کودک ۵ سال و ۶ ساله علاوه بر سلامت فکر و ذهن به شناسایی و کشف استعدادهای فردی نیز معطوف می گردند.

تست هوش و استعداد کودکان تا ۱۳ سال نیز ادامه می یابد. اما به صورت کلی از ۱۵ سال به بالا، اغلب آزمون های هوش ، مربوط به بزرگسالی هستند. آنچه در مرکز تحقیقات هوش نیک صورت می پذیرد مربوط به کوکان ۳ تا ۱۳ سال می باشد و در صورت تمایل والدین، ارائه روش هایی به منظور تقویت هوش مالی کودک و پرورش هوش غالب خواهد بود. اگر کودک ۳ تا ۱۳ سال دارید و به دنبال مرکز تست هوش در تهران هستید و همچنین علاقه مند به بررسی دقیق هوش کودکتان هستید ، می توانید با تعیین وقت قبلی به مرکز تحقیقات هوش کودک نیک مراجعه نمایید. همچنین به منظور ارائه خدمات به سایر شهرها، مرکز تحقیقات هوش کودک نیک در حال راه اندازی شعب می باشد.
تست هوش در شهرها و مناطق مختلف (تست هوش آنلاین)
مرکز تست هوش کودک در مشهد ، مرکز تست هوش کودک در اصفهان و همچنین مرکز تست هوش کودک در شیراز اولویت های راه اندازی شعب ما می باشد. همچنین به منظور ارائه خدمات به سایر هموطنان در سایر شهرها ، امکان انجام تست هوش کودک به صورت آنلاین ( از طریق اینترنت و اسکایپ ) و همچنین برگزاری جلسات مشاوره والدین به منظور ارائه تمرینات هوش میسر می باشد. تست هوش آنلاین بنابر تعهد سازمان نیک بر انجام تست برای ایرانیانی که در سایر کشورها هستند و همچنین سایر هموطنان در سایر شهرها راه اندازی شده است. تست هوش آنلاین برای والدینی که با موبایل آشنایی داشته باشند، امکان انجام تست هوش آنلاین و همچنین تقویت هوش را فراهم نموده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام تست هوش کودک خود در مرکز نیک ، با کارشناسان ما به شماره های درج شده در صفحه تماس با ما ، تماس حاصل نمایید.
تست هوش کودک ۳ ساله
دانشمندان و پژوهشگران در همه جای دنیا تست هوش کودک را از سنین بسیار پایین ، یعنی از نوزادی قابل انجام می دانند. از جمله مواردی که در بررسی تست هوش کودک نوزاد بررسی می شود، سرعت و نحوه حرکت شبکیه چشم و عکس العمل نوزاد در مقابل رنگ ها و صوت است. تست هوش کودک ۳ ساله در مرکز تحقیق و توسعه هوش کودک نیک با هدف تقویت هوش مالی صورت می پذیرد. بدین معنا که تست هوش به صورت عادی از کودک ۳ ساله گرفته می شود و نتایج به صورت دقیق تحلیل می گردد و سپس بر اساس هوش غالب کودک ، رویه ها و آموزش هایی به والدین به منظور توسعه هوش مالی صورت می پذیرد.

آنچه در تست هوش کودک ۳ ساله مهم است، تنها انجام تست نیست. زیرا رفتار های کودک در سن ۳ سالگی بیشتر از گفته های وی گویای وضعیت هوشی کودک هستند. لذا تحلیل رفتارها و تست هایی که از کودک ۳ ساله گرفته می شود، مهم تر انجام یک آزمون هوش برای کودک ۳ ساله خواهد بود. تست هوش کودک ۳ ساله در مرکز تحقیقات هوش نیک طیف وسیعی از تست ها را شامل می شود. انجام این تست ها پس از ویزیت والد برای کودک و همچنین والد توسط دکتر کارشناس مشخص می گردد. البته آنچه نتایج دپارتمان تحقیقات در مرکز هوش نیک نشان می دهد، انجام اغلب تست های حوزه کودک که برای تست هوش کودک ۳ ساله صورت می پذیرد و اعتبار کافی دارد، در سنین بالاتر هم ارزش و اعتبار خواهد داشت.

روش انجام تست در مرکز تحقیقات هوش کودک نیک در کنار تقویت هوش در طی دوره های زمانی ، مقیاس مناسبی جهت ارتقا و رشد هوش کودک خواهد بود. بدین معنا که کودکی که تست هوش کودک ۳ ساله را می دهد و سپس روش هایی برای تقویت هوش به والد وی آموزش داده می شود، می تواند پس از یک دوره زمانی ، مجددا مورد تست قرار گیرد تا میزان رشد هوش کودک مشخص گردد. تست هوش کودک ۳ ساله و تقویت آن در کشورهای پیشرو در این حوزه مانند استرالیا و امریکا امری عادی و جزو برنامه های مراکز تست هوش کودکان قرار دارد.

متاسفانه در سال اخیر شاهد آن هستیم که برخی والدین که دارای کودک ۳ ساله هستند، تنها به کمک روش های صامت، از کودک خود تست هوش می گیرند و بر مبنای پاسخ های از پیش تعیین شده، قصد دارند به آینده کودک خود سمت و سو دهند. در صورتی که انجام تست هوش کودک ۳ ساله موضوعی بسیار حساس بوده و برای این منظور تخصص و تجربه بسیار بالایی مورد نیاز است.
تست هوش کودک ۴ ساله
والدین کودکانی که به سن 4 سالگی می رسند، علاقه مندند و گاهی هم استرس دارند که بدانند هوش کودک آن ها در چه سطحی است و پس از اطمینان از آنکه هوش کودک 4 ساله آن ها پس از انجام تست سالم تشخیص داده شد، دوست دارند بدانند که چگونه می توانند آن را تقویت و پرورش دهند. تست هوش کودک 4 ساله در ظاهر شبیه تست هوش کودک 3 ساله و حتی شبیه تست هوش کودک 5 ساله است اما تفاوتی که کودکان در مراحل مختلف رشد دارند، تعامل و سطح درک آن ها را متفاوت می نماید.

در نتیجه شخصی که از کودک 4 سال تست هوش می گیرد باید دقت متفاوت در زمان تست هوش کودک 3 ساله داشته باشد تا اشتباهی در خلال تست به وجود نیاید. آنچه مسلم است تمرکز کودک 4 ساله نسبت به تمرکز کودک 2و 3 ساله بیشتر است. در نتیجه وقتی تست هوش کودک 4 ساله می گیرید، کارشناس باید بتواند تعامل درستی با کودک داشته باشد.

تست هوش کودک 4 سال در مرکز تست هوش کودک نیک به دو صورت انجام می شود. ابتدا تست هوش کودک 4 ساله شهودی و سپس تست هوش کودک 4 ساله از طریق پرسیدن سوالاتی از والدین خواهد بود. بدین ترتیب که مشاور تست هوش اطلاعات را از والد یا والدین دریافت می نماید و آن ها را با نتایج تست هوش کودک شهودی مطابقت می دهد. تست هوش کودکان 4 سال شهودی از طریق بازی های یک مشاور ارشد روانشناس با کودک و در اتاق مخصوص بازی صورت می پذیرد.
تست هوش کودک ۵ ساله
تست هوش کودک 5 ساله اگر در سنین پایین تر صورت نپذیرفته باشد، نمی تواند به صورت یک مرحله ای اتفاق بی افتد. بدین معنا که فرضیه وجود تمرکز و استقلال کودک 5 ساله در انجام اموراولیه، باعث می گردد که برخی تست هوش کودک 5 ساله را فقط بر اساس سوالاتی از کودک ، بررسی نمایند. حال آنکه نتایج تست هوش کودک 5 ساله با توجه به درک بالاتر کودک از شرایط محیطی ، می تواند تحت تاثیر شرایط اطراف قرار گیرد.

اجازه دهید در مورد تست هوش کودک 5 ساله کمی توضیح دهیم. سن 5 سالگی سن حساسی از نگاه دانشمندان روانشناسی محسوب می گردد زیرا کارشناسان معتقدند که کودکان در 5 سالگی توان اعلام نیازها و دریافت پاسخ های ادراکی را خواهند داشت. لذا تنها با ارائه سوالاتی از کودکان در پی ارزیابی هوش کودک 5 ساله بر می آیند. اما تحقیقات مرکز هوش کودک نیک نشان می دهد که کودکان 5 ساله با توجه به توجه بالای خود به اطراف در زمان تست هوش عوامل زیادی باعث حواس پرتی آن ها می شود.

به زبان کارشناسان ، عوامل محیطی باعث حواس پرتی (distractions) در زمان تست هوش کودک 5 ساله تلقی می گردند. لذا انجام تست هوش کودک 5 ساله باید از طریق والد و کودک (دو مرحله ای) صورت پذیرد تا نتایج دقیق و بدن خطایی را ارائه نماید. در حال حاضر تنها مرکز هوش نیک انجام تست هوش کودکان 3 ساله ، تست هوش کودک 4 ساله ، تست هوش کودک 5 ساله ، تست هوش کودک 6 و 7 ساله را به صورت دو مرحله ای (شهودی و پرسشی) انجام می دهد.

عالی ترین و موثرترین تمرینات مغزی ، متوقف ساختن روند عادی و منظم و گسترش و پیشرفت روش ها و راه های تازه است. برای تقویت حافظه ، فعالیت می بایست چیزی غیرمعمول و به دور از روال آشنا و آسان باشد. جهت افزایش قدرت حافظه ، می بایست چیزهای جدیدی بیاموزید و فعالیت های تازه را گسترش دهید.
هدف از انجام تست در زمان های مختلف ، متفاوت می باشد. به عنوان مثال هدف از تست هوش نوزاد ، بررسی سلامت هوش نوزاد است و از سوی دیگر هدف از تست هوش دانش آموزان سال آخر دبیرستان ، شناسایی علاقه مندی و استعدادها به منظور راهنمایی در تعیین رشته دانشگاهی خواهد بود. هدف از انجام تست هوش کودک در مرکز تحقیقات نیک ، شناسایی میزان ابعاد مختلف هوش به منظور تقویت ابعاد پیش رونده مالی در آینده می باشد. به صورت علمی ۹ بُعد برای هوش هر انسان از ابتدای تولد تعریف شده است و چهار بعد از ۹ بُعد تأثیر در استعداد مالی افراد در طول زندگی خواهد داشت. ارزیابی این ابعاد و تقویت آن ها ، موجب موفقیت های مالی افراد در آینده خواهد شد. آنچه مسلم است ، انسان طی دوره کودکی خود قدرت یادگیرندگی بسیار بالاتری نسبت به سایر زمان ها دارد. به عنوان مثال نتایج علمی نشان می دهد ذهن هر انسان تا سن ۱۲ سالگی امکان پذیرش و یادگیری ۳۰ زبان غیر از زبان مادری خود را دارد و این در حالی است که با بالا رفتن سن ، این توانایی کاهش می یابد. تحقیقات نشان می دهد ، بهترین زمان برای آنکه ۴ بُعد از ۹ بُعد هوش انسان که در آینده مالی تأثیرگذار است را بتوان پرورش داد، ۳ تا ۱۳ سال است. لذا مرکز تحقیقات هوش نیک با این هدف ، اقدام به انجام تست هوش به صورت حضوری و آنلاین می نماید.
تست های هوش به صورت کلی به کودکی و بزرگسالی تفکیک می گردند. تست هوش از دوران نوزادی می تواند شروع شود. تست هوش کودک ۱ ساله ، آزمون هوش کودک ۲ ساله و تست هوش کودک ۳ ساله به بیان سلامت کودک و نوزاد می پردازد. پس از آن تست کودک ۴ سال ، تست کودک ۵ سال و ۶ ساله علاوه بر سلامت فکر و ذهن به شناسایی و کشف استعدادهای فردی نیز معطوف می گردند. تست هوش و استعداد کودکان تا ۱۳ سال نیز ادامه می یابد. اما به صورت کلی از ۱۵ سال به بالا، اغلب آزمون های هوش ، مربوط به بزرگسالی هستند. آنچه در مرکز تحقیقات هوش نیک صورت می پذیرد مربوط به کوکان ۳ تا ۱۳ سال می باشد و در صورت تمایل والدین، ارائه روش هایی به منظور تقویت هوش مالی کودک و پرورش هوش غالب خواهد بود. اگر کودک ۳ تا ۱۳ سال دارید و به دنبال مرکز تست هوش در تهران هستید و همچنین علاقه مند به بررسی دقیق هوش کودکتان هستید ، می توانید با تعیین وقت قبلی به مرکز تحقیقات هوش کودک نیک مراجعه نمایید. همچنین به منظور ارائه خدمات به سایر شهرها، مرکز تحقیقات هوش کودک نیک در حال راه اندازی شعب می باشد.
۵/۵ - (۱۲ امتیاز)