تست هوش معنوی - هوش معنوی
نکات ساده و کاربردی برای تقویت هوش کودکان
آذر ۷, ۱۳۹۷
تنبلی چشم در کودکان (Amblyopia)
تنبلی چشم در کودکان و نشانه ها ، علت و درمان تنبلی چشم در کودکان
آذر ۷, ۱۳۹۷

آموزش کلاژ برای کودکان

آموزش کلاژ برای کودکان موضوعی است که در اینجا قصد داریم به تشریح آن بپردازیم و چند روش آموزش کلاژ برای کودکان ارائه کنیم.

اولین آموزش کلاژ برای کودکان ؛ ساخت اشکال گوناگون با پاستا و رشته

چسب زدن رشته‌ها و پاستاها بر سطح مقوا و برگه‌های رنگی ، امری راحت و به همان سان نوآورانه می‌باشد. در صورتی که قالب‌ها و شکل‌های گوناگونی از پاستاهای متفاوت را در دسترس  بچه‌ها قرار دهید از گوناگونی و تمایز طرح‌ها و شکل‌های زیادتری برخوردار می‌شوند. بچه‌ها قادرند رشته‌ها و پاستاهای مورد نظر را رنگ نمایند و با ماژیک و یا پاستا خط‌هایی را به آن بیفزایند و با چسب زدن نوارهایی ، سطح مقوا و برگه‌های مورد نظر را از هر شکلی که قادرند بیافراینند ، طراحی و پر کنند.

وسایلی که بدین منظور احتیاج دارید شامل: مقوا و برگه‌های رنگی ، چسب ، پاستاهای شکل دار ، ماژیک ، آبرنگ و یا رنگ و نوار و نخ می‌باشد.

مقوا و برگه‌ها ، پاستاهای شکل دار و چسب را در برابر فرزندتان قرار دهید. کودک را ترغیب نمایید تا رشته‌ها و پاستاها را بر سطح مقوا و برگه‌ها چسب بزنند و هر شکل و طرحی که دوست دارند را بسازند. اجازه دهید کودک در آغاز با تعدادی رشته و پاستا طرح و شکل آسانی را درست کند مثل ساخت یک آدمک. در صورتی که به بچه‌ها ماژیک دهید تا شکل و طرح مربوطه را با آن تکمیل می‌نمایند همانند برگ‌های یک درخت و یا یک گل. بردبار باشید و به کودک فرصت دهید تا شکل و طرح را خودش بازگو نماید ، کودک را مورد تعریف و تمجید قرار دهید که از اندیشه و ذهن خود استفاده کرده و طرح و شکل‌هایی را ساخته است. در صورتی که آبرنگ و یا رنگ در منزل دارید بگذارید رشته و پاستاها را رنگ بزنند. این وهله از طراحی هم برای کودکان می‌تواند لذت بخش و جذاب باشد.

دومین آموزش کلاژ برای کودکان ؛ کلاژ نخ و روبان بر روی مقوا و برگه

چسب زدن روبان‌ها و نوارها  از تکه چسبانی‌هایی می‌باشد که توانایی و فعالیت دست‌ها و اندیشه‌های مبتکرانه کودک را افزایش می‌دهد. در صورتی که برش‌هایی از نوارها و روبان‌ها و نخ‌های رنگارنگ را در دسترس کودکان قرار دهید خواهید دید که بچه‌ها چگونه با نخ‌ها و روبان‌ها شکل‌ها و طرح‌های گوناگونی درست می‌کنند.

وسایلی که بدین منظور احتیاج دارید عبارتند از: روبان و نخ‌های رنگی ، مقوا و چسب.

مسلماً کودکان با مشاهده نوارها و روبان‌ها و نخ‌های رنگی علاقمندند که با آنان سرگرم شوند. با کودکتان در مورد شکل‌ها و طرح‌هایی که می‌شود با روبان و نخ‌های رنگی ساخت حرف بزنید. در صورتی که فرزند شما قصد دارد با چسباندن روبان و نخ‌های رنگی یک شکل به خصوص بسازد به وی کمک کنید نخست با ماژیک شکل و الگوی مورد نظر را بر روی مقوا و یا کاغذ ترسیم نماید آنگاه با نخ و روبان رنگی روی آن را پر کند. در صورتی که در انتها طرح و شکل آنان زیاد منظم و قابل شناسایی نمی‌باشد آنان را ترغیب و اجازه دهید آزادانه عمل نمایند. این که کودک با فکر خویش و بدون مقلدگری چیزهایی را می‌سازد نکته مهمی است.

سومین آموزش کلاژ برای کودکان ؛ تکه چسبانی و کلاژ با دستمال کاغذی

تکه چسبانی با استفاده از دستمال کاغذی یکی از خوشایندترین و جالب‌ترین  کار بچگانه‌ای می‌باشد که در میان بچه‌ها هواداران بسیاری هم دارد. به منظور تکه چسبانی برای بچه‌ها می‌بایست طرح و اساس کلاژ را از پیش مهیا نمود. نخست می‌توانید عکس یک حیوان قشنگ را در روی مقوا و برگه ترسیم نموده آنگاه جاهایی که می‌خواهید تکه چسبانی گردد را مشخص نموده و چسب کاری نمایید. دستمال‌های کاغذی سفید و یا رنگی را در مقیاس‌های خرد قیچی و برش بزنید و از فرزندتان تقاضا نمایید که دستمال‌های کاغذی را در ته یک خودکار قرار داده و آنگاه بر روی نقاط مورد نظر جای دهد و شکل را بپوشاند.

چهارمین آموزش کلاژ برای کودکان ؛ تکه چسبانی و کلاژ با دکمه‌ها

تکه چسبانی دکمه‌ها بر سطح مقوا برای بچه‌های با سن بالاتر از سه سال بهتر و مطلوب‌تر می‌باشد. کودکان با چسب زدن دکمه‌ها و جای دادن آنان در کنار یکدیگر طرح و شکلی را که در فکر و ذهن خویش دارند را عملی و ایجاد می‌کنند. از این رو از دکمه‌هایی که در خانه در دسترس دارید می‌توانید یک استفاده مفید و سرگرم کننده نمایید. هر اندازه شمار دکمه‌ها و گوناگونی و رنگارنگ بودن آنان فراوان‌تر باشد شوق و ذوق بچه‌ها برای تکه چسبانی بیشتر می‌شود.

وسایلی که بدین منظور مورد احتیاج است شامل: مقوا و برگه ، دکمه و چسب می‌باشد.

توجه داشته باشید که در زمان مشغول بودن کودکان با دکمه‌ها آنان را تنها رها نکنید چرا که امکان خوردن آنان توسط کودک هست. بچه‌ها قادرند پیش از چسب زدن دکمه‌ها بر سطح مقوا  ، ابتدا با ماژیک شکل دلخواه خود را ترسیم نمایند و آنگاه سطح کاغذ را با دکمه‌های رنگی بپوشانند. ساخت درخت ، آدمک و کارت پستال می‌تواند جالب باشد.


موضوعات مرتبط :

عوامل موثر بر بازی کودکان

تقویت هوش کودک

بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

تاثیر اسباب بازی در هوش کودکان

نقش بازی در هوش کودکان

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

 

Rate this post

1 دیدگاه

  1. سمانه گفت:

    مرسی از آموزش های کلاژ با نمکتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *