بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی
بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی
دی ۱۴, ۱۳۹۷
موسسه خلاقیت و استعدادیابی
موسسه خلاقیت و استعدادیابی تخصصی
دی ۱۴, ۱۳۹۷

انواع درمان های بیش فعالی

بیش فعالی - ADHD

والدین باید بدانند چیزی که فراوان‌ترین نقش و اثر را بر جریان و رویه معالجه و مداوای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی دارد ، فهم و شناسایی به جا و به هنگام و زود این عارضه و رجوع فوری این دسته از کودکان به مشاور و کارشناس متخصص در این حوزه می باشد تا  احتمال به حداقل رسیدن صدمه  و زیان را سبب گردد.

درمان‌های رایج در اختلال بیش فعالی عبارتند از:

رفتار درمانی برای درمان بیش فعالی

این معالجه و مداوا به وسیله‌ی یک گروه متخصص بیماری‌های روانی و اختلالات مربوطه و یک روانشناس و مشاور صورت می‌گیرد و در این درمان بر روی دو موضوع و مساله تمرکز می‌شود یکی عکس العمل‌ها و حرکات و اعمال شخص و دومین مورد تصورات و اندیشه‌ها و موقعیت‌ها و چشم اندازهایی که نشانه‌ها را تحریک و تقویت می‌کنند ، به کودکان آموزش داده خواهد شد که چطور در موقعیت و وضعیت دشوار و سخت مربوطه عکس العمل و موقعیت و تصورات خویش را مدیریت و اداره نمایند. بدین طریق معالجه و مداوای پیامدهایی همچون عصبانیت ، دلسردی و خمودگی ، صدمه و زیان به خویش مهار گردد و بچه‌ها بتوانند رابطه و پیوند مطلوب‌تر و خوب‌تری مین جسم و ذهن خویش ایجاد نمایند.

از طرفی به کودکان بیش فعال یاد داده می‌شود که چطور یک الگوی ذهنی و یک موقعیت نشانه‌های این عارضه را تحریک و تقویت می‌نماید و به سبب آن کودک بی‌دلیل دچار استرس و تنش و خشم می‌گردد و این احساسات و هیجانات نامطلوب و ناخوشایند تبدیل به عکس العمل‌هایی ناخوشایند می‌گرددو در نهایت تلاش می‌گردد با این روش معالجه و مداوا توانمندی‌های فکری کودک در اداره و مدیریت موقعیت‌ها و چشم اندازها و عکس العمل‌ها و ایجاد رابطه گروهی و معاشرتی را بهبود و پیشرفت می‌دهد.

دارو درمانی برای درمان بیش فعالی

درمان دارویی موجب می‌گردد که دقت و توجه بچه‌های مبتلا به این عارضه به گونه‌ای مقطعی بهتر و پیشرفت نماید تا در نظام یادگیری خودباوری و شخصیت کودکان مبتلا به عارضه بیش فعالی صدمه و ایجاد مشکل ننماید. قرص‌ها و داروهایی که در معالجه این عارضه به کار گرفته می‌شود و از رایج‌ترین این دسته داروها می‌باشند شامل آمفتامین و ریتالین می‌باشد که داروی اول در بچه‌های بیشتر از ۳ سال و دومی در بچه‌های بیشتر از ۶ سال استفاده می‌گردد. اثر و عارضه این قرص‌ها و داروها اندک بوده و وابسته به میزان مصرفی متغیر است. رایج‌ترین اثر و عارضه‌ آن‌ها بی‌میلی به غذا ، بی‌قراری ، کج خلقی ، ناراحتی در ناحیه سر و شکم می‌باشد که اغلب اثر و عارضه‌ها بعد از چند روز از آغاز مصرف و معالجه برطرف خواهند شد.

معالجه و مداوا از طریق نوروفیدبک

یکی از شیوه‌هایی می‌باشد که تازه‌تر از سایر شیوه‌های درمانی است و در مقایسه با درمان‌های دارویی تماماً بی‌زیان می‌باشد. مشخصه و خصوصیت این شیوه و راهکار درمانی این است که از خود ذهن و مغز یاری گرفته می‌شود تا قادر باشد روند تکان و عمل ذهنی را اصلاح سازد و آن را به الگوهای ذهنی دیگر دگرگون سازد.

به تازگی سلامت و اصلاح اختلال بیش فعالی به وسیله کاردرمانی و از راه بازی و سرگرمی با بچه‌ها هم در میان کارشناسان و متخصصان متداول شده است. کار درمانی و درمان از طریق بازی کلیات درمانی فراوانی را شامل می‌شود و به کودک مبتلا به این اختلال یاری می‌رساند تا در مورد مسائل و موضوعات موجود صحبت کنند. به علاوه به آنان ترفندها و تاکتیک‌های خاص ادراکی ، واکنشی و عملی را می‌آموزند.

تغذیه و برنامه غذایی فراخور و صحیح هم نقش و اثربخشی زیادی در به حداقل رساندن نشانه‌های این اختلال دارد. به گونه‌ای که این دسته از بچه‌ها می‌بایست از خوردن غذاهای حاضری و آماده ، نوشیدنی‌های گازدار ، غذاهای دربرگیرنده رنگ‌ها ومواد  نگه دارنده‌های مصنوعی پرهیز نمایند.

معالجه و مداوای بچه‌های مبتلا به این اختلال منحصراً کفایت کننده نمی‌باشد و ضروری می‌باشد که والدین و اعضای خانواده هم تعلیمات و اطلاعات ضروری را بیاموزند. نکته حائز اهمیت آن است که مربیان و مدرسان مهد کودک و مدارس هم از این موضوع و روند درمان کودک مطلع باشند. این موضوع به قبول این دسته از  بچه ها در فضای مهد کودک و مدرسه یاری بسیاری خواهد نمود.


موضوعات مرتبط :

راهکارهای درمان بیش فعالی ADHD

انواع بیش فعالی ADHD

علت بیش فعالی ADHD چیست؟ علائم بیش فعالی کودکان چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code