بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

خلاقیت و هوش
ارتباط خلاقیت و هوش کودکان
خرداد ۲, ۱۳۹۷
budak gaduh
هوش اخلاقی در کودکان (بخش اول)
خرداد ۲, ۱۳۹۷

بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

در روند بازی توانایی‌هایی مانند استعداد ، کنجکاوی ، چابکی ، مهارت ، فکر و … در کودک تقویت می‌شود.

علاوه بر این بازی تقویت فکری کودک را سبب می‌شود. همچنین کودک در زمان بازی یاد می‌گیرد به چه نحویی در برابر ناکامی‌ها و مغلوب شدن‌ها مقاومت کند و خودباوری و عزت نفس او حمایت و افزایش یابد.

در بازی کودک فرا می‌گیرد که قواعد بازی را مراعات کند و حرمت و حق دیگران را حفظ کند. حس خلاقیت ، ابداع ، کشف ، مشارکت در جمع ، کنجکاوی در او تقویت می‌شود. کودکان در هنگام بازی به تقویت فکر و ذهن خود و تقویت جسمانی خود مشغول می‌شوند. از طرفی در بعضی مواقع مسائل فکری و عملکردی کودکان را در فرم و پیکره‌ی بازی حل نمود. در حال حاضر از راه بازی درمانی به برطرف کردن خیلی از مسائل کودکان مبادرت می‌شود.

پژوهش‌ها بیان کرده‌اند که کودکان باهوش و کودکان با بهره هوشی کم به یک اندازه در بازی‌ها مشارکت دارند ، با این تفاوت که بازی‌های کودکان با بهره هوشی بالا سازمان یافته و بی ثبات می‌باشد و به بازی‌های فردی و ذهنی تمایل زیادتری دارند.

کودکان با بهره هوشی خیلی زیاد تلاش می‌کنند ابزار و اسباب بازی‌های را گزینش کنند که قادر باشد به آن‌ها در خلاقیت و نوآوری کمک کند و از توانایی‌های فکری خود استفاده کنند. بازی کودکان با توجه به وقت ، فضا و محیط ، دور‌ه‌ها و سال‌ها ، رسوم و آداب خاص آن‌ها ، موقعیت اجتماعی و اقتصادی و … متفاوت است که فاکتورهای ذکر شده به فرهنگ جامعه مورد نظر بر می‌گردد.

مشخصات یک اسباب بازی مناسب که باعث تقویت هوش کودک می شود

اسباب بازی‌ها تاثیر به سزایی در زندگی و رشد ذهنی و روانی کودکان دارند. در صورتی که اسباب بازی‌های کودکان با توجه و براساس مبانی روان شناسی و مقصودهای پرورشی گزینش شود در زندگی و رشد روحی جسمی و ذهنی کودکان فراوان اثرگذار خواهد بود.

کودکان در زمان بازی ، به خصوص با اسباب بازی‌هایی که از دیدگاه‌های ذهنی و پرورشی بهتر قادر خواهند بود به اعمال فکری ، جنبشی و روحی و روانی بپردازند. از دیدگاه روان شناسی باید آگاه بود که گرایش کودکان به بازی و تمایل آن‌ها به اسباب بازی یکی از نشانه‌های تندرستی عقل و دقت و آگاهی آن‌ها می‌باشد.

اسباب بازی‌های متحرک ، چرا که این اسباب بازی‌ها موجب فزونی توانایی‌های حسی و جنبشی کودکان می‌شوند. به علاوه دقت ، توجه و زیرکی کودکان را بالا می‌برد. به کارگیری اسباب بازی‌های صدادار و آویزها به فعالیت‌های حسی و جنبشی کودک جواب مناسب را می‌دهد.

اسباب بازی‌هایی برای جذب دقت و کنجکاوی کودک ، این اسباب بازی‌ها به راحتی تحریکات فکری و توانایی‌های ذهنی کودک را معطوف می‌کند و آن‌ها را  ارتقا می‌بخشد.

اسباب بازی‌های محرک برای ایجاد تحرک در کودک ، این اسباب بازی‌ها برای پرورش و تمرین ماهیچه‌ها ، تخلیه انرژی ، حفظ ثبات ، تقویت خودباوری  و دستیابی به مهارت‌هایی برای رهبری موثر است ، همانند اسباب بازی‌های که کودک از آن بالا و پایین برود ، اسباب‌هایی که در کودک حفظ تعادل کند ، اسباب بازی‌های غلتانیدنی  و کشیدنی و گرفتنی.

وسایلی برای پرورش توانایی‌های دستی و تناسب دست و چشم ، مانند صفحه‌های منفذ دار ، کفش ، نخ و مهره ، اسباب بازی‌های جور کردنی و راندنی.

وسایل تفکیکی برای پرورش قوای تشخیصی و تمیزی ، با استفاده از این وسایل کودکان شکل‌های هندسی و ریاضی را تشخیص می‌دهند ، با موضوعات ابعاد ، گنجایش ، اشکال آگاه می‌گردند و صداها و آواها و رنگ‌ها را بررسی می‌کنند.

وسایل با صدا و کلامی برای پرورش توانایی گفتاری و کلامی کودک ، کتاب‌های داستان ، نوارهای قصه گو ، عروسک‌های آوازخوان و …

وسایل و ابزار سازمان نیافته ، وسایلی که ذکر شد اسباب بازی‌های ترتیبی و نظم دادنی بودند ، اشکال دیگری از اسباب بازی‌ها موجود هستند که ترتیبی و منظم نیستند اهمیت شناختی فراوانی دارند و در تقویت و رشد عقلی و ذهنی کودک اثربخشی زیادی دارد.

اسباب بازی‌هایی برای بازی‌های ترسیمی وتصویری ، بازی‌های ترسیمی و تصویری موجب تحرکات جنبشی کودک می‌شود و توجه وکاوش کودک را بر می‌انگیزاند. مانند آدمک‌های ساختگی ، خاک بازی با آب و خمیر مجسمه سازی و …

اسباب بازی‌های درست کردنی و چیدنی مشابه مکعب‌ها و چوب‌های خانه سازی و لگو.

بازی‌های متنوعی برای کودکان موجود است و به گونه‌ای هوش و استعداد او را نمایان می‌کند. کودک از این راه می‌آموزد نیازهای خود را در حیطه‌ی درستی بیان کند. با بزرگ شدن کودک تمایل او به بازی‌های گروهی زیادتر می‌شود ، به صورتی که در سن ۶ تا ۱۲ سالگی به تدریج وارد بازی‌های همگانی و گروهی می‌شود. بازی گروهی باعث پرورش تخیل و ذهن و فکر کودک می‌شود. در خریداری اسباب بازی بایستی دقت لازم را داشت که متناسب با سن و موقعیت او انتخاب گردد.

موضوعات مرتبط :

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *