تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟

تربیت کودک موفق
چند نکته طلایی در مورد تربیت یک کودک موفق
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷
کودک عصبانی و پرخاشگر
عصبانیت و پرخاشگری در کودکان و چگونگی مواجهه با آن
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷

تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟

تربیت کودک بی ادب موضوع این مقاله آموزشی برای مخاطبین است. روش های تربیت کودک بی ادب را در این نوشته می خوانید

از اوایل کودکی قواعد و مقررات عمده و توقعات خویش را از بچه‌ها ایجاد و تعیین نمایید. در صورتی که در جهت حرکات و اعمال نامطلوب و ناخوشایند بچه‌ها بازتاب و واکنش فوری پس از انجام رفتار غلط صورت نگیرد و بچه‌ها و فرزندان شما مجال این را داشته باشند که چند مرتبه کار غلط و ناملوب خویش را تکریر و بازگویی کرده باشند ، امکان اندکی هست که بچه‌ها از چهارچوب و قواعد رفتاری تعیین شده شما پیروی و آن را انجام دهند.

زمانی که برای بچه‌ها مجازات و توبیخی را تعیین می‌کنید در رابطه با آن مصمم و ثابت بمانید و مطمئن شوید که نحوه و چگونگی تنبیه شما هماهنگی و تشابه ضروری را با نحوه‌ی امور و کارهای نادرست و غیر محترمانه فرزند شما را دارد و پس از آن که چندین مرتبه به کودک تذکر داده‌اید در اندیشه انجام توبیخ و مجازات و تربیت کودک بی ادب برآمده‌اید.

دقیقاً هنگامی که حرکات و اعمال نامطلوب و ناخوشایند از بچه‌ها دیده می‌شود در پی واکنش و پیامد کار منفی آنان برآیید. فرص دادن به بچه‌ها در انجام امور و رفتارهای بد و توبیخ و مجازات وی بعد از مدت زمان طولانی سبب واهد شد که کودک قادر نباشد ارتباط و پیوستگی میان توبیخ و مجازات مورد نظر و اعمال نامطلوب و بی‌ادبانه را حقیقتاً درک و تمیز دهد.

توضیح بیشتری در مورد تربیت کودک بی ادب

بچه‌ها را به سبب حرکات و اعمال و کارهایی که موبانه و خوشایند است ترغیب و تحسین نمایید. در صورتی که کودک پیوسته به سبب اعمال نادرست و بی‌ادبانه خود مجازات شود احتمال دارد شما را همچون فردی که دائماً کارها و امور وی را تحسین نمی‌کنید در حافظه خود نگه دارد. به شکل کلامی و یا با خریداری کادو از رفتار و اعمال مثبت و صحیح کودک تشکر نمایید تا به آنان آگاهی و معلوم گرداند که چه کارها و اعمالی قابل تحسین و مورد پذیرش می‌باشند.

پدران و مادران نبایست اوامر و تقاضاهای خویش را به شکل پیوسته و مدید بازگو کنند. درخواست ها و اوامر بایستی مختصر ، روشن و قابل فهم دکر شوند. بچه‌ها بایستی به طور کامل آگاه شوند که پدر و مادر از آنان چه درخواستی دارند. بچه‌ها مهارت و قدرت این را ندارند که قادر باشند چند تقاضا و خواسته را توام با هم اجرا کنند. از این رو بایستی این درخواست‌ها و اوامر  به قسمت‌های کوچک تسهیم شوند.

به منظور دور ساختن حواس و ذهن این گروه از کودکان یک سرگرمی و تفریح مفرح را آغاز نمایید و آنان را سرگرم سازید. بعضی مواقع حرکات و اعمال ناشایست کودکان به سبب ملالت و آشفتگی آنان است. سرگرم کردن فکر و روان و جسم بچه‌ها با تفریحات و بازی‌های صحیح و بی‌خطر قادر است آنان را در شرایط به وجود آوردن مزاحمت و ناراحتی و خشونت بیرون سازد و این همان تربیت کودک بی ادب است.

در همه‌ی مواقع ارامش خود را حفظ کنید و یا یک طنین و آهنگ عادی و معمولی صحبت کنید. بچه‌ها غالباً عاطفی و هیجانی می‌باشند و امکان دارد در وضعیتی که چیزی را طلب می‌کنند ، به آنان داده نشود خشمگین و یا دلخور شده و یا داد و فریاد و جیغ بزنند. بنابراین زمانی که بچه‌ها را تربیت و پرورش می‌دهید امکان دارد وخیم‌تر و عصبانی‌تر از سابق رفتار و عکس العمل بی‌ادبانه‌تری داشته باشند. در این مواقع بی‌اعتنا و مسلط به خود و بردبار باشید تا آنان بفهمند شا مدیریت همه چیز را در دستان خود دارید.

زمانی که بچه‌ها رفتار و حرکات بی‌ادبانه و نامطلوبی در جمع از آنان سر می‌زند کودک را از جمع مورد نظر به مکان خلوتی ببرید و اجازه دهید آرامش خود را به دست آورد. آنگاه از آنان سوال کنید به چه علت این گونه کار و حرکتی را انجام داده‌اند. بعضی مواقع در پس حرکت و کارها و اعمال بچه‌ها علت‌هایی نهفته است که پدران و مادران از آن بی‌خبر و آن را مشاهده نمی‌کنند.

زمانی که بچه‌ها آغاز به ناسزا گفتن ، استهزای دیگران ، درشتی و به کارگیری واژه‌های بی‌ادبانه و حتی فحاشی می‌کنند. والدین آگاه به قدرتمندی و ذکاوت بچه‌ها را در تکرار واژه‌های درست و غلط و مثبت و منفی خود و دیگران می‌شوند. این اعمال فقط از طریق یادگیری و رویارویی با آن‌ها ایجاد می‌گردد. از این رو بایستی وضعیت و شرایطی را که امکان دارد بچه‌ها این عبارات غیر مودبانه را گوش دهند ، محصور نمایید. بایستی مراقی بازی‌ها و رسانه‌هایی که کودکان مشاهده می‌کنند ، گروه هم سالان و رفیقان که با آنان سر و کار دارند و سخنان خود به عنوان والدین کودک باشید تا قادر شوید این رفتارها و عبارات غیر مودبانه را در ذهن و واژگان گفتاری و اعمالی که انجام می‌دهند را از بین ببرید.

امیدواریم این مطلب جهت تربیت کودک بی ادب مفید واقع شده باشد. بزودی مقالاتی جهت ترییت کودک مودب ارائه خواهد شد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *