کودک لجباز
نکات تکمیلی در مورد لجبازی کودکان
شهریور ۲۱, ۱۳۹۷
تست هوش کودک در شیراز در نمایندگی هوش نیک شیراز
شهریور ۲۱, ۱۳۹۷

تربیت کودک مستقل

تربیت کودک مستقل را اکنون آغاز کنید. روش های تربیت کودک مستقل را به این روش ها می توانید انجام دهید. هفت روش کاربردی را جهت تربیت کودک مستقل خواهید آموخت.

اولین روش تربیت کودک مستقل ) بچه‌ها بایستی ترغیب شوند تا از اوایل کودکی خود درباره‌ی امور و کارهایشان دست به انتخاب بزنند. از این رو بسیار آسان و راحت قادرید به آنان فرصت دهید تا کودکان خودشان تصمیم گیری کنند. بایستی بچه‌ها را ترغیب نمایید که درباره‌ی مسائل مختلف اظهار عقیده کنند. پدران و مادران قادرند انتخاب‌هایی را در دستر کودکان قرار داده که تمام آنان قابل قبول باشند. از سوی دیگر انتخاب‌های بسیار امکان دارد آنان را لای منگنه گذاشته بدین سبب اجازه گزینش برای بچه‌های خردسال را میان دو انتخاب محصور نمایید.

دومین روش تربیت کودک مستقل ) به فرزندان خود اجازه داده تا پیامد تصمیم گیری و گزینش‌های خویش را تجربه نمایند. با بالغ شدن بچه‌ها پدران و مادران بایستی به آنان مدد برسانند تا نتیجه و اثرگذاری تصمیم گیری و گزینش‌هایشان را بفهمند و آنان را مشاهده کنند. اگر چه مشکل است ولی بایستی پدر و مادر از دستکاری در اثر و حاصل انتخاب اجتناب کنند. اهمیت ندهید که بچه‌ها لباس‌هایی را که با یکدیگر هماهنگ نمی‌باشند را می‌پوشند. مساله‌ای که هست آن است که در صورتی که بچه‌ها در امان و آسوده باشند ، مساله‌ای اتفاق نمی‌افتد.

سومین روش تربیت کودک مستقل ) از مدیریت و نظارت و گیر دادن بیش از اندازه اجتناب کنید. پدران و مادران بایستی با رشد و آموزش و ایده پردازی در بچه‌ها به آنان یاری برسانند و آنان را به سمت انتخاب‌های صحیح هدایت نمایند نه آن که انتخاب کننده پایانی خود والدین باشند. به بچه‌ها فرصت اظهار عقیده بدهید و ابداً درصدد نباشید تا انتخاب‌های غلط خود را در گذشته ، توسط بچه‌هایتان اطلاح و بهبود ببخشید. بچه‌ها برای خودشان باورها و خواسته‌ها و حدس و گمان‌هایی دارند. به آنان فرصت دهید که تحت نظر مستقیم و غیر مستقیم شما دست به تجربه بزنند.

چهارمین روش تربیت کودک مستقل ) از خریداری هدیه مداوم به منظور انجام کارهای مطلوب و صحیح خودداری کنید. بیشتر پدران و مادران بعضی اوقات به سبب انتخاب‌ها و امور هوشمندانه و صحیح برای بچه‌هایشان کادو خریداری می‌کنند. ولی مراقب باشید که در این کار افراط نکنید تا محرک و هدف بچه‌ها از انتخاب‌های مطلوب و صحیح ، سعی به منظور به دست آوردن کادو نباشد.کودکان بایستی بیاموزند که عالی‌ترین پاداش حس خوشایند و نتیجه خوب و پیروزی است که به سبب اجرای آن اعمال و فعالیت‌ها به دست می‌آورند.

پنجمین روش تربیت کودک مستقل ) بیش از اندازه از کودکان تعریف و تمجید نکنید. تمجید و تحسین قسمتی از تادیب و پرورش صحیح و اصولی می‌باشد که به ، به وجود آوردن احساس خودباوری و اعتماد به نفس در بچه‌ها یاری می‌رساند. ولی بعضی از پدران و مادران افراط کرده و هر انتخاب و عمل بچه‌ها را مبدل به یک امر شگفت و عجیب و غریب می‌کنند. پدر و مادر مطلع هستند که چه زمانی بچه‌هایشان تمام کوشش و سعی خود را به کار گرفته‌اند و چه زمانی سعی بسیاری نکرده‌اند و احتیاج به ترغیب و انگیزه و روحیه خوشایند و مثبتی دارند تا در جهت سعی زیادتر و انجام خوب‌تر اقدام کنند.

ششمین روش تربیت کودک مستقل ) از بچه‌ها سوال کنید خواستار چه چیزی هستند و به صحبت و نظرات آنان گوش بسپارید. پدر و مادر معمولاً فکر می‌کنند که آگاهند بچه‌هایشان خواستار چه چیزی هستند ولی زمانی که درخواست‌های واقعی آنان را می‌شنوند شگفت زده می‌شوند. با ایجاد کردن چند انتخاب در دسترس بچه‌ها و قبول نمودن انتخاب آنان ، وی را ترغیب نمایید تا خودش بیاندیشد و تصمیم بگیرد و متکی به خود بار آید.

ششمین روش تربیت کودک مستقل ) در عوض وساطت مستقیم ، پیشنهاد و تذکر دهید. شماری از پدران و مادران تصور می‌کنند در صورتی که کنار بایستند و کودکانشان را با مسائل و پیشامدهای به وجود آمده گرفتار مشاهده کنند نشان از بی‌اعتنایی آنان دارد. والدین قادرند در عوض قبول نمودن وظایف کودکانشان ، معلومات سودمندی در دسترس آنان بگذارند. به علاوه این پیشنهادات و تذکرات آسان و هدایت کننده ، حس بی‌عرضگی و ضعف و ناکامی را نیز در بچه‌ها را از بین خواهید برد.

هفتمین روش تربیت کودک مستقل ) کودکانتان را با منبع‌های بیرون از منزل ترغیب کنید. یکی از شیوه‌های کاهش انس و رابطه عاطفی بچه‌ها با پدر و مادر ، آگاه کردن کودکان از این مطلب می‌باشد که در بیرون از فضای خانه اجتماع عظیمی موجود می‌باشد که قادر هستید از اطلاعات آن بهره بگیرید. تاثیر این کار ، برخورد کردن و درگیر شدن بی‌واسطه بچه‌ها و کسب معلومات همچون شخصی خودمختار و دارای استقلال و غیر وابسته است.


موضوعات مرتبط :

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

نکات اساسی برای تربیت کودک مودب

تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک ۵ ساله

آزمون تیپ شخصیتی MBTI

تربیت جنسی کودک در سنین مختلف

Rate this post

3 Comments

  1. سحر قریشی گفت:

    بسیار متشکرم بابت مطلب مفیدتان در مورد تربیت کودک مستقل. من فقط یک پسر دارم که بسیار به من و پدرش وابسته است. راهکارهای شما در مورد تربیت کودک مستقل بسیار جالب بود. امیدوارم برای همه کسانی که می خواهند تربیت کودک مستقل را خوب بدانند، مثل من مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *