تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

تربیت کودک 3 ساله
تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
آموزش جنسی به کودک
نکات پایه در آموزش جنسی کودکان
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

اصول تربیت کودک مودب را در اینجا متوجه خواهید شد. همچنین روش های تربیت کودک مودب را یاد خواهید گرفت.

در مقالات گذشته در مورد روش های تربیت کودک بی ادب و همچنین تربیت کودک موفق صحبت شد. تمرکز این مقاله کوتاه آموزش تربیت کودک مودب است.

اولین اصل تربیت کودک مودب ؛ فریاد زدن ممنوع:

داد زدن هرگز در هر وضعیتی و در زمان رویارویی ب هر شخصی ، حاصل و بازده خوشایند و مساعدی را موجب نخواهد شد. به ویژه هنگامی که طرف مقابل شما بچه‌ها باشند. منحصراً نتیجه و اثرگذاری داد زدن آن است که در آن وقت بچه‌ها دچار هراس و نگرانی شوند و احتمالاً  آرام و بی‌صدا گوشه‌ای بنشینند و یا با اکراه درخواست شما را اجرا نمایند. ولی کمی بعد بچه‌ها تمام ماجرا را از یاد می‌برند به جز داد و فریادی که شنیده‌اند و یاد می‌گیرند که خود آنان نیز در شرایط و وضعیت‌های گوناگون قادر است داد بزند و بدین سا به مطلب و هدف مورد نظر خود دست یابد.

دومین اصل تربیت کودک مودب ، علت ها را برای کودکان بازگو نمایید:

در صورتی که فرزند شما خوب و بد را تشخیص می‌دهد از احساس و عواطف خود برایش شرح دهید و بیان کنید به چه علت توقع دارید تا او درخواست و توصیه های شما را انجام دهد. در صورتی که فرزند شما امور و اعمالی که شما از آنان درخواست کرده‌اید را اجرا نمی‌کنند ، با آنان در حد سن و سال و عقل‌شان گفت و گو کنید و علت را با زبانی نرم و ساده و با محبت و خوش خلقی برای کودک شرح و بازگو نمایید. آنان بایستی آگاه شوند به چه علت امور و رفتارهای به خصوصی را که علاقه‌ای به آن ندارند را بایستی اعمال کنند.

سومین اصل تربیت کودک مودب ، ابداً فرزندان خود را با سایر بچه‌ها قیاس نکنید:

این عمل حاصل و بازده‌ای معکوس به همراه خواهد داشت و سبب شده بچه‌ها احساس شرمندگی و ضعف و نومیدی به آنان دست دهد. بچه‌ها از این که با سایر بچه‌ها و همسالان خود مورد قیاس قرار گیرند بیزارند. فراموش نکنید افراد در هر رده سنی که قرار داشته باشند با هم متمایز هستند و از هر یک از مشخصه‌های مخصوص به خویش برخوردارند. به علاوه این کار سبب شده تا بین والدین و کودکان فاصله زیادی ایجاد شود. قادر هستید با اندکی اطلاعات درباره سلایق و گرایشات کودک خود آگاهی بیابید و با به کارگیری آنان کودکان را به اجرا و اعمال و حرکات و رفتارهای گوناگون ترغیب نمایید.

چهارمین اصل تربیت کودک مودب ، درخواست‌های خود را با طنین و آهنگ بچه گانه عنوان کنید:

مشابه بچه‌ها سخن بگویید. این تمایز در برخورد و زبان و کلام شما سبب شده تمرکز کودکتان به سمت شما فراوان‌تر جذب گردد و وقتی از این نوع بیان و سخن گفتن خوشش بیاید درخواستی که از او داشته‌اید را اجرا می‌کند. بچه‌ها از اشخاصی که زیادتر همانند آنان باشند فراوان‌تر دستورات آنان را می‌پذیرند و از این افراد پیروی می‌کنند. هنگامی که بچه‌ها وجوه اشتراکی بین خودشان و پدر و مادرشان مشاهده کنند ، راحت‌تر به درخواست و سخنان آنان پاسخ می‌دهند.

پنچمین اصل تربیت کودک مودب ، از نه گفتن مکرر اجتناب کنید:

نه گفتن و منع کردن‌های فراوان و پیاپی بین والدین و کودکان فاصله به وجود می‌آورد. احتمالاً شما قصد دارید کودک با ادب و خوبی را پرورش دهید ولی هر اندازه فراوان‌تر با کودک در ضدیت باشید ، این عمل را خوب‌تر به آنان می‌آموزید و در پایان ناظر بر سرکشی و ناسازگاری کودکان خواهید بود. توجه کنید که حتماً این مساله ابداً به این معنا نمی‌باشد که شما بایستی به همه‌ی درخواست‌های کودکتان پاسخ مثبت دهید و آنان را انجام دهید. در واکنش و برخوردتان میانه رو باشید.

ششمین اصل تربیت کودک مودب ، حفظ ادب را در محیط منزل تمرین کنید:

بچه‌ها با نظاره برخوردهای محترمانه والدین فراوان‌تر از موعظه و تذکرات آنان یاد می‌گیرند. بچه‌ها از آن چیزی که مشاهده می‌کنند و یا گوش می‌دهند سرمشق گیری می‌کنند. در صورتی که تمام افراد خانواده در برابر هم ادب و نزاکت را رعایت نمایند ، بچه‌ها هم به سادگی این موضوع را می‌آموزند و می‌فهمند که با ادب بودن شکلی از حرمت نگه داشتن سایر افراد است. زمانی که کودکان برای شما چیزی می‌آورند و یا به شما کمک می‌کنند از آنان سپاس گزاری نمایید و هنگامی که از آنان تقاضایی دارید از کلمه خواهشمندم بهره بگیرید.

هفتمین اصل تربیت کودک مودب ، با کودکان رابطه ایجاد نمایید:

آهنگ و طنین صدا ، حالت بیان واژه‌ها و ولوهم حرکات و اشارات بدن والدین اثرگذاری با اهمیتی دررابطه میان شما و کودکتان دارد. هنگامی که از کودک خود درخواستی دارید از فاصله زیاد با آنان سخن نگویید بلکه به آنان نزدیک شده و تقاضایتان را بازگو نمایید و از عبارات آسان و راحت فهم را به کار بگیرید. در صورتی که کودکتان درخواست شما را اجرا نمی‌کند غرغر نکنید ، یک مرتبه دیگر با طنین نرم و ملایم خواسته خود را برایش شرح دهید.


موضوعات مرتبط :

روش های تربیت کودک بی ادب 

تست هوش کودک ۳ تا ۵ ساله 

تقویت و توسعه‌ی هوش مالی کودکان

تقویت هوش غالب در کودکان

دلایل لجبازی در کودکان چیست؟ برخورد با کودک لجباز چگونه باید باشد؟

چند نکته طلایی در مورد تربیت یک کودک موفق

Rate this post

3 Comments

 1. مریم گفت:

  با سلام و خدا قوت
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید اگر در شیراز شعبه دارید مراجعه کنیم، و اگر نه چه راههای ارتباطی دارید؟
  باتشکر

 2. فرشته محمدی گفت:

  یک دختر و پسر دارم. تربیت کودک مودب را در این صفحه خواندم. بسیار مفید بود. اما یک سوال این که مقاله تربیت کودک مودب برای چه سنینی مفید خواهد بود. آیا کودکان با سنین خاصی می توانند از مطلب شما با عنوان “تربیت کودک مودب” استفاده کنند؟

  • کارشناس گفت:

   تربیت کودک مودب در هر سنی میتواند آغاز شود. مهم این است که والدین به فکر تربیت کودک مودب باشند و به درستی موارد را انجام دهند. هر قدر تربیت کودک مودب زودتر در ذهن والدین شکل گیرد، برای کودک راحت پذیرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *