تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

کودک لجباز - لجبازی در کودکان
دلایل لجبازی در کودکان چیست؟ برخورد با کودک لجباز چگونه باید باشد؟
مرداد ۲۶, ۱۳۹۷
تربیت کودک مودب
تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟
مرداد ۲۶, ۱۳۹۷

تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

در مقالات گذشته در مورد روش های تربیت کودک بی ادب و همچنین تربیت کودک موفق صحبت شد. تمرکز این مقاله کوتاه آموزش تربیت کودک سه ساله است.

برخورد و تادیب و پرورش بچه‌های سه ساله بدین سبب مهم است که دوره‌ی پنج سال نخست حیات بچه‌ها در صورت پذیری خلق و خو و منش آنان در سنین بزرگسالی موثر و کارساز خواهد بود. این دوره فرصت آغاز نموی ابعاد معاشرتی ، هیجانی و جسمی و آشنایی بچه‌ها محسوب می‌شود. بچه‌ها با استعدادها و احتیاجات فراوانی متولد می‌شوند و محبت و تندرستی و آرامش روحی و روانی احتیاجاتی می‌باشد که برطرف نمودن آنان به وسیله خانواده سبب رشد و پیشرفت و کامیابی آنان در دوره‌ی بلوغ و بزرگسالی خواهد شد.

ویژگی‌های کودکان در سن سه سالگی و ویژگی های تربیت کودک ۳ ساله 

با سایر بچه‌ها به بازی و سرگرمی می‌پردازد ، نوبت را مراعات کرده و وسایل و خوراکی‌هایش را میان دوستان توزیع می‌نماید ، متوجه می‌شوند که سایر افراد نیز عواطف و وظایف خاص خود و مالکیت دارند ، به تدریج حس استقلال در آنان ظهور می‌یابد و با یاری اندکی قادرند لباس‌هایشان را بر تن کنند ، امکان دارد واهمه و دلهره داشته و گاهی تصورات خیال پردازانه‌ای هم دارند ، مهارتشان در استفاده از عضلات درشت زیادتر شده و علاقمندند که بالا و پایین بپرند و جنب و جوش داشته باشند ، مهارتشان در استفاده از عضلات ریز بهبود یافته که در ترسیم نقاشی آشکار است ، به حرف‌های طنز و جوک و بی‌معنی تمایل نشان داده ، تلاش می‌نمایند تا خودشان بتوانند بخوابند ، وسایل را گروه بندی می‌کنند و ارقام را تشخیص می‌دهند و … .

هر یک از فعالیت‌ها و امور منزل قادر است یک نمونه ، یک سرگرمی مناسب و عالی در جهت آموختن و تربیت کودک باشد. درباره‌ی فعالیت‌ها و اعمالی که قصد دارید همراه با فرزندتان اجرا نمایید با بچه‌ها گفت و گو نمایید. برای آنان شرح دهید که به چه نحویی امور را اجرا و اعمال کنند و چگونه بچه‌ها قادرند به شما یاری برسانند. فعالیت‌ها و امور منزل قادر است به بچه‌ها مدد رساند تا واژه‌ها و عبارات تازه‌ای را بیاموزند یا بشنوند و یا ببینند و تناسب و سازگاری جسمی اندام‌های بدنشان را قوی سازند و یا حتی حس تعهد پذیری در آنان ایجاد گردد.

کارها و فعالیت‌های هنری قادر است محرکی در فکر و اندیشه بچه‌ها به وجود آورد تا بچه‌ها به راحتی قادر شوند تا خودشان را مطرح کنند و احساسات و هیجانات خود  را نشان دهند. ورق‌های رنگی گوناگون و وسیله‌های نوشتاری متنوعی به منظور ترسیم اشکال و نقاشی در دسترس بچه‌ها بگذارید.

هرگز به کودکتان امر نکنید که چه چیزی را نقاشی نماید و آن را چطور رنگ آمیزی کند. اجازه دهید خدشان خلاقیت به خرج دهند و از آنان سوال کنید درباره‌ی نقاشی که ترسیم کرده‌اند حرف بزنند و اسم آنان را برای شما بازگو نمایند. کارهای هنری به بچه‌ها یاری می‌رساند تا تناسب و سازگاری میان دست و چشم‌هایشان فزونی یابد.

شعر و سرود و موسیقی و واژه‌ها در توسعه و رشد توانایی و استعداد بچه‌ها اهمیت به سزایی دارد به کودک واژه بدهید و در جهت توسعه محدوده‌ی واژه‌ها و الفاظ ، لغات تازه‌ای در گفت و گوهای روزمره به او بیاموزید.

بهره گیری از دست‌ها در اموری که نیازمند شمارش و محاسبه و به کارگیری ارقام است شیوه‌ی مناسبی به منظور تعلیم ریاضیات است. در هنگام برخورد با فرزند سه ساله خویش معنای ارقام را در فعالیت‌های روزانه به آنان بیاموزید.

به فرزند سه ساله خود دقت و اعتنای بسیاری داشته باشید و وی را تحسین و ترغیب نمایید. اوقاتی را معین نمایید تا بچه‌ها قادر باشند فعالیت‌های مسرت بخش و مورد علاقه خود را اجرا نمایند. عواطف و هیجانات خوشایند و درخوری را از خود نمایان و ابراز نمایید تا کودک احساس نماید که بچه خوبی است. به بچه‌ها بیاموزید که زمانی که  با سایر افراد هستند به آنان احترام نهند و از واژه‌های خواهشاً و سپاس بهره بگیرند.

به بچه‌ها آموزش دهید تا راهکارهایی را درجهت رفع نمودن مشاجره با دوستان بیابند. بعضی مواقع به آنان فرصت انتخاب و تصمیم گیری درست را آموزش دهید. شرایطی را مهیا سازید تا توجه و مواظبت از سایرین را بیاموزند. ابتکار و نوآوری به خرج دهید و از همه‌ی موقعیت‌ها در جهت تربیت و تعلیم بچ‌ها بهره بگیرید. همواره به یاد داشته باشید که کودک سه ساله احتیاج دارد که در زمان فراگیری و مرحله تربیت و پرورش محبت ، مهربانی . آرامش را احساس نماید.


موضوعات مرتبط:

تربیت کودک باهوش و اجتماعی به کمک روش “هوش نیک”

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟

پرورش هوش اکتسابی در کودکان

تست هوش کودک ۳ تا ۵ ساله 

تقویت و توسعه‌ی هوش مالی کودکان

تقویت هوش غالب در کودکان

چند نکته طلایی در مورد تربیت یک کودک موفق

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *