تفاوت هوش و استعداد
تفاوت هوش و استعداد در کودکان
خرداد ۲۸, ۱۳۹۷
هوش مالی کودک - چرتکه
هوش مالی در کودکان (بخش ۲)
خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

تقویت هوش هیجانی و عاطفی در کودکان

تقویت هوش هیجانی کودکان و همچنین تقویت هوش عاطفی در کودکان موضوع این مطلب آموزشی ویژه والدین مسئول می باشد. راهکاری عملی جهت تقویت هوش هیجانی کودکان را آموزش بگیرید.

کارشناسان عقیده دارند که این گونه اوقات و فرصت‌هایی که در ابتدای زمان کودکی ، هنگامی که وی نقص‌ها و کمبودهای خو را در روند گسترش و شکوفایی احساسی‌اش می‌سنجد ، مناسب‌ترین زمان و دورانی می‌باشد که والدین قادرند از آن‌ها بهره گیرند و به کودکان خود تعلیمات لازم را بیاموزند که چطور عواطف قوی خود را کنترل نمایند و خود را مدیریت کنند.

فضای ایمن خانه مناسب‌ترین مکانی است که می‌شود در آن این آموزش‌های با اهمیت و ضروری را به آنان آموخت. زمانی که والدین به کودکان خود یاری می‌رسانند تا عواطف و هیجانات مثل خشم ، یاس ، تشویش فکری را بفهمند و این رفتارها را کنترل و اداره نمایند در حقیقت به او یاری می‌رسانند تا هوش هیجانی او قوی و بیشتر شود.

کودکانی که هوش هیجانی قوی دارند می‌توانند رابطه‌ی مطلوب و شایسته‌ای با عواطف و هیجانات خود ایجاد کنند ، در زمان افزایش احساسات و هیجانات خودشان را به تعادل برسانند ، اطرافیان را خوب‌تر بفهمند و با آنان رابطه‌ی درخور و شایسته‌ای داشته باشند و برقراری رابطه صمیمانه و پایدار برای آنان به راحتی میسر خواهد شد.

کارشناسان و روان شناسان به ضرورت و مهم بودن ضریب هوش هیجانی  و تاثیر آن در یاری به کودکان به منظور بالا بردن حس خودباوری و عزت نفس و تعهد پذیری و سرانجام رسیدن به سن بزرگ سالی که قادرند با تسلط و تبحر با سایر اشخاص اجتماع رابطه ایجاد کنند ، سغارش و توصیه زیادی می‌کنند.

پرورش و تقویت هوش هیجانی و عاطفی در کودکان

اولین روش تقویت هوش هیجانی این است که آرام باشید: تشویش و اضطراب را در خودتان مدیریت و کم کنید. پژوهش‌ها بیان کرده‌اند که ارتباط حسی و لمسی پدر و مادر ، اصوات و اعمال‌ آنان قادر است استرس و تشویش را در شیرخواران زیاد و یا کم کند.

دومین روش تقویت هوش هیجانی این است که مهارت در تحلیل و پاسخ گویی در مسائل را به او بیاموزید: به کودکان یاد دهید که چطور برای مسائل راه حل بیابند و آن‌ها را فیصله دهند. بعضی اوقات هنگامی که کودکان حس کنند که دیگران آنان را می‌فهمند ، ساده‌تر قادرند دشواری‌ها و مسائل را بپذیرند و در صدد رفع آن‌ها برایند. گاهی اوقات آنان برای حل و رفع مسائل به یاری پدر و مادر احتیاج دارند مناسب‌ترین عمل آن است که بگذارید آنان خودشان برای رفع مسائل از شما یاری بخواهند و شما پیش قدم نشوید.

سومین روش تقویت هوش هیجانی این است که : عواطف و هیجانات کودکان را قبول و آن‌ها را تصدیق نمایید. به آنان بیاموزید که قادر نیستند عواطف وهیجانات را گزینش کنند ولی بایستی بیاموزند که چطور آن‌ها را مدیریت و ابراز نمایند.

چهارمین روش تقویت هوش هیجانی این است که همراهی و همدردی کنید: کودکان هنگامی که آگاه شوند که کسانی هستند که آنان را بفهمند ، ساده‌تر با مسائل عاطفی روبه‌‌‌رو می‌شوند. همراهی و تسلی دادن کودکان به آنان مدد می‌رساند تا بفهمند در حیات آدمی ، عواطف و هیجانات پرخطر یا ناپسند نیستند و تمام افراد در طول زندگی خود با عواطف و هیجانات مختلف و گوناگونی روبه‌رو و گرفتار می‌شوند. به علاوه با این کار او تسلی و همراهی با سایر افراد را نیز می‌آموزد.

پنجمین روش تقویت هوش هیجانی این است که به صحبت‌های آنان خوب گوش دهید: به صحبت‌های آنان درباره‌ی عواطف و حساسیت‌های او گوش فرادهید. بعضی اوقات کودکان احتیاج دارند تا عواطف و هیجاناتشان را برای شما تعریف کنند. این امر به آنان مدد می‌رساند تا با عواطف خودشان سازگاری یابند و از اضطراب و تشویش فکری آزاد شوند.

ششمین روش تقویت هوش هیجانی این است که هرگز کودکان را تحقیر نکنید: در عوض اعتنا نکردن و یا کوچک شمردن و خرده گرفتن از هیجانات و عواطف کودک ، به او توصیه کنید تا آنان را برای شما بازگو نمایند. چشم پوشی از عصبانیت و رنجش کودک ، موجب نمی‌شود که او آنان را از یاد ببرد به علاوه موجب می‌شود او این دردها را درونی سازد.

هفتمین تکنیک تقویت هوش هیجانی این است که برای کودکان سرمشق باشید: عالی‌ترین سرمشق برای کودکان باشید. کودکان اعمال ورفتاری را که مشاهده می‌کنند اجرا می‌نمایند ، بدین سبب بایستی برای کودک سرمشق خوبی باشید.

هشتمین روش تقویت هوش هیجانی این است که کودکان را در آغوش بگیرید: کودکان خود را بغل کنید و به احساسات آنان عکس العمل بروز دهید ، در این صورت  هوش هیجانی یا رابطه‌ی نخست او با سایرین و اطمینان به دیگران ، آغاز به بهبود و پیشرفت می‌نماید.

نهمین روش تقویت هوش هیجانی اینکه درباره‌ی عواطف ، رفتارها و هیجانات صحبت کنید : فرصت‌هایی را برای تفریح و بازی و شناساندن و آگاهی از عواطف و هیجانات برقرار سازید. فراموش نکنید که داستان‌ها و کتاب‌ها ، تنها برای مشغولیت نمی‌باشند. زمانی که با کودکان در حال مطالعه هستید از آنان درباره‌ی موقعیت و رخدادهایی که اتفاق افتاده و کاراکترهای داستان سوال کنید و در مورد چگونگی و علت رفتارها و عواطف با آنان صحبت و گپ بزنید.


موضوعات مرتبط :

هوش چیست ؟ هوش هیجانی چیست ؟

تست هوش هیجانی و روش های تقویت هوش هیجانی

عوامل موثر در هوش هیجانی

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.