دزدی در کودکان و راهکارهای مقابله و برخورد با آن

مرکز تست هوش کودک در بندر عباس
مرکز تست هوش کودک در بندر عباس
آذر ۱۴, ۱۳۹۷
کودکان در فضای مجازی - کودک و تبلت
روش‌های مدیریت و برخورد با کودکان در فضای مجازی
آذر ۱۴, ۱۳۹۷

دزدی در کودکان و راهکارهای مقابله و برخورد با آن

دزدی در کودکان و راهکارهای مقابله و برخورد با دزدی کودکان ، موضوع این مقاله است.

دلایل دزدی در کودکان

بچه‌ها به علت‌هایی امکان دارد بعضی مواقع لوازم و وسیله‌های بازی و سرگرمی را که مالک و صاحب آن‌ها نمی‌باشند را بدون اطلاع و اذن صاحب آن کش بروند. این علل نیز از بچه‌ای به بچه‌ی دیگر و از وضعیتی به وضعیت دیگر متفاوت خواهد بود.

 • بعضی مواقع پدر و مادر ناخودآگاه اعمال و کردارهای منتهی به کش رفتن و سرقت را در کودکان تایید و تشدید می‌سازند. والدینی که مطلع شدند که فرزندشان بدون اطلاع و اذن صاحب وسیله چیزی را از جایی بلند کرده‌اند و کش رفته‌اند می‌بایست پند و اندرزهای ضروری را در همان حال و موقعیت به بچه‌ها گوشزد و بیاموزند.
 • بعضی مواقع بچه‌ها با دیدن اعمال و کردار نزدیکان و والدین این رفتار را می‌آموزند. پدر و مادرانی که لوازمی را بی‌اطلاع و اذن مالک آن برمی‌دارند ، به گونه‌ای سبب آموزش کارهای ناپسند و غیراخلاقی به فرزندان خود خواهند شد.
 • تعدادی از بچه‌ها به سبب آن که پولی به منظور خرید لوازم و خوراکی‌های که می‌خواهند ندارند ، اقدام به دزدی می‌کنند.
 • بعضی مواقع بچه‌ها به سبب تقلید و یا مسابقه میان دوستان و همسالان خود اقدام به کش رفتن و دزدی وسایل دیگران می‌کنند. شماری از آنان فقط به سبب آن که همسالان آنان را در جمع خود قبول نمایند دست به این کار می‌زنند.
 • گاهی محرومیت‌ها ، درماندگی‌ها ، بی‌محبتی و بی‌اعتنایی والدین و نزدیکان موجب می‌گردد که بچه‌ها به گونه‌ای به عکس العمل در مقابل این نقص‌ها برآیند و دست به این عمل بزنند.

راهکارهای مقابله و برخورد با دزدی در کودکان

دلیل نادرست بودن دزدی را برای بچه‌ها تشریح و روشن سازید: پدر و مادر نخست می‌بایست مطمئن شوند که کودکشان ، نادرست و غیراخلاقی بودن کارش را متوجه شده است. والدین قادرند این مطلب را این گونه بیان نمایند که کش رفتن و سرقت به معنی برداشتن لوازمی می‌باشد که  او صاحب آن‌ها نیست.

معنی مالک بودن و تملک را به بچه‌ها بیاموزید: مناسب‌ترین زمان آموختن معنی تملک ومالک بودن ، دوره‌ای است که بچه‌ها سن پایینی دارند. والدین قادرند با بیان و تشریح این موضوع که هر فردی لوازمی دارد که مال خود او می‌باشد و هرگز نبایست بی‌اطلاع و اذن صاحبش ، آن وسایل را برداشت تلاش نمایید مفهوم تملک شخصی را به بچه‌ها یاد بدهید. به طور نمونه ، برداشتن خوراکی از مغازه و دادن هزینه آن به فروشنده.

به بچه‌ها یاد دهید که درخواست‌ها و نیازهای خود را با شما مطرح نمایند: در صورتی که بچه‌ها چیزهای خوردنی و یا لوازمی را نیاز دارند ، به آنان بیاموزید که نیازها و درخواست خودشان را با شما مطرح کنند تا مسیر درست به دست آوردن آن‌ها را به آنان بیاموزید. به طور نمونه ، درصورتی که فرزند شما از وسیله بازی دیگر همبازی‌هایش خوشش می‌آید ، این قضیه را با والدین مطرح کند تا آنان تدبیر و راه حلی را بدین منظور پیدا نمایند.

فرق قرض و نسیه و کش رفتن و سرقت را برای بچه‌ها روشن و توضیح دهید: تلاش نمایید تا فرق میان این دو عمل را برای بچه‌ها به طور واضح مشخص و باز نمایید.

ارتباط دوستانه و مستقیمی با فرزندتان ایجاد نمایید: بچه‌هایی که با والدینشان رابطه دوستانه و راحتی دارند در مقایسه با بچه‌هایی که با والدینشان ارتباط خوبی ندارند ، انگیزه و گرایش زیادتری در جهت وفق دادن خویش با قوانین و چارچوب‌ها و عقاید خانوادگی دارند.

در صورتی که با عمل دزدی کودکان مواجه شدید:

 • واکنش مطلوب و غیرهیجانی و سریعی را اعمال نمایید: به همان میزان که پدر و مادر نبایست واکنش شدید و خشمناکی را از خودشان بروز دهند ، همان گونه نیز می‌بایست اقدام و واکنش درخور و هوشمندانه‌ای در آن موقع از خودشان بروز دهند. به طور نمونه ، از فرزندتان درخواست نمایید وسیله را باز گرداند و معذرت خواهی نماید.
 • بازتاب این عمل کودک را برای آنان تشریح نمایید: والدین می‌بایست نتایج عملی و کنشی بچه‌ها را برای آنان به گونه‌ای روان و گویا و ساده توضیح دهند. در صورتی که فرزندتان بی‌اطلاع و اذن فروشنده از مغازه چیزی را برمی‌دارند از وی درخواست نمایید خوراکی را برگرداند و از صاحب مغازه معذرت خواهی نماید. توصیه می‌شود وی را ملزم به این عمل کنید تا مجدداً این عمل را تکرار نکند. این مسئله مهم است که بچه‌ها عمل اشتباه خودشان را بپذیرند و آن را به گردن بگیرند.
 • در صورتی که کودک شما از کیف پول شما بدون اجازه پول برداشته است ، به منظور پس دادن پول راهکارهایی را جلوی پایشان قرار دهید. به طور نمونه ، به آنان اعلام کنید بجای پولی که برداشته‌اند می‌بایست یکی از کارهای منزل را اجرا و سامان دهند. ولی به هیچ وجه نبایست به منظور گیر انداختن آنان در زمان دزدی از کیف پول شما تله بگذارید. این عمل اطمینان کودک را نسب به والدین از میان خواهد برد.
 • تلاش نمایید آن چیزی که موجب و متهی به این عمل شده را پیدا کنید و با کودکتان قاطعانه و صریح در این خصوص حرف بزنید. اقرار و تصدیق گرفتن از بچه‌ها و اتهام زدن به آنان کاری نادرست و غیرمنطقی می‌باشد. از این رو می‌بایست به یاد داشته باشید که زمانی از جواب پرسشی آگاه هستید ، با لای منگنه گذاشتن آنان جهت جواب بله شنیدن ، نه تنها موضوع حل نخواهد شد بلکه با این عمل مسئله کذب گویی کودک را بر مسئله سابق اضافه خواهید کرد.
 • خوب است که والدین وضعیت زندگی بچه‌ها را بازبینی و کاوش نمایند و در حالاتی از مشاوره و راهنمایی روانشناشان و کارشناسان بهره بگیرند.

موضوعات مرتبط :

مشکلات فرزندان طلاق چیست و اختلالات کودکان طلاق

مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان

تربیت کودک مستقل

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

نکات اساسی برای تربیت کودک مودب

تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک ۵ ساله

Rate this post

2 Comments

 1. رعنا.ص گفت:

  درود و وقت بخیر
  فرزند دوستم وقتی مهمانی میرن یواشکی خوراکی بر میداره میخوره اینم میشه دزدی حساب کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *