دلایل ترس کودکان و ۸ روش مواجهه با ترس کودکان

نقش والدین در کشف استعداد کودکان
بهمن ۲۳, ۱۳۹۸
اختلال شخصیت کودکان
انواع اختلال شخصیت کودکان و روشهای درمان آن
بهمن ۲۳, ۱۳۹۸

دلایل ترس کودکان و ۸ روش مواجهه با ترس کودکان

دلایل ترس کودکان و روش های مواجهه با ترس کودک موضوع این مطلب آموزشی برای کودکان است.

علل عمده ترس کودکان

عوامل متعددی در ایجاد ترس در کودکان دخیل هستند که از اصلی ترین آن ها می توان به جنس ، سن ، تجارت و خاطرات گذشته ، میزان رشد ذهنی ، درجه امنیتی کودک را نام برد. شماری از عمده ترین عوامل اصلی ایجاد ترس در کودکان عبارتند از:

ـ بعضی مواقع پدر و مادر قادرند نمونه هایی خاصی از ترس را به فرزندان خود یاد و منتقل سازند.

ـ تشر زدن و ترساندن کودک جهت ایجاد آرامش و نظم در منزل هم امکان دارد سبب ایجاد ترس کودک از مراکز درمانی و پزشکی و بیمارستان شود.

ـ خواسته ها و چشم داشت های متعصبانه و نا به جای پدر و مادر از کودک

ـ بعضی مواقع تجربیات و گذشته تلخ و ناخوشایند و رعب آور کودک سبب ترس در وی می شود.

ـ تکامل ناقص مغزی و هیجانی کودک

ـ داشتن پدر و مادر سخت گیر و حامی و بااحتیاط به گونه ی افراطی

ـ رویارویی با اشخاص غریبه ، چیزهای جدید ، سر و صدای غیر منتظره و غیر طبیعی ، شرایط و محیط جدید و بیگانه ، دوری از مادر و دیگر اعضای خانواده ، ترس از گم شدن و یا مرگ و نبود یکی از والدین

ـ اثرات منفی و ناخوشایند برخی از کتاب ها و فیلم ها

ـ بیان نکردن حقیقت درباره شرایط و محیط های جدید برای کودک و ترس کودک پس از رویارویی با آن شرایط و محیط

اصلی ترین نشانه های ترس کودکان

 • گریز از شرایط و محیط رعب آور
 • جیغ کشیدن و لرزیدن
 • رنگ پریدگی صورت و تنگی نفس
 • لکنت زبان
 • ناخن جویدن
 • اختلال خواب
 • شب اداری

چه نوع ترس کودکان نیاز به درمان دارد؟

در مرحله ی نخست می بایست به سن کودک دقت کرد. چرا که شماری از ترس ها در سنین به خصوصی به صورت طبیعی بروز می یابند و پس از مدتی خود بخود کاهش و از بین می روند. از این رو در صورتی که چنین ترس هایی بیشتر از دو سال تدوام و ماندگاری داشته باشد به توجه و درمان احتیاج خواهد داشت.

همچنین جهت شناسایی ترس های غیر طبیعی و غیر معمول می بایست به نوع ترس هم دقت نمود. هنگامی که نوع ترس کودک غیر طبیعی می باشد که عکس العمل کودک شدید و غیر عادی و واکنش هایی از خود بروز می دهد که مهار کردن آن مشکل است.

ترس کودکان - ترس کودک

ترس کودکان – ترس کودک

راهکارها و روش هایی برای درمان ترس کودکان

اولین راهکار درمان ترس کودک : به هیچ وجه ترس کودکان را به تمسخر و مزاح نگیرید. به آنان فرصت دهید تا در خصوص ترس هایشان با شما حرف بزنند. به صحبت هایشان گوش دهید و به آنان بگویید که مطلع هستید که برخی چیزها چه اندازه سبب ترس او می شود.

دومین راهکار درمان ترس کودکان : جهت کاهش و از بین بردن ترس در کودکان از تجربیات و خاطرات بچگی خودتان بگویید و به آنان توضیح دهید که تمام انسان ها در زندگی خود از یکسری چیزها رعب و وحشت دارند. همچنین می توانید برای آنان قصه ها و شعرهایی با محتوای دلاوری ، شجاعت ، شکیبایی و دوستی تعریف کنید تا به آنان احساس راحتی و آسودگی و امنیت منتقل کنید.

سومین راهکار درمان ترس کودک : برای از بین بردن ترس در کودکان از اقدامات و قدم های کوچک آغاز کنید. هیچ کس نمی تواند  یک دفعه بر ترس هایش چیره شود. از این رو از روش ها و راه حل هایی مدد و راهنمایی بگیرید که آهسته آهسته ترس را در فرزند شما کاهش دهد. به طور نمونه ، در صورتی که فرزند شما از مواجهه با افراد بیگانه رعب و وحشت دارد

چهارمین راهکار درمان ترس کودکان : می توانید ابتدا با استفاده از عروسک و حیوانات و اسباب بازی دیدارهای همانندی را برای آنان اجرا و یادآوری کنید تا کم کم بر ترسشان چیره شوند.

پنجمین راهکار درمان ترس کودکان : تلاش نمایید تا جای ممکن فرزند خود را از سرمنشا و چیزهای رعب آور و وحشتناک به دور حفظ کنید زیرا بچه ها حد میان خیال و حقیقت را درک نمی کنند و متوجه نمی شوند. به طور مثال بعضی مواقع یک کاراکتر وحشتناک در فیلم ها و کتاب ها امکان دارد تا مدت طولانی سبب ترس در کودکان شود.

ششمین راهکار درمان ترس کودکان : با کودک درباره ترس هایش حرف بزنید. احساسات کودک را بفهمید. هرگز از عباراتی نظیر  این که نباید بترسد  به کار نبرید چرا که به او القا می کند که حسش غلط است. هیچگاه از تنبیه های بدنی شدید و یا فرستادن کودک به مکان های خلوت و تاریک خودداری کنید.

هفتمین راهکار درمان ترس کودکان : در صورتی که کودک شما دچار اختلالات خواب شده و کابوس می بیند با گریه و جیغ از خواب بیدار می شود آنان را در آغوش گرفته و نوازش کنید او را مطمئن کنید که شما در کنارش هستید و هر چیزی که مشاهده کرده تنها در خواب بوده است.

در صورتی که تمایل دارد در خصوص خوابی که مشاهده کرده حرف بزند به او فرصت دهید تا احساسات و هیجاناتش را بازگو کند شاید علت ترس را در صحبت هایش متوجه شوید.

همیشه تلاش نمایید که ترس های خود را لااقل در مقابل کودکان آشکار و نشان ندهید چرا که موجب می شود که فرزند شما نیز از آن چیز رعب و وحشت پیدا کند.


موارد مرتبط :

تربیت کودک مستقل

عصبانیت و پرخاشگری در کودکان

تربیت جنسی کودک در سنین مختلف


منبع خارجی

https://www.betterhealth.vic.gov.au

Rate this post

4 Comments

 1. ایران گفت:

  سلام
  من یه مادرم که اعلام میکنم خراب بشه مدارسمون یعنی ما بچه هارو تو مدارس به کیا میسپاریم. برای مقابله با ترس کودکان اول اینکه بچه هامون مدرسه نفرستیم تو خونه آموزش بدیدم منزوی شدنش ارزش داره.
  کی گفته مدرسه جای امنیه.؟؟؟
  مدرسه یه مکانیه واسه تخریب روحیه و اعصاب و شوق و ذوق و …. بچه هامون که معلوم نیست با رفتاراشون چه بر سر فرزندان میارن .

 2. پسرم ۵ سالشه مربی مهدش یکبار ترسوندش اونم چیز خاصی نگفته چون چهرش خیلی جدی بوده ترسیده فقط بهش گفت اگه اذیت کنی دیگه باهات بازی نمیکنیم.
  که این هنوز یادش. مخصوصا تو خواب خیلی تو فکرش از خواب با گریه بلند میشه و جیغ میزنه.شاید فراتر گفته بهش من در جریان نیستم ولی از خودشم میپرسم همین میگه.
  نمیدونم چیکار باید انجام داد.
  بنظر من مهم نیست نظر شما چیه؟؟؟

  • کارشناس گفت:

   قطعا موضوعاتی مانند ترس، بدخوابی و … در دوران کودکی اهمیت بسیار زیادی دارند چون در آینده کودکان تاثیر خواهند داشت. بهتر است موضوع را با روانشناس کودک در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *