راهکارهایی برای تقویت هوش مالی در کودکان

عوامل موثر در هوش هیجانی
خرداد ۱۷, ۱۳۹۷
تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان
خرداد ۱۷, ۱۳۹۷

راهکارهایی برای تقویت هوش مالی در کودکان

هوش مالی کودک - چرتکه

تعلیم مفهوم دانشی و عملی کنترل و اداره پولی و مالی به کودکان امری اساسی و با اهمیت است.

دانش کنترل و اداره پول به معنی یافتن چگونگی به دست آوردن مقصودهای زندگی است. یاد دادن کنترل و اداره پولی و مالی بایستی براساس تسلط کودک و اداره و کنترل او بر پول و اسکناس باشد. در حقیقت بایستی بمنظور ارتقا هوش مالی کودکان ، باید یاد دهید که نیرومندی پول ، افراد را پولدار و مرفه نمی‌سازد و بالعکس مهارت در آن و توانایی شخص در کنترل و اداره‌ی پول است که از افراد یک شخص مرفه و غنی به وجود می‌آورد. این موارد در تست هوش کودک قابل ارزیابی هستند.

فهم و تشخیص ارزشمندی پول

با تعلیم صحیح درباره‌ی پول قادر خواهید بود علم و مهارت پیروزی‌های مالی کودک را ضمانت کنید و در حقیقت بهترین توانایی و قدرت را در زندگی آتی او تقویت و توسعه داده‌اید. در واقع با این امر به کودکان خود یاری می‌رسانید تا کنترل و اداره مرجع مالی خود را با مواجهه با جهان حقیقی و به وسیله‌ی سنجش و محک زدن فرابگیرند. بگذارید راهکارهای خوب و بد تعلیمات را متوجه شوند اما هرگز آنان را در این امر تنها نگذارید.

آموزش عملی

والدین بر روی کودک خود خیلی نافذ و موثر هستند و کودک علاقمند است که از اعمال و واکنش والدین دنباله روی و پیروی کند. تعلیم دادن اعمال مطلوب مالی و پولی و اداره کردن و مدیریت خرید در زمان مسافرت‌ها به منظور گردش و سرگرمی در تعطیلات ، به کارگیری ژتون و بن‌ها در مغازه‌های اغذیه‌ای ، سنجش اجناس همانند و گزینش بهترین از میان آنان ارائه دهنده و نمایاندن اثربخش بودن مولفه‌ی پول و مخارج در پروسه‌ی انتخاب و خریداری شما می‌باشد.

با این امر به کودکان خود می‌آموزید که برای خرید محصولات و اجناس یا هر مقصود خاصی ، بایستی طرح و نقشه مالی داشت و ذخیره لازم را انجام داد ، وگرنه نمی‌توان فکر و تصمیم مالی خود را عملی ساخت اگر چه مقصود یک خرید اساسی و با اهمیت باشد.

آموزش ذخیره و اندوختن ، هوشمندانه و سنجیده هزینه کردن

کودکان بایستی در همان سن و سال کودکی بیاموزند که تمام پول نبایست خرج خرید یک محصول یا شی شود به بیانی دیگر نبایست تمام تخم مرغ‌ها را در یک جا قرار داد. از سه سبد به منظور گروه بندی کردن پول بهره بگیرید. یکی به منظور ذخیره و اندوختن ، دومی به منظور خرج کردن ، سومی برای پیشکش و بخشیدن. هنگامی که کودک پولی را در عوض اجرای امری کسب می‌کند ، او را ترغیب کنید تا اسکناس‌هایش را به گونه‌ای برابر در این سه سبد قرار دهد. کودک بایستی کنترل و اداره کردن اسکناس‌های خود را به شکل یک امر اساسی و حیاتی یاد بگیرد.

ذخیره و اندوختن در بانک

خیلی از بانک‌ها احتمال دایر کردن یک حساب ذخیره را با اندک‌ترین میزان اسکناس و پول را برای مشتریان فراهم می‌کنند. تحقیقات به عمل آمده بیان می‌کند که کودکانی که سریع‌تر به حساب‌های ذخیره بانکی دست‌یابی داشته‌اند در سال‌های آتی پول زیادی خواهند داشت و این کودکان در آینده تقریباً ۴ برابر فراوان‌تر از هم سالان خود در بهره و اوراق کمپانی‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. دایر کردن یک حساب ذخیره بانکی برای کودکان به آنان می‌آموزد که پول قادر است منفعت حاصل نماید و این مبالغ متاثر از بهره و سود به مراتب قادر است سود فراوان‌تری را در پی داشته باشد.

آزمودن بازار بورس

زمانی که قصد دارید از بازار بورس برای کودکان صحبت کنید و آن را توصیف کنید در شروع این امر از مباحث ساده آغاز کنید ولی کودک خود را آگاه کنید که سرمایه گذاری به کوشش به منظور فزونی ارزشمندی اسکناس برای دست یافتن به مقصودهای مالی در زمانی طولانی است. کودکان قادرند از میان سهامی که به آن‌ها نشان داده‌اید گزینش و نتیجه این سهام را دنبال کنند ، بی آن که احتیاجی به سرمایه گذاری در آن‌ها باشد.

در صورتی که کودک تمایل داشت در فعالیت خرید سهام فعالیت داشته باشد به او در گزینش و خرید سهام کمپانی که به آن تمایل دارد یاری برسانید. دنبال کردن روند و نتیجه سهم یک شرکت به کودکان توانایی دور اندیشی و فهم پستی و بلندی بازار را خواهد داد. شاید در این بازار کودک خوش شانس نباشد ولی آزمودن و کسب کردن و اشتباه کردن به میزان به دست آوردن بهره و پول برای او پندآموز و مفید است.

آمادگی برای قبول اشتباهات و خطاهای کودک

توصیه می‌شود که به کودکان میزان اندکی پول دهید تا با استفاده از آن احتیاجات خود را رفع کنند و مجال اداره کردن و کنترل پول را نیز بیاموزند. در صورتی که آن‌ها گزینش نادرستی داشته باشند ، عاقبت انتخاب نادرست خود را در زمانی اندک مشاهده می‌کنند و می‌آموزند که در انتخاب‌های مالی خود سنجیده‌تر و عاقلانه‌تر اقدام کنند.

جهت مطالعه خدمات ما در زمینه تقویت هوش مالی به این صفحه مراجعه نمایید.


موضوعات مرتبط :

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

هوش مالی در کودکان چرا باید پرورش یابد

پرورش و تقویت هوش مالی کودکان

تست هوش کودک

تقویت هوش کودک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code