بازی‌هایی برای پرورش هوش هیجانی در کودکان
تیر ۱۴, ۱۳۹۷
هوش هیجانی کودکان و ۵ راهکار تقویتی و پرورشی
تیر ۱۴, ۱۳۹۷

راهکارهای پرورش و رشد هوش نوزادان

هوش نوزاد

در دهه‌های گذشته متخصصان عقیده داشتند نوزادان چیز بسیاری را درک نمی‌کنند و آن چیزی را که دریافت می‌کنند زمان بسیاری ادامه و ثبات نمی‌یابد.

ولی امروزه آنان همین مطلبی را بیان می‌دارند که پدران و مادران زمانی درباره‌ی آن شک و شبهه داشتند؛ نوزادان قادرند مطالب و چیزهایی را بفهمند ، معلومات و مفرضات قابل ملاحظه‌ای را به خاطر بسپارند و قابلیت ذخن و مهارت‌های آنان با رشد سن آنان فزونی می‌یابد.

توانایی‌های کلامی و هوشی نوزاد به میزان واژه‌ها و الفاظی که روزانه گوش می‌دهد وابسته است. بدین جهت برای نوزادان خویش از ۶ ماهگی هنگامی که نوزاد همگام با والدین از تماشا کردن تصاویر کتاب داستان خوشحال می‌شود ، کتاب خواندن را آغاز کنید. والدین حتی قادرند برای نوزادانی که به دنیا آمده‌اند هم کتاب قصه و شعر بگویند ، در واقع اهمیتی ندارد که کودک چه سنی دارد. مطالعه و خواندن کتاب اوقاتی را فراهم می‌سازد برای بغل کردن نوزاد و ایجاد رابطه‌ی عاطفی با او.

مطالعه کتاب قصه و شعر برای نوزاد به ، به وجود آوردن واژه‌های تازه و ترغیب ذهن و تخیل آنان یاری می‌رساند و توانایی ایجاد رابطه را در نوزادان و نوپایان رشد و توسعه می‌دهد. در واقع هر اندازه زیادتر با نوزاد خود از اوایل تولد سخن بگویید ، در ارتقا و نموی هوش و ذهن نوزاد سودمند و اثرگذار خواهد بود. تسلط در گفتار و تحریک ذهن کودک به اندازه سخنانی که نوزاد درطی روز گوش می‌دهد و می‌شنود رابطه‌ی مستقیمی دارد به علاوه سخن گفتن با نوزادان به آنان مدد می‌رساند تا بهتر و راحت‌تر معنی واژه‌ها را بیاموزند و معنای آنان را بفهمند.

در ماه‌های نخست همان گونه که نوزاد به سخنان و حرف‌های شما گوش می‌دهد در واقع به لحن و آهنگ صدا  توجه زیادتری دارد تا معنا و مفهوم واژه‌ها ، از این رو هنگامی که قصد دارید برای کودکان داستان و شعر بگویید هر نوع لحن و آوا و ریتمی را بیازمایید تا ذهن نوزاد را فعال و تحریک سازید.

نوزادان امکان دارد جذی تصاویر رنگی و شاد درون کتاب‌های قصه و نقاشی‌ها شوند از این رو تا آنجایی قادرید از کتاب‌های قصه و نقاشی با تصاویر چشم نواز و برجسته و یا از کتاب‌هایی که عکس‌های رنگی و شاد متنوعی دارند بهره بگیرید. این گونه عکس‌هایی مغز نوزاد را تحریک می‌کند و در بروز عواطف و هیجانات او نقش به سزایی دارد. نوزادان در این وضعیت عواطف و هیجانات خود را با جیغ و غلغله و یا کتاب را به طرف دهان بردن و یا تکه تکه کردن آن بروز می‌دهند. بدین علت به پدران و مادران توصیه می‌شود از کتاب‌های قصه که جلد ضخیم مقوایی دارند را خریداری نمایند.

راهکار دوم برای پرورش ذهن نوزاد بازی و تحرک نوزاد است. بازی و تحرک بایستی به شکلی باشد که نوزاد یاد بگیرد چطور رفته رفته از ذهن و قوای مدرکه خود برای شناخت و آگاهی از فضای پیرامون بهره بگیرد. طبیعتاً نوزادان به سوی اشیا و اسباب رنگی و شاد نظرش بیشتر جلب می‌شود بایستی سرگرمی و بازی و تحرکاتی را برای آنان گزینش نمایید که آنان زودتر و خوب‌تر فضای پیرامونی نزدیک خود را کنکاش کنند و آنگاه اندک اندک به یافتن و واکاوی محیط دورتر بپردازند.

دقت و توجه و کنکاش برای کشف چیزهای جدید در این دوران امری فطری است و تا زمانی که پدر و مادر در زمان کنجکاوی و اکتشاف و تحرک آنان مراقب باشند ، آنان صدمه و آسیبی نخواهند دید به علاوه ذهن آنان فعال‌تر خواهد شد. نکات ظریف  فراوانی را می‌توان در جوار بازی و سرگرمی به عنوان یک مطلب تعلیمی به کودکان آموزش و یاد داد.

ورزش صدا: اقدام و عملی است که پدران و مادران زیادی آن را اجرا می‌کنند بی آنکه متوجه شوند این عمل چه اندازه برای نوزاد سودمند و اثربخش است. اغلب پدران و مادران در زمان غذا دادن به نوزاد یا تعویض پوشک و یا حمام رفتن با نوزادان خود صحبت می‌کنند . این امر به نوزاد مدد می‌رساند تا متوجه لحن و اهنگ اصوات والدین خود شود و یا این که مداوم نام او را بخوانید اوایل نوزاد به صدای شما واکنشی نشان نمی‌دهد اما اندک اندک هر وقت نام او را صدا می‌زنید واکنش نشان خواهد داد.

ورزش بینایی: تعدادی وسایل بازی با رنگ و شکل براق و روشن و شاد برای نوزاد تهیه کنید آنگاه خواهید فهمید هر زمان نوزاد با این وسایل بازی می‌کند شاد می‌شود و به هیجان می‌آید. به منظور رشد و ارتقای حس بینایی ، کتاب داستان و کتاب نقاشی با تصاویر رنگی متنوع تهیه نمایید این امر حس بینایی آنان را تحریک می‌کند.

ورزش لمسی: این عمل دربرگیرنده دست زدن و لمس اشکال گوناگون وسایل بازی به وسیله نوزاد است. نوزاد بدین طریق فرق میان سطح برجسته ، زبر و نرم را می‌فهمد. در این وهله برای قوت ماهیچه‌های دست و پا و گردن نوزاد ، قادر هستید که به آهستگی پا و دست نوزاد را تکان دهید یا به نرمی وسایل بازی رنگارنگ را در برابر چشمانش جابه‌جا و حرکت دهید به طوری نوزاد گردن و سر خود را به طرف دستان شما بچرخاند و تکان دهد.  

آنچه در مرکز هوش نیک در زمینه تست هوش انجام می شود، تست هوش کودک ۴ ساله ، تست هوش کودک ۵ سال تا ۱۳ سال می باشد.


موضوعات مرتبط :

پرورش هوش غالب کودک

تقویت هوش مالی کودک

بازی‌هایی برای پرورش هوش هیجانی در کودکان

تقویت هوش هیجانی و عاطفی در کودکان

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

راهکارهایی برای تقویت هوش مالی در کودکان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code