راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی

کودکان در فضای مجازی - کودک و تبلت
روش‌های مدیریت و برخورد با کودکان در فضای مجازی
آذر ۲۲, ۱۳۹۷
هوش نوزاد - هوش کودک
هوش کودک
آذر ۲۲, ۱۳۹۷

راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی

راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی موضوعی است که قصد داریم به والدین در این مقاله آموزش دهیم.

Table of Contents

اولین روش تقویت حافظه کودکان دبستانی ، دور نمودن بچه‌های دبستانی از نگرانی و اضطراب و تنش:

زمانی که افراد دستخوش استرس و تنش می‌شوند ، مغز داده‌ها و مفروضات را به قسمت انفعالی خویش ارسال می‌کند و از رفتن روان داده‌ها و مفروضات به قسمت قدامی مغز ممانعت به عمل می‌آورد همان بخشی از مغز که حافظه درازمدت در آن صورت می‌پذیرد. از این رو به منظور تعلیم و تدریس کودکان دبستانی باید این موضوع را لحاظ نمود و پیش از شروع تعلیم و تدریس ، کارها و اقداماتی به منظور به حداقل رساندن اضطراب و تنش‌های فکری کودکان دبستانی اعمال و اجرا نمود.

به طور نمونه ، با آهنگ‌ها و موزیک‌های نشاط آور بچگانه و یا جوک‌ها و معماهای بامزه و طنز استرس و تنش کودکان دبستانی را کاهش داد. با رها شدن کودکان از اضطراب و تنش‌های فکری گیرایی و قدرت مغز و ذهن آنان در جهت قبولی و نگه داری داده‌ها و مطالب بیشتر می‌شود و حافظه آنان به گونه‌ای چشمگیر بهبود می‌یابد.

دومین روش تقویت حافظه کودکان دبستانی ، جذب توجه بچه‌های دبستانی با آماده سازی پیشین آنان:

به منظور تعلیم و تدریس خوب و افزایش حافظه بچه‌ها می‌بایست با سامان دادن به فکر و ذهن آنان پیش از ارائه و ذکر مباحث به خصوص ، گیرایی و قدرت و توانایی فراگیری و آموختن آنان را بیشتر نمود. با یاری گرفتن از وسایل کمک تعلیمی و تدریسی نظیر اعلان‌ها و صفحات تصویری ، ویدئوهای تعلیمی و یا مطرح نمودن پرسش و مسئله در مورد مباحث تدریسی و علاقه و نکته بینی و وشیاری کودکان دبستانی را ترغیب و تحریک نمود. تلاش نمایید با جذب دقت و تمرکز کودکان دبستانی و اغوای حس و ادراک و پرسش و پاسخ در کودکان دبستانی مباحث و موضوعات تعلیمی و تدریسی را در حافظه درازمدت آنان درج نمایید.

سومین روش تقویت حافظه کودکان دبستانی ، به وجود آوردن تنوع:

در صورتی که ابتکار و فعالیت‌های جدید و گوناگونی را به آزمون‌ها و مباحث فراگیری بچه‌ها افزوده نمایید پروسه‌ی ذهنی به یادسپاری مطالب در کودکان دبستانی به سرعت تسهیل و شتاب می‌گیرد. با به وجود آوردن آزمون‌ها و فعالیت‌های گوناگون در آموختن کودکان دبستانی ، نظام بیداری مغزی و ذکاوت بچه‌ها متحول می‌شود و به راحتی و با استقبال پروسه‌ی به یادسپاری و یادآوری و ثبت داده‌ها و مفروضات ذهنی و فکری را می‌پذیرند.

چهارمین راهکار تقویت حافظه کودکان دبستانی ، ترغیب بچه‌های دبستانی به افزایش استنباط و تصورات ذهنی فردی:

هریک از بچه‌ها ادراک و برداشت به خصوصی از داده‌ها و مطالب دارند و با توانایی فکری و هوشی و قابلیت‌های خاص خود مطالب و موضوعات را یاد می‌گیرند. می‌بایست بچه‌ها را ترغیب نمود تا در رابطه با موضوعات و قضایا نکته بین و دقیق باشند و پرسش‌های خویش را بازگو و بیان نمایند. با این کار استنباط و تصورات فردی آنان از قضایای گوناگون توسعه یافته و به عملکرد و پیامدهای صحیح‌تری از قضایا و مسائل گوناگون دست می‌یابند. به طور نمونه قصه گویی در به یادسپاری موضوعات و مطالب فراوان سودمند می‌باشد.

پنجمین روش تقویت حافظه کودکان دبستانی ، اجرای اقداماتی به منظور جابه‌جایی داده‌ها و مفروضات به حافظه درازمدت:

به منظور ایجاد سازماندهی حافظه پایدار ، بچه‌ها داده‌ها و مفروضات رسیده به حافظه درازمدت را به گستره فراتری از اعمال و کارهای فکری منتقل می‌سازند. بدین منظور کارها و اقداماتی از طرف بچه‌ها شکل می‌گیرد که حکایت از جابه‌جایی داده‌ها و مفروضات به سمت دوام و پایداری در حافظه همیشگی دارد. با توجه به الگوی آموختن بچه‌های دبستانی می‌شود از کمک وسایلی نظیر آهنگ‌ و موزیک ، رقص و تحرک ، تصاویر و … بهره گرفت. تنها می‌بایست توجه داشت که فراگیری بچه‌ها در چه نوع از الگوی فراگیری جای می‌گیرد ، سمعی یا بصری و … .

ششمین رهکار تقویت حافظه کودکان دبستانی ، ایجاد پیوستگی و رابطه میان اطلاعات:

 ذهن داده‌ها و مفرضات را در زمان اندکی در حافظه موقت ثبت می‌کند و فقط زمانی این داده‌ها در حافظه موقت دائمی می‌گردند که رابطه و وابستگی بین آنان و اطلاعات دیرین در ذهن وجود داشته باشد. تلاش نمایید تا با به وجود آوردن پیوستگی بین تجارب سابق بچه‌ها ، داده‌ها و مفروضات گذشته و تازه‌ی وی را به  یکدیگر ارتباط دهید.

آخرین روش تقویت حافظه کودکان دبستانی ، تکرار و تکرار:

انسان‌ها حواس پنجگانه گوناگونی دارند و داده‌ها و مفروضاتی که از راه هر یک از این حواس پنجگانه به دست می‌آورند دربخش‌های ویژه همان حواس در ذهن نگه داری می‌گردد. از این رو در جهت تعلیم و تدریس بچه‌های دبستانی می‌بایست سعی نمایید تا همه‌ی این حواس را درگیر نمایید. اعمال و کارهای گوناگونی سبب می‌گردد که داده‌ها و مفروضات حاضر در حافظه ، با تکریر و مرور زیادتر دائمی و ماندگار گردند. بنابراین استفاده از فاکتورهای گوناگون و تکریر و مرور آن‌ها موجب ریکاوری داده‌ها و مفروضات حافظه و بهبود حافظه بچه‌های دبستانی خواهد شد.


موضوع مرتبط :

پرورش هوش غالب کودک

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

راهکارهای پرورش و رشد هوش نوزادان

هوش هیجانی کودکان و ۵ راهکار تقویتی و پرورشی

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

عوامل تاثیرگذار در هوش اکتسابی کودکان

۱۰ روش تقویت هوش کودک

تست هوش کودک ۵ ساله 

مرکز استعدادیابی کودکان

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

استعدادیابی و تست هوش برای انتخاب رشته تحصیلی

تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک ۵ ساله

Rate this post

2 Comments

  1. فرخی عسل گفت:

    میشه تقویت حافظه با مواد غذایی هم بگین. سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *