رشد آگاهی هوش در کودکان از نوزادی تا خردسالی

هوش کودک
۵ عامل موثر بر هوش کودک
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
ارتباط هوش کودک با سایر عوامل
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷

رشد آگاهی هوش در کودکان از نوزادی تا خردسالی

رشد هوش در دوران کودکی باید این فرایندها را طی نماید.

تولد تا یک سالگی: از اعمال و کردار افراد بزرگسال در زمان رویت و نمایان شدن دنباله روی می‌کند برای مثال ادای وضعیت افراد بزرگسال را در می‌آورد ، هنگامی که بزرگسال ادای او را در می‌آورد عکس العمل بروز می‌دهد ، از کارهایی مثل مخفی کردن چهره خود به وجد می‌آید.

یک تا دو سالگی: از اعمال افراد بزرگسال پس از نمایان شدن آن تبعیت و دنباله روی دارد ، مشتاق به یافتن و تشخیص عملکرد پدیده‌ها و اشیای اطراف خود می‌باشد ، به تدریج قادر است نشانه گذاری کند و چیزهای حقیقی و حقیقی وار را برای  بازی و سرگرمی سمبلیک استفاده می‌کند ، امکان دارد از چیزهای تبادلی و مبادله‌ای را به کار ببرد برای مثال یک عروسک را در غیاب مادر یا پدرش جانشین آن‌ها کند.

دو تا سه سالگی: امکان دارد یک شی یا اسباب بازی را جانشین خود قرار دهد ، از ادا بازی حرکات و حالات‌های هم سالان خوشحال می‌شود ، در بازی‌ها و سرگرمی‌های خود برنامه‌های روزانه را به کار می‌گیرد ، از اشیای تبادلی که برخوردار از خصوصیات همانند شی است بهره می‌برند ، ایفای نقش‌های مختلف برایشان لذت بخش است و از رفتارهای اطراف خود دنباله روی می‌کنند ، با رفتاری وانمود می‌کنند که چه رل و نقشی را بازی می‌کنند مثلاً عروسکی را در آغوش می‌گیرند و نقش مادر او را بازی می‌کنند.

سه تا چهار سالگی: به تدریج داستان‌ یا حکایتی را داخل بازی‌های خود می‌کند ، به همراه کودکان هم سن و سال خود بازی مشارکتی دارند.

چهار تا پنج سالگی: به کاراکترهای قصه ها و فیلم‌ها علاقمند می‌شوند.

شش سالگی: قادرند وانمود به نقش‌هایی کنند که بی آنکه برای بازی و سرگرمی خیالی و فکری خود محرکی نیاز داشته باشند، در بازی‌ و سرگرمی‌های خیالی و فکری خود قصه‌های مبهم را اجرا می‌کنند ، در هر داستانی کاراکترها و رفتار و مطالب به تدریج زیادتر می‌شود.

رشد آگاهی هوش فضایی

تولد تا یک سالگی: دنیای سه بعدی را درک می‌کنند ، با به کارگیری انگشتان و دست‌ها و دهان‌شان چیزهای سه بعدی را لمس و تغییر می‌دهند ، با چشم اشکال را کند وکاو  و بررسی می‌کنند ، ریخت و پاش غذا و خوراکی‌ها را دوست دارند ، با پدیده‌های سه بعدی برخورد و رابطه برقرار می‌کنند.

یک تا دو سالگی: پدیده‌ها و چیزهای گوناگون را بر روی هم قرار می‌دهند و ویران می‌کنند ، خاک و آب را با هم مختلط کرده و چنگ می زنند ، برگه‌ها و نوشته‌ها را قطعه قطعه می‌کنند.

سه تا چهار سالگی: با به کارگیری وسایلی مانند خاک و چوب اشیایی درست می‌کنند ، با انگشتان و دستان خود وسایل و مواد را کاوش می‌کنند  و اشیا و شکل‌هایی می سازند ، با انگشتان دست خود قادرند به اشکال برآمدگی و تو رفتگی بدهند ، اشیا را به گونه‌ای روی هم قرار می‌دهند که توازن و ثبات ایجاد شود.

چهار تا پنج سالگی: با به کارگیری انگشتان دست و وسایل شکل‌هایی درست می‌کنند که نمایانگر معناها و مصادیقی می‌باشد ، با مکعب‌های چوبی اشیای دشواری می‌سازند مثلاً خانه سازی می‌کنند.

شش سالگی: از شکل‌های گوناگون طبیعی و مصنوعی شناخت دارند ، از راه‌های گوناگون احساسات خود را اظهار می‌کنند ، قادرند شکل‌هایی برای قالب و فرم‌های سه بعدی درست کنند.

رشد آگاهی هوش موسیقیایی

تولد تا یک سالگی: در مقابل بلندگو و صداها هوشیارند مثلاً با شنیدن اصوات بلند جا می‌خورند.

یک تا دو سالگی: از صدا و طنین افراد بزرگسال پیروی می‌کنند و آهنگ‌ و لهجه به صدای خود می‌دهند ، در گروه‌های شعر مشارکت می‌کنند ، به منبع ایجاد اصوات دقت می کند ، ابزار و وسایل را تغییر می‌دهند تا ایجاد صوت و آهنگ کند ، با دست‌هایشان ایجاد صوت می‌کنند.

دو تا سه سالگی: تلاش می‌کنند تا از اصوات و موسیقی دنباله روی کنند و آهسته آهسته طنین و لهجه آهنگ‌هایی را که یاد گرفته‌اند استفاده می‌کنند ، عامل اصوات پدیده‌های خانگی را بررسی می‌کنند ، قادرند از دست‌هایشان مجزا استفاده کنند یا برای همسازی با ملودی‌ آهنگ‌ها به هم می‌زنند.

سه تا چهار سالگی: رفته رفته قادرند صدای خود را کنترل کنند ، قادرند آلات موسیقی راحت را بنوازند و به ملودی‌ها عکس العمل نشان می‌دهند ، قادرند موسیقی‌هایی را که قبلاً شنیده‌اند بشناسند و قادرند آن‌ها را همراه آهنگ زمزمه کنند ، طنین و زیر و بم اصوات و شدت ادای آهنگ را متوجه می‌شوند.

چهار تا پنج سالگی: از برخی از معناهای مهم آگاهی دارند مانند کم و زیاد ، تند و ملایم بودن  ، از بعضی از آلات موسیقی آگاهی دارند ، قادرند آهنگ‌ها را به خاطر آورند و به نسبت صحیح آن را زمزمه کنند ، آهنگ خواندن جمعی برایشان لذت بخش است.

شش سالگی: طنین و لهجه و زیر و بم اصوات را تشخیص می‌دهند ، قادرند بعضی از معناها و مصادیق موسیقیایی را نشان دهند ، تناسب اصطلاحات موسیقی را تشخیص می‌دهند ، قادرند از دست و پاهای خود را به گونه مجزا به کار ببرند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست هوش و تقویت هوش به این صفحات مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code