روش های پرورش خلاقیت در کودکان و آموزش خلاقیت به کودکان

کودک عصبانی
با کودکان گستاخ چه کنیم؟
دی ۲۲, ۱۳۹۷
بهترین روانشناس کودک در تهران
بهترین روانشناس کودک در تهران | معرفی شده مرکز هوش نیک
دی ۲۲, ۱۳۹۷

روش های پرورش خلاقیت در کودکان و آموزش خلاقیت به کودکان

آموزش خلاقیت به کودکان موضوع این مطلب آموزشی است. سن مناسب برای آموزش خلاقیت به کودکان و همچنین روش های پرورش خلاقیت به کودکان موضوع این مقاله است.

سن مناسب پرورش تفکر خلاقانه در کودکان

نظر به اینکه بچه ها قبل از سنین ۵ سالگی از دقت و مرکزگرایی اندک تری برخوردار هستند ، پرورش و افزایش نوآوری و خلاقیت در اغلب بچه ها از سنین بعد از ۵ سالگی شروع می گردد ، ولی بچه های نوآور و مبتکری هم وجود دارند که از سنین دو سالگی  قادرند اقدامات و فعالیت های ابتکارآمیزی را اجرا و عملی نمایند و مسلماً از ضریب هوشی زیادتری هم در مقایسه با دیگر کودکان برخوردارند. از این رو پدر و مادر پس از سنین ۵ سالگی با فراگرفتن راهکارها و روش های گوناگون قادرند که خوشبین باشند که خلاقیت در فرزندانشان رشد و تکامل یابد.

برای استفاده از روش های پرورش خلاقیت کودکان ، خوب است بدانید ، علی رغم اندیشه های اغلب پدران و مادران در مورد اینکه به منظور پرورش و تقویت خلاقیت و نوآوری در بچه ها  شرایط خاص و یا وضعیت مالی خوب احتیاج است ، در این جهت تنها ضروریست بچه ها در مورد ابزار و وسایل حاضر در جو و فضای اطراف خویش داده ها و معلومات متناسب و بسنده ای را داشته باشند و یا آن چیزی که توجه و نظر آن ها را جلب و ذهن آنان را فعال و برانگیخته ساخته است را در دسترس آنان قرار داد. آنگاه پدر و مادر قادرند چگونگی کاربرد و مصرف های متعدد و گوناگون از ابزار و اسباب را به آنان بیاموزند.

روش های پرورش خلاقیت و تخیل کودکان

والدین می بایست مطلع باشند که بچه ها از سنین ۳ تا ۵ سالگی پندارگرا و تخیل گرا می شوند. شماری از پدران و مادران در رویارویی با خیالبافی و خیالبندی های فرزندان خود آشفته خاطر می گردند. در حالی که این حالت و ویژگی  در پروسه نمو و پرورش آنان امری عادی و نهادین می باشد. از این رو توصیه می شود به پندارها و خیالاتی که بچه ها بیان می کنند گوش بسپارید و با مطرح کردن  پرسش هایی در این خصوص اندیشه و تخیلات آنان را جهت دهی و رشد دهید.

در حالات فراوانی پدران و مادرانی که از بی طاقتی ، درماندگی و بی اشتیاقی فرزندان خود شکایت دارند ، در حقیقت حاصل و برآیند بی مبالاتی خویش را در ارتباط با تصورات و خیال پردازی های آنان مشاهده می کنند. در صورتی که خانواده در مورد خیال پردازی های بچه ها برخورد مناسب و به جایی داشته باشند و آنان را ترغیب به انجام امور و اعمال ابتکارآمیز و ابداعی و تصویرسازی ذهنی نمایند ، بچه ها خودشان راهکارها و پاسخ هایی به منظور گذراندن اوقات روزانه خود می یابند.

روش های آموزش خلاقیت و زمینه های رشد و تقویت تفکر خلاق در کودکان

تمام بچه ها با مهارت و با استعداد و باهوش متولد می شوند و از توان و استعداد خلاق بودن برخوردارند ولی این خانواده می باشد که در بعضی موارد با سهل انگاری و قاطع نبودن در این امر از ظهور و تجلی آن در فرزندان خود جلوگیری می نماید. برای آموزش خلاقیت به کودکان ، پرورش خودباوری و عزت نفس در کودکان ، ترغیب آنان جهت جدیت و پایداری در کارها ، تقویت محرک های بیرونی و پیرامونی ، مشخص نمودن مقاصد و آرمان ها ، خطرپذیری معقول و هوشیارانه ، توانایی تغییر پذیری و کوشش در جهت تقویت و مرکزگرایی و مهارت ها و بهره هوشی فرزندان ، از آن میان شیوه ها و تدابیری می باشد که بچه ها به منظور پرورش و تقویت خلاقیت خود به آن ها احتیاج خواهند داشت.

راهکارها و روش های پرورش خلاقیت در کودکان

 • در صورتی که تمایل دارید خلاقیت را در فرزندان خود رشد و تقویت نمایید ، جواب و راهکار پرسش های فرزندان خود را به طور کامل بازگو ننمایید و به آنان فرصت دهید تا خودشان در مورد جواب سوالات و راهکارهای موجود تفکر نمایند و تنها به یک جواب راضی و متقاعد نگردند. درصدد آن نباشید پاسخ پرسش های فرزندان خود را آنی و فوری و با توضیح کامل بازگو نمایید. ضروریست بعد از بروز و ظهور خلاقیت بچه ها ، آنان را زیرنظر بگیرید چرا که هوش عاطفی و هوشمندی و تحرک آنان تاثیر بسیاری در ظهور و نمود خلاقیت بهره ور و کارآ در کودکان دارد. در بعضی مواقع امکان دارد فرزند شما خلق باشد ولی به فعالیت و امور خطیر و ترسناک مشغول گردد. از این رو بچه ها می بایست بعد از ظهور و نمود خلاقیت ، اندیشه ها و ایده های خود را اجرایی و عملی سازند و مورد سنجش قرار گیرند تا پدر و مادر اطمینان حاصل نمایند که فرزندشان به فعالیت ها و امور خطیر و هولناک دست نخواهد زد.
 • تجسس و تعمق بچه ها را در جهت پاسخ دادن ترغیب نمایید. برای پرورش خلاقیت در کودکان ، یکی از هوشمندانه ترین شیوه های جوابگویی به بچه ها آن است که نظرات آنان را جویا شوید و آنان را مشارکت دهید.
 • برای استفاده از روش های پرورش خلاقیت در کودکان ، ابتکار و نوآوری فرزندتان را با پاره ای از وسایل و اسباب بازی های کارخانه ای محدود نسازید. اسباب بازی برای کودکان می توانند بسیار خوب باشند ولی بچه ها زمانی که تمام تجهیزات و اسباب بازی های مختلف برای آنان مهیا گردد قادر نخواهند بود از ابتکار و نوآوری و تصوراتشان به خوبی بهره بگیرند ، چرا که این نوع تجهیزات آماده و کارخانه ای مجال اندیشیدن و نوآوری را از آنان خواهد گرفت.
 • به عقاید و اندیشه های گوناگون کودکان احترام نهید. با بیان اینکه این نیز شیوه و راهکار مطلوب و مفیدی در جهت دید و نظر نسبت به مسائل است آنان را تشویق نمایید. گفت و گو و مبادله ی اندیشه و نظرات و نویابی های فرزندان را تحریک و ترغیب نمایید.
 • از شرمسار نمودن و هراسان نمودن بچه هایی که از شیوه امتحان و آزمایش از موضوعات و تجربه های مختلف بهره گرفته اند ، اجتناب نمایید. هر اقدام و خطر عقلایی را که به نوآوری و ابتکار منتهی می گردد را ترغیب نمایید. همچنین همواره به یاد داشته باشید که اخطارها و گوشزدهای پی در پی نه فقط کودکان را می هراساند به علاوه آنان را از انکشاف موقعیت و فضای پیرامونی و به دست آوردن تجربه های مختلف عقب می اندازد.
 • هرگز کارها و فعالیت های فرزندتان را اجرا و تمام نکنید. از تصحیح و کامل نمودن کارها و امور بچه ها بدین منظور که تمام و کمال و بی عیب باشد اجتناب کنید. به آن چیزی که فرزندتان در طی پروسه اجرای فعالیت و امور آموخته است احترام نهید. برای پرورش خلاقیت به کودکان ، به یاد داشته باشید پروسه ی اجرای برنامه ها از حاصل و پیامد پایانی آن بااهمیت تر است.
 • با بیان فازها و گام ها و نحوه ی بازی ، کار را برای بچه ها ساده سازید ولی به آنان تحمیل نکنید چطور بازی و فعالیت داشته باشند. برای استفاده از روش های پرورش خلاقیت در کودکان ، در طی بازی به صحبت های فرزندتان گوش بسپارید. بازی و سرگرمی می بایست فعالیتی دو نفره میان والدین و بچه ها باشد نه کار و عملی که شما مدیر و رئیس آن باشید. همواره فعالیت ها و بازی هایی را اجرا نمایید که قادرند پاسخ ها و شیوه های گوناگونی را در برداشته باشند. بازی با واژه ها ، یافتن لغات و واژه های هم معنی و متقابل و یا یافتن ویژگی های همسان در چیزهای گوناگون ژیمناستیک فکری خوبی برای کودکان به حساب می آیند.
 • برای آموزش خلاقیت به کودکان ، یک فضا و محیط ایمن و آسوده به منظور ریخت و پاش فرزندان خود مهیا سازید که بچه ها در آن قادر باشند به راحتی از هر ابزار و تجهیزاتی بهره بگیرند و تمام قوه تخیل و نوآوری و نویابی خود را بروز دهند.
 • آموزش خلاقیت به کودکان ، پس از مشاهده هر جدیت و کوششی از سوی بچه ها به آنان جایزه دهید. اهمیتی ندارد چه اندازه در ابداع و یا تجسم اندیشه های خود کامل و پیروز و کارآمد عمل کرده اند. خنده و محبت و اعتنا به آنان و جملات مهرآمیز و رفتار دوستانه عالی ترین جایزه برای بچه ها می باشد.
 • مطالعه کتاب و قصه گویی را برای کودکان برنامه ریزی نمایید و به آنان هم مجال و فرصت دهید تا در این قصه سرایی مشارکت نمایند. روش های آموزش خلاقیت در کودکان ، به چگونگی قصه گویی آنان انتقاد و عیب جویی نکنید و با رغبت به آنان گوش بسپارید تا آنان نیز با اشتیاق و نشاط زیادتری قصه گویی را ادامه دهند و قوه تخیل خود را به کارگیرند.
 • آموزش خلاقیت در کودکان ،کاردستی ها افزون بر تقویت توانایی های جسمی بچه ها به پرورش خلاقیت آنان هم مدد خواهد رساند. نقاشی نیز ساده ترین شیوه بروز تصورات و تخیلات کودکان می باشد از این رو به نقاشی های آنان دقت زیادی داشته باشید. موزیک و نواختن ساز هم یکی از شیوه های نمایش و ظهور احساسات و تصورات باطنی بچه ها می باشد که هر یک از این فعالیت ها در تقویت و بروز خلاقیت کودکان تاثیر به سزایی خواهد داشت.
 • قیاس نمودن و سنجش بچه ها با سایر همسالان موجب بی توجهی به توانایی ها و قابلیت های آنان و لطمه به عواطف و استعداد و نوآوری های آنان می شود. برای آموزش خلاقیت در کودکان ، از مقایسه کردن فرزندان خود با دیگر همسالان اجتناب نمایید.
 • از جملات مایوس کننده بپرهیزید. دیدگاه ها و چشم اندازهای بر پایه ی داوری و دستور ، آزمایش ها و مهارت های خلاقانه کودکان را زیر سوال خواهد برد. از جملات همانند ، نبایست اینطور این کار را انجام بدهی من برایت آن را اصلاح و کامل میکنم ، بپرهیزید.
 • در آموزش خلاقیت در کودکان و پرورش خلاقیت در کودکان ، در صورتی که تنها بر یکی از توانایی ها و قابلیت های فرزندتان زوم نمایید ، از شناسای سایر قابلیت ها و مهارت ها و نبوغ آنان بازمی مانید. با فکر روشن و گشاده ای فرزندان خود را مورد ارزیابی قرار دهید و به کودکان فرصت و اجازه ، اختیار و گزینش دهید تا به منظور دست یافتن به تفکر خلاق و آزاد ترغیب گردند.

امیدوارم روش های پرورش خلاقیت در کودکان و روش های آموزش خلاقیت در کودکان که در بالا به آنها اشاره شد، مفید باشد.


موضوعات مرتبط :

ارتباط خلاقیت و هوش کودکان

موسسه خلاقیت و استعدادیابی تخصصی

بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

تقویت هوش کودک

هوش کودک

تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

Rate this post

5 Comments

 1. 021 گفت:

  سپاس از این مطالبتون درباره روش های پرورش خلاقیت کودک.
  عالی هست

 2. آوینا ارشدپور گفت:

  برای بزرگسالان هم روشی دارید؟

 3. س گفت:

  سلام.
  پسر من قوه تخیل خیلی بالایی داره و این باعث شده بیشتر مواقع بترسه.
  از چیزهایی که تو ذهنش میسازه میترسه
  این طبیعیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *