تست هوش - سنجش هوش کودک
سنجش هوش و استعداد
مرداد ۲۷, ۱۳۹۸
آموزش بلوغ به کودکان و نوجوانان
آموزش بلوغ به کودکان و نوجوانان
مرداد ۲۷, ۱۳۹۸

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی موضوع این مطلب برای والدین مسئولی است که بدنبال مرکزی جهت سنجش هوش کودکان پیش دبستانی خود هستند.

مقدمه سنجش هوش کودکان پیش دبستانی 

امروزه هوش به یکی از مفاهیم جالب و مورد توجه روان شناسی است که سبب شده تا اشخاص زیادی در پی شیوه ها و راه هایی جهت اندازه گیری و ارزیابی آن باشند. و سنجش هوش کودکان پیش دبستانی موضوع این مطلب آموزشی است.

پژوهشگران و کارشناسانی که در حیطه و زمینه ی هوش تحقیق و مطالعه دارند آن را یک فاکتور کلیدی و اصلی برای توفیق و پیشرفت افراد در زندگی معرفی می کنند. به طور کلی در تعریف هوش ۳ کیفیت و حالت به ویژه برای سنجش هوش کودکان پیش دبستانی ملحوظ می باشد:

مهارت و توانایی لازم جهت آموختن و استنباط و فهم مسائل ، سازگاری با محیط ، استفاده از تجربیات سابق و پیشین و داشتن استدلال و داوری درست و یافتن راهکارهای هوشمندانه و عقلایی در رویارویی با مسائل و رویدادها.

طبقه بندی هوش

دسته بندی ضریب هوشی افراد در حقیقت طبقه بندی نتایج تست ضریب هوشی در طبقه های جداگانه به طور نمونه ، در طبقه ی باهوش و یا کم هوش و هوش متوسط می باشد. بدین سبب است که اشکال و اقسام گوناگونی از آزمون های هوش سنجی طراحی و تدوین شده اند. معتبرترین ، معروف ترین و کاربردی ترین آزمون های هوش سنجی برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی عبارتند از:

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی ؛ آزمون هوش وکسلر

یکی از معتبرترین و اصلی ترین تست های هوش سنجی برای گروه های سنی کودکان و بزرگ سالان آزمون هوش وکسلر است. این تست هوش سنجی بزرگسالان نه فقط ضریب هوشی عمومی را مورد ارزیابی قرار می دهد ، به علاوه قادر است به طور کاملاً مجزا ضریب هوشی عملی و زبانی را در طبقه های جداگانه بسنجد.

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی؛ آزمون هوش ریون

تست هوش سنجی ماتریس های پیش رونده ریون یکی از مشهورترین و کاربردی ترین تست های هوش جهانی است. این تست جهت ارزیابی و اندازه گیری میزان هوش عمومی کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد و بر طبق نمراتی که شخص به دست می آورد می توان آنان را در ۷ دسته ی هوشی طبقه بندی کرد.

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی ؛ آزمون هوش آدمک

آزمون رسم آدمک از تست های بین المللی ، ساده و موثق و معتبر می باشد که مقصود حقیقی آن مشخص ساختن ضریب هوشی کودکان و سن عقلی است. این تست اغلب برای کودکانی که قادر به حرف زدن و تکلم نیستند مناسب و قابل اجراست. سن انجام این تست برای کودکان ۳ تا ۱۳ قابل اجرا و کاربرد دارد.

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی؛ آزمون هوش استنفورد ـ بینه

آزمون هوش سنجی استنفورد ـ بینه به وسیله ی سیمون و بینه جهت ازریابی قدرت و توانایی عمومی ذهن بر طبق گروه های سنی مختلف طراحی و تدوین شده است. این تست تعدادی از قابلیت های شناختی نظیر دانش ، مهارت آموختن ، حافظه ، پاسخگویی به مسائل ، قدرت استدلال و داوری ، قابلیت و مهارت به کارگیری زبان ، انجام دادن محاسبات را مورد اندازه گیری و سنجش قرار خواهد داد.

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی؛ آزمون نابسته به فرهنگ کتل

تست های نابسته به فرهنگ کتل به وسیله ی ریموند کتل جهت ارزیابی و اندازه گیری هوش طراحی و تنظیم شده است. مقصود اصلی ریموند از تدوین و طراحی این پرسشنامه تنظیم آزمونی بود که مهارت و قابلیت های شناختی اشخاص را جدا از نقش و اثرات زمینه ی آموزشی و فرهنگی اندازه گیری و ارزیابی نماید.

به اعتقاد کتل هوش از دو کیفیت و حالت متبلور و سیال برخوردار است. هوش متبلور متاثر از عوامل آموزشی و فرهنگی می باشد و هوش سیال به عوامل وراثتی و زیستی شخص مرتبط است.

در این تست ، هوش وابسته به زمینه ی ژنتیکی و زیستی فرد مورد سنجش قرار خواهد گرفت. این تست در سه مقیاس طراحی و تنظیم شده است؛ سطح یک برای کودکان ۴ تا ۸ سال ، سطح دو برای کودکان ۸ تا ۱۳ سال و سطح سه برای افراد بزرگسال.

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی؛ تست هوش چندگانه گاردنر

گاردنر در ایراد و اعتراض به تعریف هوش به صورت تک بعدی ، انواع ۹ گانه هوش را تعریف و ارائه کرده است که عبارتند از:

ـ هوش کلامی: قدرت و مهارت به کارگیری زبان و واژه ها

ـ هوش ریاضی: قدرت و مهارت استدلال ، سنجیدن و محاسبات

ـ هوش تصویری: قدرت و مهارت استنباط و فهم پدیده های بصری و تصویرسازی ذهنی

ـ هوش موسیقیایی: قدرت و مهارت ساخت موسیقی و فهم و استنباط آن

ـ هوش جنبشی: قدرت و مهارت در ترتیب بدن در زمان حرکت و جنبش

ـ هوش میان فردی: تمایل و رغبت به فعالیت های گروهی و تعامل با دیگران

ـ هوش درون فردی: فهم و بینش موضوعات و رویدادها از دیدگاه و نظر دیگران

ـ هوش طبیعت گرا : قدرت و مهارت توجه و فهم و استنباط مسائل طبیعی و محیطی

ـ هوش وجودی یا هستی گرا: توانایی فهم و استنباط مسائل و رویدادهای هستی ، شناختی و معنوی

جهت سنجش هوش و استعداد به این صفحه مراجعه نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *