شن بازی کودکان | یک بازی افزایش توانمندیهای ذهنی و استعداد

نقش نقاشی و هنر در هوش کودکان
هنر چه نقشی در هوش کودکان دارد؟ بررسی هنر در هوش کودکان
مرداد ۳, ۱۴۰۱
اختلال یادگیری
بررسی اختلال یادگیری در کودکان
مرداد ۳, ۱۴۰۱

شن بازی کودکان | یک بازی افزایش توانمندیهای ذهنی و استعداد

شن بازی کودکان موضوع این مقاله است. همانطور که بارها شنیده اید و افراد متخصص مختلف به این واقعیت اشاره کرده اند ، یکی از مهم ترین ابزارها و روشهایی که می توانید توانمندیهای هوشی و ذهنی کودکان را بهبود بخشیده و ارتقاء دهید ، کمک گرفتن از بازیهاست.

بسیاری از متخصصان و صاحب نظران در حوزه روانشناسی به این موضوع اشاره و تأکید کرده اند که گاهی تنها روشی که می تواند به شما کمک کند تا فرزندتان را به سوی توانایی های ذاتی و ذهنی خدادادی اش هدایت کرده و از ظرفیتهایی که به صورت ارثی به این دنیا آورده استفاده کنید این است که از بازیها کمک بگیرید.

البته علاوه بر بازیها خواندن کتاب نیز از روشهای بسیار موثر و مفید است. از آنجایی که بسیاری از خانواده ها سوال می پرسند که از چه روشهایی می توانند توانایی های ذهنی کودکان خود را بهبود بخشند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به دو مورد از مهمترین پاسخهای این سوال که “بازی” و “خواندن کتاب” است بپردازیم.  

یک) بازی با شن و ماسه

حتماً در محوطه های بازی کودکان در مهدهای کودک یا محل بازیهایی که برای کودکان طراحی شده است مقداری شن و ماسه همیشه مشاهده می کنید. احتمالاً با خودتان تصور می کنید که این شن بازیها تنها برای این است که کودکان مانند دوران گذشته بازیهای نوستالژیک انجام دهند ؛ در حالی که واقعیت فراتر از این است.

شن بازی یا بازی با شن و ماسه ها از جمله بازیهایی است که می تواند قدرت خلاقیت کودکان را به شدت افزایش دهد. از آنجایی که برای تقویت قدرت خلاقیت نیاز است توانایی های شناختی سطح بالای کودکان فعال شود پس زمانی که با شن و ماسه در حال بازی هستند ، قسمتهایی از مغز که مربوط به توانایی های شناختی سطح بالا است فعال می شود و می توانند هر چیزی را که به ذهنشان می رسد با این شن و ماسه خلق کنند.

نه تنها شن و ماسه ، بلکه هر چیزی که قابلیت شکل یابی به اشکال مختلف با کمک دست باشد می تواند تفکر خلاق در کودکان را تقویت کند. برای اینکه این مسئله را بهتر درک کنید از یک مثال استفاده می کنیم.

فرض کنید یک فیلم سینمایی بسیار مهیج و جالب را دیده اید ولی پایان فیلم یک پایان باز بوده است. در این صورت شما هر طور که خودتان دوست داشته باشید می توانید پایان فیلم را تصور کنید.

ممکن است از دو تا ده ها پایان را بتوانید برای آن فیلم متصور شوید. با این کار هیجان فیلم برای شما بیشتر نیز خواهد شد. در حالی که اگر پایان فیلم یک پایان بسته بود شما ذهنتان تا این اندازه درگیر آن نمی شد ، زیرا پایان را به طور کامل برای شما به تصور کشیده بودند.

بازی با شن ها و ماسه ها نیز به همین صورت است. کودکان می توانند هر چیزی که در ذهنشان دارند در این بازی پیاده کنند ، از یک تا صدها ایده خلاق را می توانند با شن ها و ماسه ها انجام داد. از آنجایی که برای خلاقیت حتماً باید سطح هوشی بالایی وجود داشته باشد. پس با این گونه بازیها شما تمرین خلاقیت و تقویت توانایی های ذهنی را انجام می دهید. این بازی برای پرورش استعداد کودک ایده آل است.

دو) خواندن کتاب

یکی دیگر از موضوعاتی که در این زمینه بسیار کمک می کند خواندن کتاب برای کودکان است. خواندن کتاب و داستانهای مختلف می تواند تجاربی را برای کودکان خلق کند که تا کنون آنها را تجربه نکرده اند.

در واقع با خواند داستانهای مختلف ما در جریان تجارب افرادی قرار می گیریم که می توانیم به جای آنها باشیم و بدون اینکه چیزی را تجربه کنیم فقط با دانستن تجارب دیگران ما نیز درسها و تجاربی را از آنها کسب کنیم.

همچنین خواندن کتاب می تواند ذهن کودکان را به پرواز در آورد و تمامی موضوعات و داستانهایی که  در کتابها بیان می شود را با قدرت تخیل خود تصور کنند که در تقویت توانایی تخیل که پیش زمینه خلاقیت است نقش بسیار زیادی دارد. به همین دلیل توصیه اکید می شود که از کتاب خواند برای کودکان غافل نشوید.


موضوع مرتبط :

عوامل موثر بر بازی کودکان

بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

بازی‌هایی برای پرورش هوش هیجانی در کودکان

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

تاثیر اسباب بازی در هوش کودکان

نقش بازی در هوش کودکان

۵/۵ - (۸ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *