ضریب هوشی چگونه محاسبه می گردد؟ نتایج مقایسه ضریب هوشی ایرانیان با سایرین

هوش چیست ؟ هوش هیجانی چیست ؟
بهمن ۱۶, ۱۳۹۶
مراکز تست هوش کودک در مشهد
بهمن ۱۶, ۱۳۹۶

ضریب هوشی چگونه محاسبه می گردد؟ نتایج مقایسه ضریب هوشی ایرانیان با سایرینضریب هوشی یا بهرهٔ هوشی یا هوش بهر یا IQ چیست


ضریب هوشی یا IQ مخفف کلمه Intelligence Quotientمی باشد و در واقع روشی منظور ارزیابی یا تست هوش افراد است. البته مطابق منابع علمی مفهوم تحت لفظی این کلمات متفاوت است اما به صورت عمومی ضریب هوشی عددی با میانگین ۱۰۰ و انحراف معیار ۱۵ است. در بخشبندی و تقسیم هوش جهانی ، به صورت میانگین حدود 70 درصد از افراد دارای هوش میانه، 12 درصد هوش بالاتر از میانه، 2 درصد بسیار باهوش و 1 درصد افراد برگزیده را در برمی گیرند. همین روند درباره افراد ضریب هوش کم ، عقب مانده ذهنی و سایر افراد جامعه وجود دارد. برای محاسبه و انجام تست هوش کودک خود می توانید به مرکز تحقیقات هوش مراجعه نمایید.

روش محاسبه ضریب هوشی


بمنظور محاسبه ضریب هوشی ، از آزمون و تست های ضریب هوشی متعددی جهت ارزیابی قابلیت های متفاوت هوشی بهره برداری می شود. هر تست بخشی از توانایی های هوشی و مغزی افراد را که در زیر بخشی از آنها آورده شده است را بررسی می نماید و در نهایت بر این اساس با مقایسه سن افراد، ضریب هوشی محاسبه می گردد.
یکی از روش های معمول برای اندازه گیری بهره هوشی در ایران استفاده از ابزار تست هوش ریون Raven می باشد. این تست درسال ۱۹۳۸ توسط دو نفر به نامهای پن روز و ریون تدوین گردید و دارای ۶۰ سوال با تصویر است و همچنین از پنج سری ۱۲ تایی تشکیل شده است. در تست هوش ریون بالاترین طبقه، همان طبقه بهره هوش بالای 127 هست که جزو افراد ممتاز و نخبه قرار می گیرند.

میانگین ضریب هوشی ایرانی ها


میانگین ضریب هوشی ۸۴ برای ایرانی ها، سبب تعجب بسیاری از مسئولین و اساتید دانشگاه ایران گردید. عده ای با انکار این آمار اعترض نمودند. بالاترین میانگین ضریب هوشی یا همان باهوش ترین مردم دنیا مردم هنگ کنگ و سنگاپور با ضریب هوشی 108 بودند و کره جنوبی 106 می باشد. و از سوی دیگر پایین ترین ضریب هوشی مربوط به مردم کشور اکوادور گینه با عدد 59 می باشد. ضریب هوشی ایرانیان از میان 184 کشور ، در رتبه 98 قرار دارد.

ضریب هوشی چیست و اهمیت آن در چیست؟


ضریب هوشی یک نسبت بوده و از تقسیم سن عقل انسان بر سن تقویمی آن فرد ضربدر صد محاسبه می گردد. اگر سن عقل فرد با سن تقویمی اش برابر باشد، در نتیجه ضریب هوشی برابر صد می شود ولی در بعضی موارد سن عقل فرد بیشتر می شود که این فرد هوشی بیشتر از سایر افراد دارد.
بمنظور محاسبه سن عقلی راه های متعددی وجود دارد و معمولا کارشناسان از تست های ویژه ای بهره می برند که جنبه های مختلفی مانند تشخیص الگوها ، قدرت حافظه کوتاه مدت، استفاده فرد از واژه ها، سرعت تحلیل شخص، درک روابط یا جبر، اطلاعات عمومی فرد، محاسبات ریاضی، درک فضایی، منطق و املا را ارزیابی می نماید. محاسبه میانگین ضریب هوشی بالاتر یکی از ابزارهای توسعه و همچنین دستاوردهای مهم توسعه محسوب می گردد. برای تقویت هوش مالی کودک بین 4 تا 6 سال خود می توانید به مرکز هوش مراجعه نمایید.

عوامل موثر در ضریب هوشی


عواملی که برروی ضریب هوشی موثر است عبارتند از :
1. وضعیت تغذیه ای بویژه در دوره کودکی
2. استرس های روانی
3. فقر احساسی و ارتباطی
4. کمیت و کیفیت تحصیلات
آنچه مسلم است مهاجرت نخبگان و ضریب هوشی مهاجرت انتخابی نخبگان اثری مخرب بر توسعه کشورها خواهد داشت. بدیهیست که بار توسعه و پیشرفت جوامع همواره توسط هوشمندان و نخبگان هر جامعه رقم می خورد. زمانیکه در یک جامعه شرایط طوری می شود که نخبگان کشور را ترک می نمایند، نه تنها خروج آنها به طور مستقیم کشور را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه در طی زمان، ذخیره ژنتیکی کشورها را نیز فقیرتر می نمایند و در نسل های پیشه رو، روند انتقال ضرایب بالای هوشی به نسل آینده با اختلال مواجه می گردد.
متاسفانه بر اساس آمار صندوق بین المللی پول ، ایران با ضریب مهاجرت ۱۵ درصد، رتبه اول را در میان ۶۱ کشور در حال توسعه و توسعه نیافته دارا می باشد و براساس منابع متعدد علمی و تحقیقاتی می توان تخمین زد که در طی سه دهه اخیر حداقل سه واحد از ضریب هوشی متوسط ایرانی ها صرفا به سبب مهاجرت کاهش پیدا کرده است. زیرا در کشوری مانند اسکاتلند تحقیقات نشان می دهد با وجود مهاجرت، هر ده سال به صورت میانگین 1 درصد از ضریب هوشی کاهش می یابد.
میانگین ضریب هوشی در میان 75 ایرانی که از سال 1395 تا 1396 با ویزای مهارتی از ایران به استرالیا رفته اند توسط کارشناسان مرکز نیک مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تست ضریب هوش نشان می دهد این افراد دارای ضریب هوشی بین 96 الی 109 داشته اند. و این عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت.
منبع reference :
مرجع ضریب هوشی جهانی
تقویت هوش
تست هوش

1 دیدگاه

  1. کارشناس گفت:

    گرفته ضریب هوشی روش های متعددی دارد. بخصوص IQ را با روش های متفاوت بررسی می کنند

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code