بازی فکری کودکان
بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش
خرداد ۵, ۱۳۹۷
کودک مدیر
عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان
خرداد ۵, ۱۳۹۷

هوش اخلاقی در کودکان (بخش اول)

توجه به مباحث اخلاقی سبب عملکرد و نتیجه‌ی مثبتی خواهد شد. این گونه کارکردهایی از شخص منش و خلق و خویی توانا و نیکو می‌سازد.

افراد باوقار و توانا هستند که قادرند استعداد و ذهن خود را رشد دهند و خیلی از فرایندها و راه و روش کارها را دگرگون کنند. آموزش عملکردهای صحیح به کودکان موجب می‌شود که آنان از همان کودکی انگیزه و اشتیاق به طرف صحیح زندگی کردن داشته باشند و از کودکی تمایل به اقدامات و کنش‌های ممتاز و متعالی داشته باشند. هنگامی که کودکی با رفتار درست آموزش و تعلیم بیابد رفتار سایرین هم در او اثر گذاشته و کودک راغب‌تر از سابق میل به درست رفتار کردن در او نمایان می‌شود. زمانی که کودکان با ویژگی اخلاقی ممتاز تربیت شوند اجتماع نیز پر از اشخاصی باهوش و بااستعداد خواهد شد و کشور به سمت تعالی و توسعه پیش خواهد رفت. این موضوع را با یک تست هوش ساده هم می توان بررسی کرد.

اثربخشی تعلیم و پرورش پدر و مادر در تربیت اخلاقی کودکان موضوعی برجسته و با اهمیت است. این مسئله به اندازه‌ای اثربخش است که همه ی ابعاد زندگی کودک را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در نتیجه پدر و مادر در فهم پیشرفت اخلاقی بایستی این حقیقت را قبول داشته باشند که بایستی کودکان خود را مورد سنجش قرار دهند تا مقصود و راه و روش مناسب‌تری را برای رشد اخلاقی آن‌ها انتخاب کنند. هوش اخلاقی ، هوش ضروری و اصولی برای تمام افراد می‌باشد. بدین سبب که هوش اخلاقی انواع دیگر هوش را به اجرای امور باارزش و ممتاز راهنمایی می‌کند.

پرورش و تقویت هوش اخلاقی در کودکان

حس مسئولیت پذیری در زمینه تربیت کودکی اخلاقی

هنگامی که برای پدر و مادر تربیت کودکشان مهم و ارزشمند باشد ، به اقدامات و کارهایی در زمینه تربیت و آموزش صحیح فرزندپروری فکر می‌کنند . پدر و مادر با تحقیق و مطالعه و دستیابی به معلومات به استراتژی‌های صحیح می‌پردازند. زمانی که برای آنان عادات اخلاقی و رفتار کودکشان مهم باشد برای رسیدن به این منظور تلاش می‌کنند. پدر و مادرانی که به پرورش اخلاقی کودک خود برایشان ارزشمند است ، افراد موفقی در پرورش کودکانشان می‌باشند.

سعی در جهت سرمشق بودن برای رشد اخلاقی

زمانی که پدر و مادر سرمشق خوبی برای کودکشان باشند اثربخشی مهمی در تربیت آن‌ها دارد ، چرا که کودکان به اعمال و کنش‌های والدین و اطرافیان دقت بسیاری دارند و به گونه‌ای ناخودآگاه رفتار آن‌ها را تقلید می‌کنند. در نهایت زیر نظر گرفتن و دقت به اعمال خود پدر و مادر در ذهن آنان اهمیت ویژ‌ه‌ای دارد و امکان دارد موجب گرایش و سوگیری کودکان در حیطه‌ی اعمال و واکنش‌های پدر و مادر باشد.

آگاهی از ایده‌ها و افکار خود و مشارکت دادن آن‌ها با کودکان

پیش از این که پدر و مادر دست به انجام کاری بزنند ، بایستی باورهای خود را به طور واقعی بپذیرند و از آن‌ها مطلع گردند. زمانی که پدر و مادر به عیوب و کاستی‌های خود توجه می‌کنند و از آن‌ها آگاهی دارند ، خوب‌تر قادر خواهند بود برای پرورش کودکان خود حیطه‌ی تربیتی مشخص کنند و آنگاه در آن مسیر و حیطه به گفت و گو با کودک مشغول شوند و با بیان عقاید درست خود آنان را در راه دستیابی به رشد اخلاقی کمک کنند.

استفاده از فرصت‌های غیرمنظره

مناسب‌ترین زمان‌های آموزش و تربیت کودکان پیش بینی نشده و ناگهانی هستند و قبلاً برای آن‌ها طرح و برنامه‌ای پیش بینی نشده است. پدر و مادر بایستی به همه‌ی موقعیت‌ها تسلط داشته باشند و به فرصت‌های پیش آمده توجه کنند زیرا ممکن است آن فرصت نقطه‌ی مهم و آغازی تاثیرگذار درزندگی کودکان باشد.

انتظار رفتارهای اخلاقی از کودکان

هنگامی که پدر و مادر از کودک خود انتظار دارند واکنش و اقدامی در حیطه‌ی اخلاقیات داشته باشند کودکان می‌آموزند که اعمال اخلاقی صحیحی داشته باشند و این روال به تعالی و پیشرفت اخلاقی آن‌ها کمک می‌کند.

پرورش رفتارهای اخلاقی کودکان و عکس العمل به آن‌ها

در صورتی که پدر و مادر در مقابل برخورد کودکانشان عکس العمل بروز دهند ، زمانی که کودک متوجه شود که کارهایش زیر نظر پدر و مادر است ، تلاش می‌کند که در جهت درست و مناسبی واکنش نشان دهد و این امر یکی از فاکتورهای موثر در رشد اخلاقی در کودکان است. پرورش هر عملکردی سبب ایجاد آن خواهد شد. هنگامی که پدر و مادر بعد از بروز اعمال اخلاقی کودکان آن‌ها را تشویق می‌کنند ، در واقع با ارج نهادن به آن کارها موجب قوی شدن و ظهور آن اعمال می‌شوند. در این صورت کودک مقید به آن اعمال می‌شود و در می‌یابد که بعد از انجام دادن اعمال درست اخلاقی ستایش و برخورد مناسب و هماهنگ با اعمالش به دست می‌آورد.

همکاری و اجرای قانون طلایی

به کودکان جمله‌ی طلایی که در فرهنگ‌های زیادی در طی تاریخ یاری رسانده و آن‌ها را هدایت نموده است تعلیم دهید ، با انسان‌ها همان طور برخورد کنید که دوست دارید با خودتان برخورد شود. به او متذکر شوید پیش از انجام هر عملی از خود سوال کند ، آیا من مایلم که اطرافیان با من این گونه برخورد کنند. سعی کنید این قانون ، اصل مهم اخلاقی در خانواده شما قرار بگیرد.


موضوعات مرتبط :

موضوعات مرتبط :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code