هوش درون فردی را چگونه شناسایی و تقویت کنیم

هوش طبیعت گرا
هوش طبیعت گرا چیست و تقویت هوش طبیعت گرا چگونه است
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷
کودک باهوش
کودک تیزهوش چه مفهومی دارد و چه کودکی تیز هوش است؟
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

هوش درون فردی را چگونه شناسایی و تقویت کنیم

هوش درون فردی از راه شناخت کامل و ژرف از افکار و عواطف باطنی اشخاصی که از آن برخوردار می‌باشند ، نمایان می‌شود.

این هوش به دارندگان آن این امکان را می‌دهد که از توانمندی‌هایشان مطلع گردند و به مهارت‌هایشان پی ببرند. قدرت خود باوری و اتکا به نفس بالایی دارند ، از این که به صورت انفرادی در برنامه‌ها و کارهایشان فعالیت می‌کنند احساس رضایت دارند. در انزوا به خیال پردازی و تامل مشتاقند. تنها در مجمع‌ها و گردهمایی‌هایی مشارکت می‌کنند مبحث و قصدشان کیفیت و وضعیت شکوفایی و بهبودی شخصی است. غالباً یک تفریح و فعالیت دارند که به آن سرگرم هستند.

عمدتاً هوش درون فردی به مهارت و توانمندی بررسی قابلیت‌ها ، کمبودها ، مهارت‌ها ، تعلقات و استفاده از آن‌ها برای آگاهی به مقصودها ، ادراک ، درک خود برای مدد رساندن به افراد ، تشکیل و وضع بر‌طبق سنجش‌های خویشتن شناسی و اثربخشی بر افکار و عواطف درونی یک شخص و بهره گیری از این موارد برای ایجاد یا اظهار عقاید فردی توجه دارد. این افراد به سادگی قادرند عواطف خود را مهار کنند و میان موقعیت‌های عاطفی و درونی خود تعادل برقرار کنند و آن‌ها را از هم جدا و تشخیص دهند.

اشخاصی که از هوش درون فردی برخوردارند ، شناخت زیادی از حالت‌های احساسات ، افکار و هدف‌های خود دارند. این اشخاص از خود اتکایی ، خیال پردازی ، کاوش و وارسی ارتباط خود با سایرین و ارزیابی توانمندی‌های شخصی خود احساس خوشنودی می‌کنند ، این اشخاص عالم تنهایی و انفرادی خود را اولویت قرار می‌دهند و غالباً درک کاملی از خود باوری ، خود مختاری و آرمان‌های خود دارند ، خود را برای اجرای برنامه‌های آموزشی متکی به خود ترغیب می‌کنند.

راغبند که از هر مسئله‌ای مطلع شوند ، عواطف و افکار خود را به خوبی مهار می‌کنند ، خود آگاهی زیادی دارند ، اندیشمند ، خود کفا و خود محور و سیاست‌گرند. با قطعیت از عواطف ، باورها و هدف‌های خود پشتیبانی می‌کنند ، تعهدات کارهای خود را قبول دارند و کمبودهای خود را می‌پذیرند. به دنبال بازتاب کارهای خود در سایرین می‌باشند ، در حیطه‌ای که در آن کمبود و نقص دارند کار می‌کنند و بر آرمان‌های مهمی که در ذهن خود دارند اصرار می‌ورزند ، از شکست مایوس نمی‌شوند. در واکاوی کمبودها و قابلیت‌های خود توانمند هستند ،  بررسی و تفکیک عقاید و افکار خود برای آنان لذت بخش است. برای تست هوش کودک و تقویت هوش باید کمی موضوع را بیشتر بشناسیم.

هوش درون فردی در کودکان

هوش درون فردی در کودکان به این مسئله توجه دارد که کودک از گستره افکار و عواطف خود شناخت داشته باشد ، از این توانایی برخوردار باشد که میان عواطف و افکارش تفاوت و تبعیض بگذارد و آن‌ها را اسم گذاری کنند ، آن‌ها را به شکل الگوهای سمبلیک نشان دهند و از آن‌ها همچون وسیله‌ای برای فهم و استنباط و رهنمونی اقدامات و کنش‌های خود کمک بگیرند. داشتن این هوش به کودک این هوشیاری را می‌دهد که وضعیتی را بپذیرند و یا از آن دوری کنند.

در ابعاد خیلی رشد یافته هوش درون فردی در کودکان توانمندی آگاهی از اوضاع ، شخصیت ، هیجان‌ها و امیال و اندیشه‌ کودک  را تامین می‌کند. هوش درون فردی به کودک شما مدد می‌رساند تا با کنجکاوی به باطن خود نگاه کند و بنگرد چه کاری را بایستی انجام دهد ، همچنین این هوش کودک را آگاه می‌کند که اراده کند چه روند و سبکی را برای زندگی خود انتخاب کند ، کودکی که هوش درون فردی بالایی دارد به عواطف و افکار و مهارت‌های خود مطلع است.

آگاه است که چه موقع مدد بخواهد و چه زمانی خودش با شرایط درگیر شود و مطلع است خود را مشغول چه کارها و اموری بکند و از چه اموری دوری نماید. این کودکان تعهد امور خود را قبول دارند و از کمبودهای خود آگاهند ولی از طرف دیگر حاضر به مخاطره کردن هستند. از بازتاب رفتارش در دیگران برای ترقی و توسعه چشم اندازهای شخصیش استفاده می‌کند. در اموری که نقص و ضعف دارد وارد می‌شود و از شکست مایوس نمی‌شود.

تقویت و پرورش هوش درون فردی در کودکان

  • مطالعه بسیار ، به ویژه مطالعه‌ی داستان‌ها و مطالبی که در آن عواطف ، افکار و عقاید وصف می‌شوند و به کودک مدد می‌رساند تا در رابطه با این حالات شناخت پیدا کند و آن‌ها را در خود تشخیص دهد
  • از کودکان درخواست کنید تا همیشه از عواطف و افکار خود مطلع شوند و آن‌ها را توصیف کنند
  • برای کودکان شرایط محک امور مختلف را مهیا کنید و از احساس آن‌ها در آن شرایط مطلع شوید
  • برقراری ارتباط‌های رفاقت آمیز فراوان موجب افزونی هوش درون فردی در کودکان می‌شود
  • عقاید کودکان را در مسائل و شرایط گوناگون مطلع شویم و در زمان نیاز به آن‌ها مدد برسانیم تا آن‌ها را تصحیح و احیا کنند
  • برای کودک فرصت‌هایی مهیا کنید تا با اشخاص با احساسات و علایق گوناگون رابطه برقرار کنند و گفت و گو داشته باشند این کار به شناخت آن‌ها از تمایزات مدد می‌رساند

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هوش درون فردی در کودک دلبند خود می توانید به مرکز هوش نیک مراجعه نمایید. تقویت هوش درون فردی می تواند کودک شما را در آینده حرفه ای خود فردی موفق نماید.

نظریه هوش‌های چندگانه

 


موضوعات مرتبط :

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *