هوش درون فردی را چگونه شناسایی و تقویت کنیم

هوش طبیعت گرا
هوش طبیعت گرا چیست و تقویت هوش طبیعت گرا چگونه است
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷
کودک باهوش
کودک تیزهوش چه مفهومی دارد و چه کودکی تیز هوش است؟
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷

هوش درون فردی را چگونه شناسایی و تقویت کنیم

هوش درون فردی

هوش درون فردی از راه شناخت کامل و ژرف از افکار و عواطف باطنی اشخاصی که از آن برخوردار می‌باشند ، نمایان می‌شود.

این هوش به دارندگان آن این امکان را می‌دهد که از توانمندی‌هایشان مطلع گردند و به مهارت‌هایشان پی ببرند. قدرت خود باوری و اتکا به نفس بالایی دارند ، از این که به صورت انفرادی در برنامه‌ها و کارهایشان فعالیت می‌کنند احساس رضایت دارند. در انزوا به خیال پردازی و تامل مشتاقند. تنها در مجمع‌ها و گردهمایی‌هایی مشارکت می‌کنند مبحث و قصدشان کیفیت و وضعیت شکوفایی و بهبودی شخصی است. غالباً یک تفریح و فعالیت دارند که به آن سرگرم هستند.

عمدتاً هوش درون فردی به مهارت و توانمندی بررسی قابلیت‌ها ، کمبودها ، مهارت‌ها ، تعلقات و استفاده از آن‌ها برای آگاهی به مقصودها ، ادراک ، درک خود برای مدد رساندن به افراد ، تشکیل و وضع بر‌طبق سنجش‌های خویشتن شناسی و اثربخشی بر افکار و عواطف درونی یک شخص و بهره گیری از این موارد برای ایجاد یا اظهار عقاید فردی توجه دارد. این افراد به سادگی قادرند عواطف خود را مهار کنند و میان موقعیت‌های عاطفی و درونی خود تعادل برقرار کنند و آن‌ها را از هم جدا و تشخیص دهند.

اشخاصی که از هوش درون فردی برخوردارند ، شناخت زیادی از حالت‌های احساسات ، افکار و هدف‌های خود دارند. این اشخاص از خود اتکایی ، خیال پردازی ، کاوش و وارسی ارتباط خود با سایرین و ارزیابی توانمندی‌های شخصی خود احساس خوشنودی می‌کنند ، این اشخاص عالم تنهایی و انفرادی خود را اولویت قرار می‌دهند و غالباً درک کاملی از خود باوری ، خود مختاری و آرمان‌های خود دارند ، خود را برای اجرای برنامه‌های آموزشی متکی به خود ترغیب می‌کنند.

راغبند که از هر مسئله‌ای مطلع شوند ، عواطف و افکار خود را به خوبی مهار می‌کنند ، خود آگاهی زیادی دارند ، اندیشمند ، خود کفا و خود محور و سیاست‌گرند. با قطعیت از عواطف ، باورها و هدف‌های خود پشتیبانی می‌کنند ، تعهدات کارهای خود را قبول دارند و کمبودهای خود را می‌پذیرند. به دنبال بازتاب کارهای خود در سایرین می‌باشند ، در حیطه‌ای که در آن کمبود و نقص دارند کار می‌کنند و بر آرمان‌های مهمی که در ذهن خود دارند اصرار می‌ورزند ، از شکست مایوس نمی‌شوند. در واکاوی کمبودها و قابلیت‌های خود توانمند هستند ،  بررسی و تفکیک عقاید و افکار خود برای آنان لذت بخش است. برای تست هوش کودک و تقویت هوش باید کمی موضوع را بیشتر بشناسیم.

هوش درون فردی در کودکان

هوش درون فردی در کودکان به این مسئله توجه دارد که کودک از گستره افکار و عواطف خود شناخت داشته باشد ، از این توانایی برخوردار باشد که میان عواطف و افکارش تفاوت و تبعیض بگذارد و آن‌ها را اسم گذاری کنند ، آن‌ها را به شکل الگوهای سمبلیک نشان دهند و از آن‌ها همچون وسیله‌ای برای فهم و استنباط و رهنمونی اقدامات و کنش‌های خود کمک بگیرند. داشتن این هوش به کودک این هوشیاری را می‌دهد که وضعیتی را بپذیرند و یا از آن دوری کنند.

در ابعاد خیلی رشد یافته هوش درون فردی در کودکان توانمندی آگاهی از اوضاع ، شخصیت ، هیجان‌ها و امیال و اندیشه‌ کودک  را تامین می‌کند. هوش درون فردی به کودک شما مدد می‌رساند تا با کنجکاوی به باطن خود نگاه کند و بنگرد چه کاری را بایستی انجام دهد ، همچنین این هوش کودک را آگاه می‌کند که اراده کند چه روند و سبکی را برای زندگی خود انتخاب کند ، کودکی که هوش درون فردی بالایی دارد به عواطف و افکار و مهارت‌های خود مطلع است.

آگاه است که چه موقع مدد بخواهد و چه زمانی خودش با شرایط درگیر شود و مطلع است خود را مشغول چه کارها و اموری بکند و از چه اموری دوری نماید. این کودکان تعهد امور خود را قبول دارند و از کمبودهای خود آگاهند ولی از طرف دیگر حاضر به مخاطره کردن هستند. از بازتاب رفتارش در دیگران برای ترقی و توسعه چشم اندازهای شخصیش استفاده می‌کند. در اموری که نقص و ضعف دارد وارد می‌شود و از شکست مایوس نمی‌شود.

تقویت و پرورش هوش درون فردی در کودکان

  • مطالعه بسیار ، به ویژه مطالعه‌ی داستان‌ها و مطالبی که در آن عواطف ، افکار و عقاید وصف می‌شوند و به کودک مدد می‌رساند تا در رابطه با این حالات شناخت پیدا کند و آن‌ها را در خود تشخیص دهد
  • از کودکان درخواست کنید تا همیشه از عواطف و افکار خود مطلع شوند و آن‌ها را توصیف کنند
  • برای کودکان شرایط محک امور مختلف را مهیا کنید و از احساس آن‌ها در آن شرایط مطلع شوید
  • برقراری ارتباط‌های رفاقت آمیز فراوان موجب افزونی هوش درون فردی در کودکان می‌شود
  • عقاید کودکان را در مسائل و شرایط گوناگون مطلع شویم و در زمان نیاز به آن‌ها مدد برسانیم تا آن‌ها را تصحیح و احیا کنند
  • برای کودک فرصت‌هایی مهیا کنید تا با اشخاص با احساسات و علایق گوناگون رابطه برقرار کنند و گفت و گو داشته باشند این کار به شناخت آن‌ها از تمایزات مدد می‌رساند

موضوعات مرتبط :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *