هوش ریاضی- منطقی کودکان چیست و چگونه تقویت می شود

هوش حرکتی
هوش حرکتی – جسمی چیست و چگونه پرورش می یابد
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷
هوش میان فردی - هوش درون فردی
هوش میان فردی چیست و چگونه تقویت می شود
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

هوش ریاضی- منطقی کودکان چیست و چگونه تقویت می شود

هوش ریاضی (منطقی)  پیش از مورد بحث قرار گرفتن نظریه‌های چندگانه ، به نام اساسی‌ترین شکل هوش یا آن که هوش مبتدل دانسته می شد و افراد فراوانی هوش ریاضی را بنیان و شالوده‌ی سنجش هوش افراد می‌شناختند.

ولی در حال حاضر هوش ریاضی منحصراً نوعی از اقسام هوش آدمی تفسیر می شود که وضعیتی همسان با دیگر اقسام هوش دارد.

هوش منطقی – ریاضی قبل از سایر هوش‌های دیگر مشخص شده است. این هوش به توانمندی فکری افراد در استدلال عقلی و پاسخ به مسائل اشاره دارد. هوش منطقی – ریاضی غالباً به مهارت‌های زبانی ارتباطی ندارد به طوری که امکان دارد با یک روال فکری درست و مسلماً آنی ، قاعده‌ی عقلانی میان بخش‌های یک رویداد را بیابیم و پیش از آن که راغب باشیم نحوه ساز و کار فکری خود را شرح دهیم قضیه را راه یابی کرده باشیم.

عموم افراد از هوش ریاضی بهره‌مندند اما هر فرد در محدوده‌یی از کم تا زیاد و تیز هوش گروه بندی می‌شود. هوش ریاضی هوشی است که در مدرسه‌ها و آموزشگاه‌ها در زمان دیرین ارزش و تاثیر بسیاری داشته و خیلی از سنجش‌های هوش مانند تست هوش ریون ، فقط این نوع هوش را تست و مورد سنجش قرار می دهد.

چنان چه به پاسخ به مسائل علاقه مندید ، در صورتی که با مسائل و مشاجره‌ها  به روالی عقلانی و سنجیده برخورد می‌کنید ، چنان چه مایل به سنجیدن و آموختن هستید ، اگر در ریاضیات و امور مرتبط با ارقام مهارت دارید ، در صورتی که به سادگی روابط را تفکیک می‌کنید یا قادرید در زمینه مسائل گوناگون به طریقه ذهنی تفکر و تامل کنید ، تمام این‌ها به مفهوم این است که از هوش ریاضی- ریاضی برخوردار هستید. برخی فکر می کنند که هوش ریاضی همان هوش مصنوعی است. اما این یک تفکر اشتباه است.

توانایی‌های اشخاص دارای هوش منطقی – ریاضی

افرادی که دارای هوش منطقی – ریاضی بالایی هستند در منطق و برهان ، شناخت مدل‌ها و طرح‌ها و تجزیه و تفکیک عقلانی قضایا توانمند می‌باشند. این اشخاص به تامل در خصوص محتوای ارقام ، پیوندها ، مدل‌ها مشتاقند ، مهارت زیادی در درک اعمال ریاضی دارند ، مهارت در فهم روابط میان مضامین ذهنی ، مایل به اجرای آزمون‌های کاربردی ، توانایی در حل برآوردهای دشوار ، توانایی استفاده کردن بند‌های طویلی از برهان برای تایید یک قضیه ، درک ضوابط و پیوند‌های صورهای هندسی.

هوش ریاضی- منطقی کودکان

کودکان با هوش منطقی – ریاضی بالا ؛ پیوسته در خصوص جهان پیرامونشان دقیق هستند ، پرسش‌های فراوانی مطرح می‌کنند ، علاقمند به محک و امتحان هستند ، طرح‌ها و مدل‌های ذهنی دارند هرچیزی که مشاهده می‌کنند یا گوش می‌دهند یا با دیگر حواس خود امتحان می‌کنند در اندیشه آن‌ها در رده ویژه خود ، قرار می‌گیرد و با این دسته بندی و مدل‌های فکری مسائل را استدلال و حل می‌کنند ، در پی انظباط و توالی می‌باشند ، ضوابط را تشخیص می‌دهند ، به آزمایش‌های فرضیه‌ای علاقمند هستند ، مشتاق به پاسخگویی به چیستان و جورچین می‌باشند ، در شمارش و استفاده از ارقام مهارت دارند ، برای پاسخ به مسائل الگوی ذهنی دارند ، نمودارها را به راحتی تحلیل می‌کنند ، اعمال ریاضی و محاسباتی را سریع و دقیق اجرا می‌کنند.

تقویت هوش منطقی – ریاضی در نوزادان

پرورش هوش در زمان نوزادی ، اکثراً بر پایه پرورش شناخت و اطلاع از کاربرد حس‌های پنجگانه می باشد.

بعد از ۳ ماهگی: رنگ و اشکال مختلف را درک می‌کند ، معنای مخفی و پدیدار را احساس می‌کند ، گونه‌ها و طبقه‌ها را می‌فهمد.

بعد از ۶ ماهگی: بخش‌های صورت را تشخیص می‌دهد ، مفهوم فراوان و اندک را می‌فهمد ، اعضای ایجاد یک الگو و نقاشی را می‌شناسد.

بعد از ۹ ماهگی: اندام‌های بدن را تشخیص می‌دهد ، به معنای مستقر اشکال و ابعاد چیز‌ها مطلع می شود ، به معنی بین روابط و مسافت میان شی‌ها را متوجه می‌شود.

پرورش هوش ریاضی – منطقی در کودکان

پرورش هوش ریاضی پس از یک سالگی مقدور می‌باشد. ولی تعلیم ریاضیات می بایست از قبل از دبستان و با یاگیری ارقام آغاز شود وبه مدد اقسام مختلف بازی‌های لذت بخش کودک را با پاسخ به مسائل ریاضی آشنا کرد.

 • از بازی‌های محاسبه‌ای یا بازی‌هایی که مربوط به ارقام می شود بهره بگیرد
 • برای کودکان مسئله‌های قصه‌ای طرح کنید تا آن‌ها مسئله را پاسخ دهند
 • از نقشه‌ها و طرح‌ها برای تعریف موضوعات تازه بهره ببرید
 • از تحلیل جورچین ، بازی‌های ذهنی دشوار و چیستان‌های ریاضی استفاده کنید
 • عملیات ریاضی را با استفاده از سنگ ، لوبیا ، دکمه و … به آن‌ها نشان دهید
 • انجام بازی‌هایی که کودک قادر به گروه بندی اشیا گوناگون باشد
 • کودکان را به تلاش به پاسخگویی به مسائل مشتاق کنید
 • کودکان را تشویق کنید تا مفهوم واقعی قصه‌هایی را که مطالعه می‌کنند رسم و نشان دهد
 • مطالب راحت و ابتدایی رایانه‌ای را با دقت به سنش به او یاد دهید
 • کودک سعی کند به مسئله‌های ابتدایی و راحت محاسباتی به صورت ذهنی پاسخ دهد
 • از کودک درخواست کنید با اعضای بدن خود چیز‌های مختلفی را بسنجد و طول آن‌ها را با یکدیگر تطبیق دهد
 • نگاه کردن به ویدئو‌ها و انیمیشن های علمی و مربوط به مضامین ریاضی و ذهنی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هوش ریاضی کودک می توانید با ما در ارتباط باشید.


 

موضوعات مرتبط :

هوش چیست ؟ هوش هیجانی چیست ؟

ضریب هوشی چگونه محاسبه می گردد؟ نتایج مقایسه ضریب هوشی ایرانیان با سایرین

هوش موسیقیایی کودکان

هوش کلامی یا هوش زبانی کودکان

هوش حرکتی – جسمی چیست و چگونه پرورش می یابد

تست هوش کودک

تقویت هوش کودک

Rate this post

2 Comments

 1. فاطمه گفت:

  باسلام و احترام. پسر من ۶سال دارد و در مقطع پیش دبستانی را تمام کرده است. نکته مهم اینست که پسر من علاقه بسیار زیادی به اعداد و ارقام و محاسبات مالی دارد و خیلی هم پیشرفت کرده. خواسته من از شما مشاوره این که با این گونه کودکی چگونه رفتار کرد و چگونه این استعداد را پرورش داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *