هوش مالی در کودکان چرا باید پرورش یابد

هوش اخلاقی در کودکان (بخش دوم)
خرداد ۹, ۱۳۹۷
هوش اخلاقی در کودکان (بخش سوم)
خرداد ۹, ۱۳۹۷

هوش مالی در کودکان چرا باید پرورش یابد

هوش مالی جزئی از هوش عمومی افراد است که به منظور پاسخ و تحلیل مسائل مالی آن را به کار می‌گیرند.

مسائل مالی معمول در عصر حاضر ، ناهماهنگی و مطابق نبودن مخارج و دریافتی‌ها ی امور می‌باشد که با به کارگیری هوش مالی ، افراد قادر خواهند بود آن‌ها را حل کنند. در صورتی که افراد قادر باشند مسائل مالی خود را تحلیل و برطرف کنند هوش مالی آن‌ها ارتقا و توسعه می یابد و زمانی که هوش مالی توسعه و رشد یابد افراد موفق و مرفه خواهند شد.

هوش مالی سبب می‌شود افراد موقعیت‌هایی را ایجاد کنند و یا از شرایطی که سایرین قادر به توجه به آن نیستند بهره ببرند. از این رو هوش مالی بیان شده است از روند مدیریت و کنترل تلفیق علم ، مهارت و توانایی و معلومات دریافتی ، به سمت مبادرت به منظور خلق و بالا بردن ، نگه داری و توسعه ارزش دارایی‌ها.

هوش مالی یک کارکرد فکری می‌باشد که به افراد برای دستیابی به پول و برای مجال رسیدن به استقلال مالی مدد درخور و قابل توجهی می‌باشد. هوش مالی برعکس هوش بهر یادگرفتنی می‌باشد. به این معنی که هر شخصی با تعلیم قادر است هوش مالی خود را قوی کند و در راه استقلال مالی گام بردارد.

هوش مالی کودکان

پرورش و توسعه هوش مالی کودکان در زمان کودکی یاری فراوانی در زندگی آتی آنان می‌باشد و قادر است سال‌های بعدی و بزرگسالی حرفه‌ای و کاری و مالی کودکان را به طور کامل تحول ببخشد. اشخاصی که در دوران کودکی معنای اشتغال ، حرفه و یا اهمیت حقیقی پول یا جمع آوری و اندوختن آن را فرا نگرفته باشند ، در سال‌های آینده به راحتی با یک برنامه و توصیه مالی تحریک برانگیز معاملات غلطی را انجام می‌دهند ، مسرف شده و پول خود را بیهوده خرج می‌کنند یا همه‌ی مقرری و مستمری خود را در اوایل ماه‌ها مصرف می‌کنند ، غالباً به سایرین قرض‌دار و مدیون هستند.کودکان در سال‌های آینده زندگیشان در فضای جامعه وارد می‌شوند ولی از شگردها و اصول ابتدایی معاملات و سرمایه گذاری مطلع نیستند.

هوش مالی ارتباط عقلانی بین درآمد و هزینه را مشخص می‌کند و هر چه قوی‌تر شود ، به کودک برای خلق اندیشه‌هایی که منتهی به پول زیادتر ، معاملات صحیح‌تر و به جا ، تعیین شرایط مالی مطلوب به منظور جمع آوری و اندوختن پول یا صرف کردن آن و یا راهکارهای برای گذشتن از چالش‌های مالی را در سال‌های آینده زندگی آنان رقم می‌زند.

کودکان معنای کمبود منبع‌ها را در برابر قصد و هدف‌های بی‌شمار خود را بایستی اندک اندک بفهمند ، علاوه بر این چگونگی مصرف کردن و جمع آوری و اندوختن را فرا بگیرند. آنان بایستی چگونگی مسلط شدن بر امیال و احتیاجاتشان را یاد بگیرند و قادر باشند ارزش منابع و پولی را در زندگی خود درک کنند.

والدین با تعلیم درست اصول مالی و روش‌های درست نگه داری و به کارگیری پول سبب پرورش و بالا بردن هوش مالی کودک خود می‌شوند. در نهایت کودکان قادرند در سال‌های آتی زندگیشان با داشتن اتکا به خود و عزت نفس کامل در رابطه با مهارت‌ها و توانمندی‌‌هایشان مسائل مالی را برطرف کنند و به مقصود مهم زندگی خود برسند.

نکته مهم هوش مالی این موضوع است هوش مالی از راه تعلیم قابل رشد و توسعه است و توصیه می‌شود از سنین کم این آموزش‌ها شروع شود تا اثربخشی زیادی داشته باشند.

به چه علت کودکان بایستی با معنای پول و از نظر هوش مالی تقویت شوند و آموزش ببینند؛

 • این امر تا پایان زندگی به کودک شما منفعت می‌رساند و کسی قادر نخواهد بود این توانایی و استعداد را از او سلب کند.
 • استعداد و ظرفیت کسب درآمد کودک به شکلی برجسته فزونی می‌یابد.
 • درآمد و منفعت زیادتر با زمان‌های کاری کمتر را سهم کودک خواهد کرد.
 • چگونگی زندگی و درآمد مالی کودک را توسعه می‌بخشد.
 • دلواپسی و تشویش‌های پولی و اقتصادی را در کودک رفع می‌کند.
 • از اموال و پول کودک در مقابل خسارت و زیان‌های بزرگ در سال‌های آتی محافظت می‌کند.

تقویت و پرورش هوش مالی در کودکان

 • برای کودک مقرری و مستمری ماهانه تعیین کنید و به آن‌ها فرصت دهید خودشان اداره‌ی پول را برعهده بگیرند.
 • برای کودک موقعیت کسب درآمد را خلق کنید.
 • به کودک به منظور کسب مقاصد طولانی مدت مالی ، ذخیره و اندوختن پول را آموزش دهید.
 • به کودک شیوه استفاده و خرج کردن عاقلانه را یاد بدهید.
 • با خلق فرصت‌های مطلوب ، به عهده گرفتن وظایف مالی متناسب به سن و سال کودک را ایجاد کنید.
 • کودک را ترغیب کنید تا دستور کارها و مباحث تعلیمی در این زمینه را دنبال کنند.
 • اهمیت همکاری و تعاون در اعمال سخاوتمندانه و جشن‌های نیکوکاری را برای کودک شرح دهید.

جهت مطالعه خدمات ما در زمینه تقویت هوش مالی به این صفحه مراجعه نمایید.

موضوع مرتبط :

پرورش و تقویت هوش مالی کودکان

تست هوش کودک

تقویت هوش کودک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code