brain2
تعریف هوش
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷
هوش کلامی - هوش زبانی
هوش کلامی یا هوش زبانی کودکان
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷

هوش موسیقیایی کودکان

به طور معمول در هوش موسیقیایی به توانمندی و تسلط در فهم و توسعه ارتقای روش‌های موسیقی ، واکنش به نوا‌ها و فعالیت گروهی برای بهره‌گیری از موسیقی بابت عملی ساختن درخواست‌های اشخاص ، فهم ساختار‌ها و مفاهیم موزیک‌ها و ابداع دستاورد‌های فکری و نواسازی قابل توجه است.

هوش موسیقیایی در واقع زودتر از دیگر هوش‌ها در کودکان نمایان می‌شود و بروز می‌کند. تعدادی از محققان در حال پژوهش و آزمایش هوش کودک بر روی این مبحث هستند. در زمان شیرخواری طفل عادی همان‌گونه که قان وقون می‌کند در حال ایجاد صوت و آهنگ و نغمه سرایی است. آن‌ها قادرند صدای افراد را ادا و نمونه هایی را ایجاد و خلق کنند. در حقیقت محققان هوش موسیقیایی کودک اظهار کرده‌اند که نوزادان در دو ماهگی قدرت تشخیص زیر و بم صوت و لحن آهنگ صدای مادرشان را دارند و در چهار ماهگی قادرند شکل آوا‌ و لهجه‌ها را دریابند و در میانه دو سالگی قدرت ادای گروهی از صدا‌ها و آوا‌ها را دارند.

علیرغم زبان ، مغایرت‌های برجسته‌ای در فراگیری آوا‌ها و آهنگ‌ها بین کودکان موجود است. برای کشف هوش موسقیایی می توانید به منابع مختلفی مراجعه نمایید. Musical Intelligence را در این مطلب آموزشی بررسی می کنیم. 

کودکانی که از هوش موسیقیایی عالی‌تری بهره‌مندند از موسیقی شادی و رضایت بیشتری دارند و علاقه‌مند به ترانه خوانی‌اند. از مشخصه کودکانی که به این عرصه مشتاقند و در آن اهتمام دارند آن است که آن‌ها پیوسته و در هر جا نوا ، آهنگ و طرح موسیقی را معقولانه در فکر و ذهن خود دارند.

در نتیجه این‌گونه کودکان می‌توانند در این عرصه بیش از حد با‌ استعداد و مبتکر باشند. کودکانی که هوش موسیقیایی بالایی دارند به اصوات گوناگون من جمله آوای اشخاص ، موزیک و آواز طبیعت با‌اشتیاق گوش فرا می‌دهند ، از فراغتی که برایشان مهیا می‌شود تا صدای طبیعت را بشنوند خوشحالند ، از بداهه سرایی و بازی با آهنگ و آواز به وجد می‌آیند ، می‌توانند انفرادی یا در جمع آواز بخوانند و یا نوازندگی کنند. در ارتباط با موسیقی که گوش می‌دهند تمایلاتشان را نمایان می‌کنند ، هنگامی‌که آواز و یا موزیک به گوش می‌رسد میل و علاقه ، آن‌ها را به خود جذب می‌کند. شیوه سخن گفتن و حرکت کردنشان با ریتم است.

هوش موسقیایی - هوش موسیقی

تکنیک ‌های عملی برای پرورش هوش موسیقیایی کودکان

 • از دوران کودکی بچه هایتان را به آواز ، سرود و موزیک عادت دهید.
 • دیگر تکنیک برای پرورش هوش موسیقیایی ؛ برای کودک خود ترانه و سرود زمزمه کنید و از کودک بخواهید ترانه را به شکل آهنگین برایتان تکرار کند این عمل باعث شناخت کودک از ریتم‌ها می‌شود.
 • دقت و ظرافت شنیداری را در کودکان توسعه دهید. والدین می‌توانند این کار را به شیوه‌های مختلف زیر اجرا کنند:
 • به کودکتان بگویید به آواز طبیعت و صدای حیوانات گوناگون گوش فرا دهد.
 • از کودکتان بخواهید آهنگ‌ها و نغمه‌های متفاوت را ادا و شبیه سازی کند.
 • دیگر تکنیک برای پرورش هوش موسیقیایی ؛ از کودکتان بخواهید سرود‌های متفاوت را یاد بگیرد و برای شما بازگو کند.
 • کودکان به موزیک‌های گوناگون گوش دهند و از آن‌ها درباره تشابه و اختلاف موزیک‌ها سوال

کنید.

 • دیگر تکنیک برای پرورش هوش موسیقیایی ؛ کودکان را مشتاق کنید تا آوازی برای قصه‌ای که شنیده و یا درک کرده‌اند خلق کنند.
 • از کودکان سوال کنید چه سبک موزیک و آوازی برای آن‌ها آرام بخش است و چه نوع سبکی سبب می‌شود توجه آن‌ها فزونی یابد.
 • در زمان آزدمون عمل و کار تازه برای کودکان موزیک بگذارید که آهسته و ملایم به گوش برسد و پس از پایان کار از آن‌ها سوال کنید که آیا موزیک اثر خوبی بر آن‌ها داشته است یا خیر.
 • دیگر تکنیک برای پرورش هوش موسیقیایی ؛ نوای سازهای گوناگون موسیقی را با وزن های زیر و بم برای کودکان منتشر کنید وازآن‌ها درباره تفاوت سازها سوال کنید.
 • تکنیک آخر برای پرورش هوش موسیقی ؛ برای کودکان موزیک بگذارید و از او سوال کنید نوازنده و سرود خوان هدف دارد چه موضوعی را به افراد منتقل کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست هوش و تقویت هوش به این صفحات مراجعه نمایید.

هوش چیست ؟ هوش هیجانی چیست ؟

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *