هوش کلامی یا هوش زبانی کودکان

ّهوش موسقیایی
هوش موسیقیایی کودکان
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷
پول و زمان - پول جیست
تاریخچه پول در دنیا
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

هوش کلامی یا هوش زبانی کودکان

هوش کلامی - هوش زبانی

هوش کلامی بیان شده است از توانمندی و تسلط استفاده اثربخش زبان و تبادل بیانی و گفتاری در ارتباط و امرار معاش با افراد پیرامون است.

مفهوم این جنبه از هوش این چنین است که محدوده‌ی واژه‌های شخص از چه شمار کلماتی شکل گرفته است و چه اندازه قادر است روشن و روان و مشخص به اظهار عقاید ، عواطف و اندیشه هایش مشغول شود.

زبان و گفتار ما یکی از با‌اهمیت‌ترین راه‌های معارفه و آشنایی ما با اشخاص پیرامونمان می‌باشد. به واسطه صحبت کردن و شیوه سخن گفتن به افراد توضیح می‌دهیم که ما توانایی چه عمل و حرفه‌ای را داریم آیا شایستگی ارتقا و ترقی افزون‌تری را داریم یا خیر. این بااهمیت‌ترین اسباب داوری اشخاص در خصوص ماست.

واژه‌ها و الفاظ توانایی مجاب کردن ، القا کردن ، بررسی کردن ، نظارت و راهنمایی یا به تعبیری توانایی اثربخشی بر دیگر آدم‌ها را دارند. اشخاصی که هوش زبانی عالی دارند توانمندی افزون‌تری برای بهره‌مندی از واژگان و ایجاد عبارت و تبحر و تسلط سمعی جامع‌تری را دارا می‌باشند. این افراد غالباً سخنرانان سرآمدی می‌باشند و در ازای عکس و ترسیم با لغات و واژه‌ها استدلال می‌کنند. آن‌ها از زبان و گفتار همچون اسبابی برای ضبط و نگه داری و یاد کردن داده ها بهره می‌برند. اشخاص با هوش زبانی عالی در قابلیت‌هایی از قبیل ، توجه و شنود ، صحبت کردن ، بهره گیری از شوخ طبعی ، داستان سرایی ، شرح دادن ، اظهار عواطف ، آموزش ، فهم شکل و معنی عبارت‌ها ، یاد کردن داده‌ها ، متقاعد کردن افراد به قبول کردن دیدگاه‌های آن‌ها ، ، تجزیه و استفاده از زبان و گفتار کامیاب‌ترند.

اغلب مدرسان ، مباشران ، کاتبان ، شاعران ، روزنامه نویسان ، دولتمردان و مفسران دارای هوش کلامی بالایی هستند. هوش کلامی و تسلط زبانی اساسی‌ترین اثر را در سر و کار با اشخاص و حرفه‌هایی که احتیاج به تسلط و قدرت کلامی دارند اعمال می‌کند. روشن است که در بعضی از حرفه‌ها برخورداری از هوش کلامی عالی الزامیست اما بایستی به این مسئله هم دقت داشت که در هر حرفه و اموری داشتن تسلط و توانایی گفتاری و زبانی خوب شانس کامیابی در آن شاخه را افزون‌تر می‌کند.

هوش کلامی در کودکان

کودکان پس از یک و نیم سالگی اندک اندک آغاز به تکلم و استفاده از واژگان برای اظهار نیاز‌هایشان می‌کنند اما سال ابتدایی زندگی کودک مهم‌ترین زمان فراگیری زبان محسوب می شود و درک سمعی نوزادان حاکی از هوش کلامی و نموی بینشی شان می باشد در این فرصت تحریک کننده‌های سمعی به شیوه کامل کسب می شود و برای فعالیت‌های پایه‌ای برای شکل‌گیری و رشد زبان آموزی کودک استفاده می‌شود.

سخن گفتن و گپ و گفت‌های پدر و مادر با کودک ، گفت و گو‌های پدر و مادر در میان خودشان ، جام جم ، رادیو و … به کودک مدد می‌رسانند تا لغات و عبارت‌های متفاوت را گوش دهد و پیوسته از آن‌ها برای اظهار نیازمندی‌هایش بهره ببرد. با نموی کودک ، افزونی گوش دادن به پیرامون ، محدوده‌ی واژگان کودک فزونی می یابد و به دنبال افزونی لغات نموی ذهنی کودک نیز افزون‌تر خواهد شد. آموزش و تعلیم هوش کلامی به کودک باعث می شود تا با این جهان مشهود رابطه ایجاد کند و بر ارتقای ذهن و علم خود اضافه کند.

هوش کلامی در سه حیطه بر زندگی کودک اثربخش است:

  • رابطه کارا و مفید با پدر و مادر و اطرافیان در زمان کودکی
  • رابطه با دوستان ، هم سنان خود و توسعه و افزایش مکان و مراوده های اجتماعی
  • تحکیم و توسعه بهره‌مندی حرفه‌ای و کاری به ویژه حرفه‌هایی که وابسته به تبحر کلامی می‌باشند

راهکار‌های پرورش هوش کلامی کودکان

هوش کلامی را می‌توان از آغاز به دنیا آمدن نوزاد آماده ارتقا و آموزش گذاشت و این آموزش تا بالغ شدن ادامه دارد. در زمان نوزادی تا کودکی مسئله تعلیم سمعی و صحبت کردن با کودک زیاد‌ترین اثر را بر ارتقای هوش کلامی‌اش دارد. صحبت کردن و داستان سرایی برای او به ویژه داستان‌های همراه آواز به فزونی دقت و حواس کودک مدد می رساند و پس از آن تشویق نمودن کودک به داستان سرایی در زمینه عکس‌ها و به علاوه ترغیب پیوسته کودک به اظهار عواطف و نیاز‌هایش شیوه اثربخش و سودمندی دارد.

برخی کارشناسان آموزش زبان انگلیسی به کودکان را یک روش مناسب جهت تقویت هوش کلامی می دانند و از بدرستی بهره می برند. بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز می تواند به کمک تقویت هوش کلامی باشد.

بعد از آغاز مدرسه نیز خواندن کتابچه‌ها و صحبت کردن و نوشتن مطالب گوناگون رشد این جنبه از توانایی کودک را تثبیت می‌کند وشناخت کودک از لغات و معنا‌ها در پیشرفت و فرهیختگی خصلت‌های اخلاقی و اجتماعی او تاثیر مهمی دارد. برای وادار کردن کودکان به خواندن کتاب ، هماهنگ با رشد و میزان تسلط در مطالعه و مطالب مورد تمایلش کتابچه‌هایی برای او انتخاب کنید. وادار کردن کودکان به تحریر و نوشتن عقاید و احساسات و خواندن دوباره آن‌ها به شکل منتقدانه یکی از شیوه‌های مطلوب ارتقای قابلیت‌های کلامی می باشد. بازی با واژه‌ها و بهره‌مندی از نمودارهای لغات جدا شونده یکی از روش‌های مناسب ارزیابی هوش کلامی کودکان به شمار می‌آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست هوش و تقویت هوش به این صفحات مراجعه نمایید.

هوش چیست ؟ هوش هیجانی چیست ؟

هوش موسیقیایی کودکان

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *