انواع هوش - هوش های چندگانه
انواع هوش
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷
تست هوش هیجانی و روش های تقویت هوش هیجانی
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

پرورش و تقویت هوش مالی کودکان

هوش مالی - هوش مالی کودک

پرورش و تقویت هوش مالی کودکان موضوع این مطلب است. روش های پرورش و تقویت هوش مالی کودکان را مطالعه خواهید کرد.

اولین روش تقویت هوش مالی ) کودکان را از همان اوایل به مفهوم پول شناخت دهید

برای آغاز توصیه می‌شود هنگامی که کودکان بسیار کوچک هستند حدود ۳ تا ۴ سالگی به آنان فرق میان اسکناس‌های مرسوم کشور را یاد بدهید آنگاه برای آن‌ها یک قلک ذخیره پول مهیا کنید تا او آغاز به اندوختن و انباشتن مبالغ ناچیز و اسکناس‌ها و پول‌های فلزی خود نماید. یک قلک یا کیف پول یا کیسه‌ای برای جمع آوری پول در حقیقت مکانی برای جمع آوری مطمئن و راحت پول‌ها است و این گونه موجب به وجود آمدن قدرت پول داشتن در کودکان خواهد شد و این می‌تواند آغاز عالی و مناسب باشد. در صورتی که از یک قلک بطری مانند یا شیشه‌ای که درون آن واضح و معلوم باشد ، به کار بگیرید ، بسیار مناسب‌تر می‌باشد.

این چنین قلک‌هایی سبب می‌شود کودکان راحت‌تر پول را ببینند و افزایش آن را درک و رویت کنند. حالا که کودک انباشتن و جمع آوری پول را آغاز کرده است توصیه می شود به او امکان این که با پول پس انداز خود هر چه  را که علاقمند و مشتاق است خریداری نماید بدهید. مسلماً در دو صورت بایست این امر را اجرا کنید ، نخست هنگامی که قلک و کیف تماماً انباشته از پول نشده باشد و در حالت دوم هنگامی که قلک و کیف پس انداز او کامل و تکمیل از پول باشد.

این موضوع آن‌ها را متوجه این امر می‌سازد که با پول اندک قادرند فقط چیزهای ارزان و ناچیز را به دست آورند در حالی که با یک قلک با پول بسیار قادر خواهند بود چیزهای با ارزش و گران بهاتری را خریداری کنند. بنا بر این به اهمیت ذخیره و اندوختن مداوم و به تدریجی آگاهی می‌یابند و مفهوم آن را خواهند فهمید.

دومین روش تقویت هوش مالی ) به کودکان اندوختن و جمع آوری پول را توصیه کنید

در منزل مقرراتی تعیین کنید که بر حسب آن کودکان ملزم به اندوختن و ذخیره ۱۰ددرصد یا زیادتر از اسکناس و پول خود باشند. این مبلغ می‌شود که از کار کردن و انجام اموری در خارج از منزل کسب شود یا از کمک هزینه‌های مقرری او پس انداز گردد. در صورتی که روال و دستور العمل یادگیری خود را درباره جمع آوری و ذخیره پول در فرصت و وقت مناسب خود آغاز کنید و در اوایل وضعیت را برای کودکان بسیار مشکل و خسته کننده و پر زحمت نکنید مسلماً به نتیجه خواهید رسید. در صورتی که برای کودکان وضعیت هوشمندانه و خوبی را تنظیم کنیم آن‌ها نه صرفاً بازتابی مخالف نخواهند داشت ، به علاوه ابراز علاقه و توجه نیز خواهند داشت. درباره ذخیره پول نیز این مطلب صدق می‌کند. اندوختن و جمع آوری پول توانایی است که باید به کودکان آن را یاد داد.

سومین روش تقویت هوش مالی ) یک صورت حساب بانکی اندوخته پول به اسم کودک در بانک دایر و افتتاح کنید

یک صورت حساب بانکی چگونگی پس انداز و جمع آوری پول را می‌نمایاند. تمایز میان حساب بانکی با قلک در این است که در حساب بانکی بچه ها شیوه‌ی به دست آوردن پول را هم یاد می‌گیرند. برای تعیین وجه حساب بانکی با کمک و نظر کودک یکی از نوع حساب‌ها را برگزینید. در حقیقت کودک با انجام این کار قادر است یک لیست و  روال برای پس انداز  پول‌های خود داشته باشد. اطمینان داشته باشید به همراه بردن کودک به بانک در سال‌های آتی در دستاوردهای مالی او کمک اثر بخشی خواهد کرد. علاوه بر این اجرای این امر پا به پای کودک به آن‌ها استقلال و اعتماد به نفس خواهد داد و این امر برای ارتقا و تقویت ذهن و استعداد و سپس برای تعهد پذیری آنان در زندگی آتی‌شان بسیار مهم است.

چهارمین روش تقویت هوش مالی ) کودکان را به داشتن هدف و مقاصد مالی ترغیب کنید

پیوسته کودک را تشویق کنید تا فهرستی از مواردی را که لازم دارند بخرند و همین گونه مدت و  دوره‌ای که برای رسیدن و دریافت آن چیزها الزامی است را ثبت کنند. به کودک به طور مرتب پول خرد و توجیبی برای پس انداز بدهید ، آزمایش‌ها عنوان کرده‌اند که پول توجیبی از پولی که کودکان خودشان کسب می‌کنند با اهمیت‌تر است. یک پول توجیبی مرتب ، اندوختن مرتب و مصرف کردن منظم پول را به کودکان نشان خواهد داد و این عزت نفس و خودباوری کودکان را فزونی می‌بخشد. مسلماً این مطلب که چه میزان پول توجیبی به کودکان داده شود از اولویت مهمی بهره‌مند است و این مبلغ بایستی بر حسب سن و سال کودک ، وضعیت آنان ، مسئولیت‌هایی که به گردن می‌گیرند مشخص گردد.

پنجمین روش تقویت هوش مالی ) کودکان را برای کسب کردن پول ترغیب و مشتاق کنید

کودکان را تشویق کنید تا همراه پول توجیبی که ماهانه از شما دریافت می‌کنند ، خودشان هم دستمزد و سودی کسب کنند. به آنان راهکارهای راحت کسب کردن پول را ارائه و نشان دهید. آنان را به امور روزانه منزل و یا به پرس و جو کاری در بیرون از منزل ترغیب کنید ، اموری مثل نظافت در منزل ، پاک کردن برف و .. اموری که برایشان حادثه آفرین و خطرناک نباشد ، به علاوه موثر و سودمند هم باشد. اگر چه کسب درآمد و پول در سال‌های ابتدایی برای کودکان مشکل و دشوار باشد ، عزم و توان آنان را برای مقابله با موقعیت‌های زندگی متکی به خود در سال‌های آینده فراهم می‌کند.

ششمین روش تقویت هوش مالی ) فرا گرفتن اداره و کنترل پول را به کودکان آغاز کنید

همه‌ی روال و قواعد پولی و مالی که کودکان شما یاد گرفته‌اند ، در پایان میزان موفقیت کودکان را در سال‌های آتی و چگونگی اشتغال و تجارب آتی آن‌ها مستقیماً به این عادت‌ها و مهارت‌ها وابسته است.

جهت مطالعه خدمات ما در زمینه تقویت هوش مالی به این صفحه مراجعه نمایید.

 

1 دیدگاه

  1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون
    متشکرم

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code