چند نکته طلایی در مورد تربیت یک کودک موفق

نقش بازی در هوش کودکان
مرداد ۱۶, ۱۳۹۷
تربیت کودک بی ادب
تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟
مرداد ۱۶, ۱۳۹۷

چند نکته طلایی در مورد تربیت یک کودک موفق

براساس دیدگاه متخصصان و محققان سه روش و طرز عمومی در پروراندن و چگونگی سبک رفتاری با بچه‌ها و فرزندان وجو دارد: سخت گیرانه و مستبدانه ، آسان گیرانه و توانمندانه و با اقتدار (مدیریت کننده با حیطه و قالب مورد هدف).

ارزیابی رابطه‌های مولد نمایان کرده است که سومین روش و طرز پرورش و تربیت مناسب‌ترین و مطلوب‌ترین شیوه از بین سه روش تربیتی فوق می‌باشد. در شیوه منفذانه و با اقتدار پدران و مادران فقط با توجه و سمت دهی کامل درصدد پر مفهوم نمودن نشانه گذاری در اعمال و اقدامات بچه‌ها و فرزندان خود دارند. در این روش استقلال در مسئولیت و کارها و نقش‌ها در جهت فرایند انتخاب و گزینش تحت مراقبت پدران و مادران فزونی یافته که اثربخشی و فایده آن بالا رفتن نوآوری ، تعهد پذیری و اندیشه‌های خلاق در بچه‌ها و فرزندان می‌گردد.

متخصصان آگاه گردیده‌اند که پیوستگی و رابطه مثبت با مفهومی بین تعلیمات توانایی‌هایی اقتصادی ـ اجتماعی در زمان کودکی با توفیقات و پیروزی‌های کاری و مالی و اقتصادی در بزرگ سالی آنان وجود دارد. توانایی‌هایی که تعلیم آنان در پیشبرد و ترقی اجتماعی ـ اقتصادی بچه‌ها یاری بسیاری خواهد کرد در برگیرنده ؛ توانایی مشارکت با سایرین و هم سالان ، یاری رساندن به افراد ، پاسخگویی و رفع مسائل فردی و خصوصی بی‌هیچ یاری از سوی سایر افراد. این توانایی‌ها در دراز مدت منتهی به پایه‌های تحصیلی برتر و کسب و مشغولیت به فعالیت‌ها و کارهای با ثبات این گروه از بچه‌ها ، نسبت به بچه‌هایی که این توانایی را فرا نگرفته‌اند می‌گردد.

وظایفی همچون همکاری در اجرای کارهای درونی منزل به پیشروی و رشد توانایی خوداتکایی و استقلال ذاتی آنان یاری بسیاری می‌رساند. اجرا نمودن وظایف واگذار شده به گونه‌ای تمام از ارج و ارزش فراوانی بهره‌مند است ، زیرا براساس نتایج تحقیقات کامل نکردن و انجام ندادن کارهای واگذار شده  نتیجه و تاثیر برعکسی بر هوش کودکان بر جای خواهد گذاشت.

همواره به یاد داشته باشید به فرموده محققان و کارشناسان تست هوش ، کامیابی و توفیق یک شخص در سال‌های آتی منوط و وابسته به طرز تفکری است که پدران و مادران در فرزندانشان به وجود آورده‌اند. رابطه‌ها ، کارها و امور و نشاط هر فرد وابسته به طرز تفکر و تصوری دارد که در زمان کودکی در او ایجاد شده و صورت گرفته می‌باشد. بچه‌ها نبایست به منظور هوش خویش مورد ستایش و تشویق قرار گیرند لیکن در جهت مهارت‌های فراگیری که دارند بایستی مورد تعریف و ستایش باشند.

روش پرورش و تربیتی خویش را با رفتار و شخصیت کودکان تطابق و وفق دهید: نکته اساسی روش مطلوب فهم و آگاهی از رفتار و شخصیت فرزندانتان می‌باشد تا در جانب آن قادر باشید مهارت‌ها و گرایشات کودک را خوب‌تر بشناسید. درباره‌ی روش تعلیمی و پرورشی خویش تا آن جایی که میسر است با بچه‌ها در گفت و گو باشید.

به شخصیت کودکان احترام نهید: ولوهم هنگامی که می‌خواهید شیوه تربیتی را به کار بگیرید باز هم به کودک ارج و عزت بگذارید. کودکانی که از والدین خویش تکریم و اکرام دیده‌اند فراوان‌تر مورد احترام قرار می‌گیرند و آنان نیز احترام به دیگران را می‌آموزند. در صورتی که اندکی تندی و پرخاش نموده‌اید از آنان پوزش طلبید و با نرمی با آنان رفتار نمایید.

برای تربیت کودک موفق شکیبا باشید: هر روشی که در صورتی شتاب زده و با توقعات بی‌اساس و نامناسب اجرا گردد ، حاصلی نخواهد داشت. در صورتی که با یک راهکار و روش تربیتی حاصل و بازدهی کسب نکردید ناامید نشده و استمرار به خرج دهید. قوانین و اصولی را که خودتان وضع و مشخص نموده‌اید را ابداً نادیده نگیرید و از آنان چشم پوشی ننماید و به هیچ وجه در برابر سایرین از اعمال غلط و بد کودکان حرفی به میان نیاورید. زمانی که کودک اعمال و رفتارهای غلط و بدی را مرتکب می‌شود بعد از انجام روش توبیخی و تادیبی مطلوب آنان را وادار به پوزش نکنید یا در مورد آن عمل موعظه نکنید. به وی یاری برسانید بعد از توبیخ و تادیب به حالت معمول خود بازگردد.

در پی پیدا کردن منشا و علت اصلی اعمال و حرکات کودکان باشید: در صورتی که حرکت غلط و نادرستی به تکریر از کودکان دیده می‌شود قسمتی از کوشش خود را به ریشه یابی و منشا آن رفتار متمرکز نمایید. احتمالاً بچه‌ها از اتفاق و پیشامدی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و در عکس العمل به آن به حرکات و اعمال غلط و غیر منطقی روی می‌آورند. از این رو با آگاهی و شناخت از این دسته مسائل تلاش نمایید به رفع آنان بپردازید.


موضوع مرتبط :

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *