کاردستی خلاقانه | آموزش تهیه انواع کاردستی

کودک باهوش
کودک باهوش | ویژگی های کودک باهوش | تربیت کودک باهوش
بهمن ۲۴, ۱۳۹۷
تست هوش وکسلر - تست وکسلر
تست هوش وکسلر چگونه است؟ تست وکسلر چه مزایا و معایبی دارد؟
بهمن ۲۴, ۱۳۹۷

کاردستی خلاقانه | آموزش تهیه انواع کاردستی

کاردستی خلاقانه | آموزش تهیه انواع کاردستی موضوع این مطلب آموزشی برای والدین مسئول است که به فکر پرورش و تقویت هوش کودکان خود هستند.

به بار آوردن و پرورندان توانایی خلق کردن و قدرت ابتکار و نوآوری در سنین نخست زندگی فرزندانتان سبب پرورش و تکامل توانایی‌ها و استعدادها و نبوغ آنان می‌گردد. رشد و تقویت خلاقیت بچه‌ها در عصر حاضر و جهان کنونی تاثیر پراهمیتی در دوره‌های بعدی زندگی آنان می‌گذارد ، زیرا افراد خلاق مهارت و قدرت و تسلط پاسخ دادن و برطرف نمودن مشکلات و قضایای زیادتری را در مقایسه با دیگران دارند و با بصیرت و درک متمایز خود در ارتباط با موضوعات و مشکلات ، قدمی پیشتر از سایر اشخاص برمی‌دارند و پیروزی و کامیابی بیشتری هم بدست خواهند آورد.

خلاقیت هم مشابه مبحث هوش اقسام و اشکال گوناگونی دارد و هرکدام از شیوه‌های رشد و تقویت خلاقیت در بچه‌ها به پرورش چند قسمت و چند بعد از خلاقیت آنان مدد می‌رساند. یکی از شیوه‌ها و راهکارهای رشد و تقویت خلاقیت در بچه‌ها درست کردن کاردستی می‌باشد. بدین منظور کاردستی‌های جالب و خلاقانه‌ای را برای کودکان تدارک دیده‌ایم که عبارتند از:

لوازم مورد احتیاج:

بطری ، چسب حرارتی ، قیچی ، زیپ ، کاغذ رنگی یا آبرنگ و گواش.

نخست سر هر بطری را قیچی کنید. آنگاه با توجه به طول موردنظر جامدادی که می‌خواهید درست کنید و متناسب با اندازه‌ی خودکارها و مدادهایتان بطری را قیچی نمایید. اکنون اطمینان حاصل کنید که زیپ تهیه شده متناسب با دور بطری می‌باشد و در صورت اندازه نبودن آن را قیچی و با دور بطری تنظیم کنید. زیپ موردنظر می‌بایست گرداگرد بطری را پوشش دهد و اندکی از هر دو سر آن برروی یکدیگر قرار گیرد. اکنون با استفاده  از چسب حرارتی زیپ باز شده را از داخل به تیزی و کناره‌ی بطری چسب بزنید.

همه ی لبه‌ی بطری را چسب کاری کنید اما حواستان باشد که چسب درون تورفتگی و میانه‌ی زیپ زده نشود. اکنون این عمل را برای قسمت دیگر زیپ انجام دهید و آن را به لبه‌ی بطری بچسبانید. همچنین می‌توانید بطری موردنظر را با کاغذ رنگی و یا آبرنگ و گواش رنگ آمیزی کنید. به همین سادگی صاحب یک جامدادی زیبا شدید.

 • کاردستی خلاقانه با رول دستمال کاغذی

لوازم مورد احتیاج:

رول دستمال توالت ، کاغذ رنگی یا گواش و آبرنگ ، چسب ، قیچی ، ماژیک.

همه‌ی لوازم و ابزاری که برای ساختن این کاردستی موردنیاز می‌باشد از لوازم موجود و قابل تهیه است. به منظور درست کردن یک سگ خالدار زیبا نخست لوله‌های دستمال توالت را با کاغذ رنگی به طور کامل چسب بزنید. می‌توانید از آبرنگ و یا گواش نیز بدین منظور استفاده کنید. گوش‌ها و پوزه‌ی سگ را بر روی یک کاغذ بگشید و با قیچی آن‌ها را برش دهید و به رول دستمال بچسبانید. با ماژیک مشکی بر روی رول خال‌هایی بصورت پراکنده و چشم‌های سگ را ترسیم نمایید. این نخستین کاردستی بچه‌ها یا وسایل بدون استفاده مانند رول دستمال کاغذی می‌باشد. می‌توانید از شکل‌های زنبور ، پروانه ، هواپیما  و حتی برای ساخت جامدادی هم از این وسایل بهره بگیرید.

 • آموزش کاردستی خلاقانه روز کودک

لوازم مورد احتیاج:

دستکش ظرفشویی ، ماژیک ، قیچی.

برای ساخت این نوع کاردستی راحت می‌بایست نخست انگشت‌های دستکش را قیچی نمایید. شما قادرید از هر دو طرف رنگ دستکش بهره برده و طرف رنگی و یا سفید آن را به کار بگیرید. اکنون زمان بروز ابتکار و نوآوری به منظور ساخت و ایجاد کاراکترهای گوناگون بر روی انگشت‌های جدا شده‌ی دستکش می‌باشد. برای راحتی ابتدا آن‌ها را در انگشت کرده و سپس بر روی آن‌ها شکل و طرح بکشید. می‌توانید شکل حیوانات و کاراکترهای کارتونی مختلفی را ترسیم و از آن‌ها به عنوان عروسک‌های انگشتی استفاده کنید. اکنون قادرید با در کنار هم قرار دادن این عروسک‌های انگشتی بازی و تئاتر جذاب و جالبی را با کاردستی‌های ساخته شده توسط کودکان اجرا نمایید.

 • آموزش کاردستی با ظروف یکبار مصرف

لوازم مورد احتیاج:

بشقاب‌های یکبار مصرف ، کاغذ رنگی ی آبرنگ و گواش ، قیچی ، چسب ، ماژیک ، چشم عروسکی.

به منظور ساختن این نوع کاردستی‌ها نخست الگو و طرح دلخواهتان را در فکر خود مجسم نمایید. برای این کار قادرید از شکل‌های حیوانات و آدمک‌ها و شخصیت‌ها بهره ببرید. برای نمونه به منظور ساخت یک خرس جذاب ابتدا سطح بشقاب را با کاغذ رنگی و یا آبرنگ رنگ آمیزی و بپوشانید. گوش‌ها و دست و پای خرس  را روی کاغذ ترسیم نموده و قیچی کنید و به بشقاب یکبار مصرف با چسب متصل کنید. آنگاه با ماژیک و یا گواش و آبرنگ چشم‌ها و دهان خرس را روی بشقاب نقاشی و یا از چشم‌های عروسکی استفاده کنید. از این نوع کاردستی می‌توانید برای ماسک‌های صورت و در زمان نمایش و یا قصه گویی بهره بگیرید.

 • آموزش کاردستی خلاقانه کلاه با مقوا

لوازم مورد احتیاج:

مقوا ، آبرنگ یا گواش ، وسایل تزیینی ، چسب ، ماژیک.

بر روی یک مقوای گردی مانند یک حلقه مدور به اندازه یک بشقاب ترسیم نمایید که از کناره و حاشیه‌های مقوا ۳ سانتی متر به درون باشد. شکل و مدلی را که علاقمند هستید درون این گردی ترسیم کنید. این حلقه قادر است یک خرس ، گربه ، گل و یا هر طرحی که کودکان به آن علاقمند هستند باشد. توجه داشته باشید شکل‌ها و مدل‌ها می‌بایست به گردی و حلقه‌ای که ترسیم کرده‌اید بصورت سرهم  متصل باشد. اکنون شکلی را که ترسیم کرده‌اید را بر سر کودک قرار دهید. در صورتی که ضروریست اندازه‌ی گردی را بیشتر تنظیم و ترسیم کنید. اکنون قادرید این کلاه کاغذی را با آبرنگ و گواش و یا هر وسیله دیگر تزیین نمایید و در بازی و نمایش و جشن تولد از آن‌ها استفاده کنید.


موضوع مرتبط :

کودک باهوش | ویژگی های کودک باهوش | تربیت کودک باهوش

تقویت هوش کودک | راهکارها و روش های تقویت هوش کودک در سالهای مختلف

آموزش رباتیک برای کودکان

روش های پرورش خلاقیت در کودکان و آموزش خلاقیت به کودکان

موسسه خلاقیت و استعدادیابی تخصصی

بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی

هوش کودک

راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی

آموزش کلاژ برای کودکان

پرورش هوش غالب کودک

تقویت هوش مالی کودک

Rate this post

11 Comments

 1. صفورا نیایشی گفت:

  این کاردستیا چقدر تأثیر دارن در کودک؟

 2. احمدرضاپور گفت:

  منظورم پسر ۱۱-۱۲ ساله بود

 3. احمدرضاپور گفت:

  سلام
  امکانش هست برای پسر بچه ی ۱۱-۱ ساله به جای اینکه کاردستی درست کردن یاد بگیره نیمه وقت تو زمان های آزادش بره یه حرفه ایو کار کنه و یاد بگیره؟
  بهتر نیست؟

 4. زهرا گفت:

  از چند سالگی خوبه با کاردستی مشغول شه؟

 5. مینا.ف گفت:

  خیلی ممنون از این آموزش های قشنگ کاردستی های خلاقانه تون.
  خودم با ذوق تر از دختر و پسرم کاردستیارو درست میکنم.

 6. سروناز جواهری گفت:

  فرزند من پسر هست و ۷/۵ سالشه. برای درست کردن کار دستی واقعا خلاق با دوریختی ها کلی چیزای جالب و کاربردی درست میکنه ولی خیلی بهم میریزه همه جارو اصلا نظم نداره ۷ نفر هم باید استخدام کنم برای بعدش. چطوری انضباط بهش بفهمونم یا اینکه یاد بگیره بعد درست کردن کاردستیش وسایلاش جمع کنه همینطوری رها نکنه؟؟
  حتی شده خودم تا ۲-۳ روز دست نزدم که شاید خودش یا کاری انجام بده ولی بی فایده بود. نمیخوام رفتاری هم داشته باشم باهاش که از درست کردن کاردستی زده بشه.

 7. هانیه آریانمهر گفت:

  بعضی از بجه ها هر کاری مکنیم هیچ واکنش و گرایشی به ساخت کاردستی نشون نمیدن.با اونا باید چیکار کرد؟؟؟
  چه چیزی میتونه جایگزینش بشه ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *