کمک به فرزندان طلاق چه روش هایی دارد؟ چگونه به فرزند طلاق کمک کنیم؟

کودک عصبانی
نکات کاربردی پیرامون عصبانیت و پرخاشگری در کودکان
شهریور ۲۴, ۱۳۹۷
تربیت کودک مستقل
مواردی جهت تربیت کودک مستقل
شهریور ۲۴, ۱۳۹۷

کمک به فرزندان طلاق چه روش هایی دارد؟ چگونه به فرزند طلاق کمک کنیم؟

کمک به فرزندان طلاق موضوع اصلی این آموزش ما می باشد. کمک به فرزندان طلاق را اینجا می آموزید

پیش از طلاق و متارکه پدر و مادر بایستی به گونه‌ای خاص عمل و برخورد نمایند. بچه‌ها اساساً به وضعیت پایداری و سکون در منزل گرایش و علاقمندند و پدر و مادر قادرند با توجه و مواظبت و به وجود آوردن یک روند ویژه و معین و شکل و برنامه ریزی خاص این پایداری و سکون و آرامش را نگه دارند و حمایت کنند. در این وضعیت به وجود آوردن شرایط مطلوب و درخور برای بچه‌ها در تقدم و پیشی بر هر موضوعی قرار خواهد گرفت.

پدران و مادران به منظور آسودگی و آسایش کودکان می‌بایست از مشاجره و مجادله بپرهیزند. والدین نبایست داوری و شرایطی را ایجاد نمایند تا بچه‌ها ناگزیر و به ناچار به داوری و محاکمه یک والد دیگر و یا در حالتی به حمایت و طرفداری از یکی از آنان بپردازند بالعکس می‌بایست عشق و عطوفت را در ذهن و قلب بچه‌ها در رابطه با والد دیگر فزونی بخشند.

در صورتی که پدر و مادر قصد دارند بچه‌ها را از متارکه و طلاق خویش مطلع و در جریان قرار دهند می‌بایست صمیمانه و با کلامی بی‌آلایش و شفاف حقیقت را برای آنان بازگو نمایند. والدین پس از گفتن دلیل جدایی می‌بایست به بچه‌ها عشق و عطوفت و دوستی خود را بیان و اظهار سازند و به آنان توضیح دهند که جدایی و متارکه آنان هیچ صدمه و آسیبی به عشق و محبت آنان و یا کاهش آن وارد نخواهد کرد. این مساله از ارزش و تاثیر فراوانی بهره مند است.

پدران و مادران می‌بایست با بچه‌های خود راستگو بوده و شخصی را برای این پیشامد مورد شماتت قرار ندهند. این موضوع را هم می‌بایست متذکر شد که به سن کودکان نیز می‌بایست توجه داشت. بچه‌های سن پایین احتیاج به تفسیر و تشریح ساده و اندک‌تری دارند اما بچه‌هایی با سن و سال بیشتر نیاز به توجیه و روشنگری زیادتری دارند.

پدران و مادران بایستی درباره‌ی مجموعه‌ای از تحولات محتمل در زندگی آتی بچه‌ها با آنان گفت و گو نمایند و موضوعات و مشکلات حقیقی را بازگو و از قصه گویی و مبالغه اجتناب نمایند. به بچه‌ها فرصت لازم را بدهند تا عواطف خود را در این باره بازگو نمایند و پدر و مادر بدون آن که تدافعی رفتار و عمل نمایند با صمیمیت و توجه تمام به صحبت‌های آنان گوش بسپارند.اعتماد دهی ، رفع اضطراب و هراس و تصورات غلط در مرحله و فازهای آتی از مسائل مهم و جدی به شمار می‌آیند.

برقراری و وجود انضباط و نظم در زندگی کودکان موردی فراوان مفید و اثرگذار می‌باشد. در نتیجه یکی از روش های کمک به فرزندان طلاق ، زمانی که بچه‌ها در زندگی حس انضباط و قانونمندی و سر و سامان دهی کارها کنند آرامش و ایمنی زیادتری را نیز حس خواهند کرد. ضوابط و مقررات خانه ، ترغیب‌ها و جایزه‌ها و انضباط سابق می‌بایست همچنان تداوم یابد.

فرزندان به منظور نمو و بلوغ خوب به مکان و فضایی با ثبات و ساکت و همراه با آرامش نیازمندند. فرزندان به ۲ سال و یا حتی زیادتر از آن فرصت و وقت لازم دارند تا قادر باشند با این موضوع کنار بیایند و خود را با آن وفق دهند. این موضوع به اندازه‌ی کشمکش و مجادلات و پشتیبانی و یاری به آنان پس از جدایی و متارکه وابسته است. برخی از بچه‌ها با جدایی و متارکه والدین خود کنار می‌آیند و بعضی هم با مسائل و سختی‌های زیادتری در سنین بزرگسالی مواجه می‌شوند.

با اهمیت‌ترین موضوع در جدایی والدین ، موافقت و هماهنگی پدر و مادر و تداوم ملاقات و رفت و آمدها به یک میزان با هر دو والد می‌باشد. والدین پس از جدایی نبایست مسئولیت و تکالیف حقیقی و اساسی خویش را از یاد ببرند و یا توقع داشته باشند که فرزندان احتیاجات عاطفی آنان را محقق نمایند. ملاقات و رفت و آمد فرزندان با والد دیگر بایستی مرتب و قابل دنبال کردن بوده و پس از ملاقات کودک با والد دیگر از آنان بازپرسی و پرسش نپرسند و در رابطه با احتیاجات روحی و جسمی کودک خود را مسئول بدانند.

در صورتی که پدران و مادران آرام و خونسردی خود را حفظ نمایند و به لحاظ عاطفی و هیجانی منطقی و میانه رو باشند فرزندان هم حس و حال خوب‌تری می‌یابند. پدران و مادران بایستی مواطب بوده تا عواطف و هیجانات ناخوشایند خویش را به فرزندان منتقل نسازند. آنان قادرند نشاط را در زندگی ایجاد کنند و با مسائل خنده دار و سرگرم کننده اضطراب و تشویش فرزندان را به حداقل برسانند. در پایان بهره گیری از مشاوره کارشناسان متخصص در این زمینه را از یاد نبرید.

برای کمک به فرزندان طلاق نکات زیادی اهمیت دارد که در چند مقاله و مطلب آموزنده آنها را تشریح خواهیم کرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *