روان شناسی کودکان طلاق
روانشناسی کودکان طلاق
مهر ۱۶, ۱۳۹۷
تربیت کودک موفق
چند اصل بمنظور تربیت و پرورش کودک موفق
مهر ۱۶, ۱۳۹۷

۱۰ روش تقویت هوش کودک

تقویت هوش

در این مقاله ۱۰ روش تقویت هوش غالب کودک را دنبال می کنیم. البته هوش کودک ابعاد بسیار پیچیده ای دارد و تنها به بخشی از آنها می توانیم بپردازیم.

  • والدین می‌توانند عکس‌ها و شکل‌هایی را نقاشی نمایند که ویژگی‌ها و خاصیت قصه سازی و یا چیدن براساس رویدادها و موضوعات قصه را دارد و از بچه‌ها درخواست نمایند تا برای عکس‌ها و نقاشی‌ها قصه درست کنند و یا قادرید از برگه‌هایی که بازگوکننده‌ی یک قصه می‌باشند بهره بگیرید و از بچه‌ها درخواست کنید که برگه و کارت‌ها را به توالی حوادث و موضوع قصه مرتب سازند. این کار سبب افزایش توانایی‌های گفتاری ، تخیل ، تمرکز و ابتکار در کودکان می‌گردد.
  • در برابر چشمان بچه‌ها جعبه‌های رنگی را با توالی معینی بر روی یکدیگر قرار دهید و بعد از چند دقیقه آنان را درهم شده کنید و از بچه‌ها درخواست نمایید که جعبه‌ها را به همان صورت پیشین درست کنند. از چندین جعبه اندک آغاز نمایید و با زیاد نمودن جعبه‌ها و گوناگونی رنگ‌های آن‌ها بازی را سخت‌تر نمایید. این فعالیت هم در جهت افزایش و رشد حافظه موقت و توجه و دقت مطلوب می‌باشد. تقویت هوش کودک را در این مطلب بخوانید.
  • روی یک سطح مسطح با به کارگیری چسب نواری تعدادی خطوط و راه تو در تو و پر پیچ ترسیم کنید به گونه‌ای که تمام این خطوط و راه‌ها با توالی منظم از طرف راست یا چپ آغاز گردند و همدیگر را قطع نمایند ، در آخر یکی از خطوط و راه‌ها یک چیز خوردنی و یا یک وسیله بازی بگذارید و از بچه‌ها درخواست کنید خطوط و راه‌هایی را که به چیز خوردنی یا وسیله بازی منتهی می‌شود را بیابند و به طرف آن حرکت نمایند. این فعالیت به نظام بصری و دقت بینایی کودکان یاری می‌رساند.
  • دو گروه ملاقه را به یکدیگر متصل کنید و از بچه‌ها درخواست نمایید چیزهای ریزی که در ملاقه‌ها اندازه می‌شوند را در هر دو سطح ملاقه جای دهند و مرتب و یا عوض نمایند. این فعالیت را چند مرتبه مقابل بچه‌ها اجرا کنید تا آنان هم بیاموزند و سپس اجرا نمایند. این کار موجب افزایش هماهنگی و همسویی میان حرکات دست و چشم می‌گردد.
  • تکمیل نمودن تصاویر نیمه کاره ، نصف یک گل یا درخت را نقاشی نمایید و از بچه‌ها درخواست نمایید که نصف دیگر تصویر را با تماشا کردن و دقت به نقاشی ترسیم شده نقاشی نمایید. از اثرات آن افزایش دقت ، مرکز گرایی ، مهارت‌های حرکتی ریز و بهبود نظام بینایی در کودکان را نام برد.
  • از بچه‌ها درخواست نمایید که چشمانشان را بسته نگه دارند و در سطح دست آنان چیزهایی را ترسیم کنید همانند ارقام ، اشکال هندسی و آنگاه از آنان درخواست کنید تا اسم اشکال و ارقام را بازگو نمایند. این فعالیت به مهارت شناسایی و حس لامسه اویاری می‌رساند.
  • در یک سطح معین اشکال حلقه‌ای و گردی را نقاشی کنید به گونه‌ای که همدیگر را قطع کرده و بخشی از هر یک از آن حلقه‌ها در درون سایر حلقه‌ها جای گیرد. آنگاه از بچه‌ها درخواست نمایید از یک سوی حلقه‌ها به سوی دیگر رفته به گونه‌ای که پاهایشان بر روی خطوط حلقه‌ها جای نگیرد. این فعالیت به افزایش دقت بصری و درک فضایی کودکان یاری می‌رساند.
  • بچه‌ها همان طور که مشغول دیریبل زدن هستند می‌بایست از سطح بالش‌هایی که همچون سد در طی راه جای گرفته اند عبور کنند بی آن که با آنان تماس و اصابت داشته باشند. تناوب جنبشی ، همسویی دو سویه ، ثبات ، هماهنگی حرکات اعضای بدن از مزایای این فعالیت می‌باشد.
  • با کاغذ اشکالی را بسازید و از بچه‌ها درخواست نمایید با جای دادن آنان در کنار یکدیگر شکل‌های هندسی مشخصی را ایجاد نمایند و یا تعدادی نشانه بر روی برگه تعیین نمایید و از بچه‌ها درخواست نمایید به گونه‌ای نشانه‌ها را به یکدیگر متصل سازند که شکل هندسی معلومی به وجود آید. توصیه می‌شود از شکل‌های آسان‌تر آغاز نمایید و به ترتیب آن را سخت‌تر نمایید. این فعالیت سبب تقویت درک فضایی و تجزیه و تحلیل کودک می‌گردد.
  • با استفاده از کاغذهای رنگی و با یاری بچه ها اشکال پروانه ، گل ، ماه و … را نقاشی و سپس قیچی نمایید آنگاه از بچه‌ها درخواست نمایید با سنجاق زدن عکس‌ها به یک رویه مقوای ضخیم عکس‌ها را تکمیل و مرتب نمایند. این فعالیت به ابتکار و تقویت حرکات ظریف و ادراک بینایی کودک یاری می‌رساند.

موضوعات مرتبط :

پرورش هوش غالب کودک

تقویت هوش کودک

تقویت هوش مالی کودک

پرورش و تقویت هوش مالی کودکان

تست هوش هیجانی و روش های تقویت هوش هیجانی

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

راهکارهایی برای تقویت هوش مالی در کودکان

تقویت هوش هیجانی و عاطفی در کودکان

هوش ریاضی- منطقی کودکان چیست و چگونه تقویت می شود

هوش میان فردی چیست و چگونه تقویت می شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code