آموزش جنسی به کودک
راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷
کودک لجباز
نکات تکمیلی در مورد لجبازی کودکان
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷

اصول انتخاب رشته صحیح و عالی

به منظور گزینش شاخه و رشته‌ی مورد تمایل خویش بایستی به فاکتورهای ذیل توجه نمایید:

مقاصد و آرمان ، در جهت گزینش شاخه و رشته‌ی دلخواه مقصودتان از پیگیری و دنباله‌ی آموزش و تحصیل را با نظر به فاکتورهای ذیل تعیین نمایید؛

آینده کاری: در صورتی که به منظور استمرار تحصیل بااهمیت‌ترین مولفه ، آینده کاری خوب می‌باشد بنابراین شما بایستی در پی بعد پولی و مالی شاخه و رشته‌ی دلخواه باشید. شاخه و رشته دلخواه خویش را با توجه به سادگی به منظور یافتن حرفه و کار و میزان درآمد دانش آموختگان شاخه و رشته مورد نظر تحقیق و تفحص نمایید.

ارتقای مدارج علمی: در صورتی که نیت و مقصود شما از تداوم و استمرار تحصیل فقط ترفیع مدارج علمی می‌باشد قادرید شاخه و رشته‌های دلخواه و مورد تمایل گوناگون را مطابق نمرات و رتبه‌ی واقعی خویش ، تقسیم بندی و تقدم دهی نمایید.

مهاجرت: در صورتی که نیت و قصد شما آن است که بعد از اتمام تحصیلات خویش به خارج از کشور سفر نمایید بایستی از شروط رشته‌ها و مقررات و وضعیت آنان معلومات لازم را به دست آورید.

به دست آوردن معلومات جامع درباره‌ی شاخه و رشته‌های متفاوت

  1. رایزنی و مشورت با دانش آموختگان و راهنمایان و اساتید و فعالان حرفه و کارهای گوناگون ، از این اشخاص قادر هستید معلوماتی درباره‌ی آینده کاری و حرفه‌ای و فضای شغلی و تحصیلی آن‌ها اطلاعات لازم را به دست آورید.
  2. خواندن کتاب ، شما قادرید به وسیله‌ی کتاب‌ها و برنامه‌های رسانه‌ای شناساندن حرفه‌ها و کارها به شکل شخصی معلوماتی درباره‌ی رشته‌ها و مشاغل دلخواه خویش به دست آورید.

اصول و نکات اساسی در انتخاب رشته

  • پیش از گزینش شاخه و رشته اساساً با والدین و اساتید برجسته و صاحب نظران در این زمینه رایزنی و کمک بگیرید.
  • پیش از انتخاب رشته در مورد موقعیت و مقام دانشی و رتبه و بومی دانشگاه و شهر مورد نظر با دقت بیاندیشید و انتخاب هوشیارانه‌ای اتخاذ نمایید.
  • ابداً به انتخاب رشته حاضری و اینترنتی بسنده نکنید چرا که سامانه با در نظر گرفتن شمار و آمار برای شما گزینش رشته را انجام می‌دهد و تمایلات و توانایی‌های شما را در آن رشته نادیده می‌گیرد.
  • احتمال پیگیری و دنبال نمودن در شماری از رشته‌ها به سادگی میسر نمی‌باشد و یا فراوان دشوار است بنابراین در گزینش خود توجه لازم را صرف نمایید.
  • به منظور بالا بردن بخت و اقبال پذیرش خویش در تراز و شاخه زیر مجموعه‌ای که در آن نمرات و رتبه بیشتری را کسب نموده‌اید دقت و تمرکز زیادی داشته باشید.
  • با نظر به سهمیه بندی و شهر خویش تصمیم گیری و گزینش رشته را انجام دهید.

ادوات و وسیله‌های با اهمیت در چگونگی انتخاب رشته

نخستین اسباب و وسیله کارنامه شخص می‌باشد و اسباب و وسیله بعدی دفترچه راهنمای گزینش رشته‌ها و شاخه‌های مورد نظر می‌باشد. سومین اسباب و وسیله برای این منظور معلومات و دانش فرد درباره‌ی رشته‌ها و مشخصات کاری و حرفه‌ای شاخه‌هاست. چهارمین اسباب در این زمینه که اساسی‌ترین اسباب است مصاحبت و کمک خانواده در این امر می‌باشد و آخرین وسیله راهنمایان و اساتید برجسته و کاردان می‌باشند که فراوان در این باب یاری دهنده خواهند بود.

شمار بسیاری از افراد داوطلب  در این موضوع دقت لازم را صرف نمی‌کنند که بایستی شاخه و رشته و حرفه و آینده کاری آنان براساس خلق و خو و روحیات آنان انتخاب شود و توجه نداشتن به این امر سبب پیدایش مسائل و دشواری‌هایی و ناکامی‌هایی در سال‌های زندگی پیش روی فرد خواهد شد.

بنابراین با آزمون‌های معتبر سبک شناختی کاری و حرفه‌ای و نوع تیپ شخصیتی و رایزنی با راهنمایان حاذق در این زمینه شما را به آگاهی خوب‌تر و زیادتر رشته هماهنگ و موافق با روحیات و خلق و خوی شما یاری می‌رساند تا از طریق آگاهی و آشنایی جامع از خویش ورشته مورد نظر و محیط شغلی، دشواری و مسائل و پشیمانی‌ را در سال‌های آتی به حداقل برسانید.

توجه داشته باشید که وضعیت و موقعیت برای هر فرد مختص به خود او می‌باشد و با سایر شرکت کنندگان متفاوت و متمایز خواهد بود. از این رو هرگز به کپی و تقلید از دیگر افراد  برای این منظور اجتناب کنید و با مطالعه و بررسی وضعیت و موقعیت خود دست به انتخاب رشته مطلوب و مناسب بزنید.

جهت استعدادیابی و تست هوش برای انتخاب رشته تحصیلی به مرکز تست هوش نیک مراجعه نمایید.


موضوعات مرتبط :

هوش چیست ؟ هوش هیجانی چیست ؟

تست هوش هیجانی و روش های تقویت هوش هیجانی

تقویت هوش هیجانی و عاطفی 

هوش هیجانی کودکان و ۵ راهکار تقویتی و پرورشی

شناسایی و رشد هوش غالب 

تست هوش کودک ۴ ساله

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *