بازی با اندام تناسلی در کودکان و نحوه برخورد والدین و راهکارهای ترک آن

روان شناس خوب - روانشناس خوب
روان شناس خوب چه کسی است؟ ویژگی های روان شناس حرفه ای
شهریور ۲۵, ۱۳۹۸
تفاوت روانشناس با روانپزشک
تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟
شهریور ۲۵, ۱۳۹۸

بازی با اندام تناسلی در کودکان و نحوه برخورد والدین و راهکارهای ترک آن

بازی با اندام تناسلی در کودکان و نحوه برخورد والدین و راهکارهای ترک آن موضوع این مطلب آموزشی برای والدین مسئول است.

مقدمه بازی با اندام تناسلی در کودکان

والدین به ویژه مادران با مشاهده ی فرزند خود در حین انجام چنین عملی ، نخست دچار ترس و اضطراب می شوند و دلواپسی و دلهره شدیدی به آنان دست می دهد و فکر می کنند که فرزندشان گرفتار نابهنجاری های جنسی گردیده و از این نگرانند که این عمل تا زمان بلوغ و دوران جوانی آنان همچنان تداوم و تکرار داشته باشد.

از این رو برخی از مادران در همان هنگام بازی با اندام تناسلی در کودکان جلوگیری به عمل می آورند و او را تنبیه می کنند. برخی دیگر از مادران در محلی مخفی و کمین می کنند و زمانی که کودک در حال انجام این عمل است او را به دام می اندازند و او را مورد سرکوفت و شماتت قرار می دهند.

برخی هم این کار فرزند خود را در مقابل دوستان و آشنایان بازگو می کنند و فکر می کنند که فرزندشان شرمگین خواهد شد و این کار را دوباره تکرار نخواهد کرد.

بیشتر این برخوردها با بازی با اندام تناسلی در کودکان و عکس العمل های والدین در مواجهه با این عمل کودک درست و هوشمندانه نبوده و غلط است.

والدین در صورتی که مطلع می شوند که فرزندشان این عمل را مرتکب می شود نبایست وحشت زده شوند چون که کودک عمل جنسی پرخطری انجام نداده و گرفتار نابهنجاری جنسی نیست و این کار بچه ها به عقیده برخی از کارشناسان و پزشکان مشابه مکیدن انگشت است و بچه ها صرفاً جهت تسلی خود و رسیدن به آرامش این کار را انجام می دهند. این کار بچه ها معمولاٌ موقتی خواهد بود و تداوم نمی یابد اما برخورد و رفتار اشتباه والدین امکان دارد موجب گردد که کودک این کار را همچنان ادامه دهد.

برخورد والدین در مورد اندام تناسلی در کودکان

هنگامی که والدین مشاهده می کنند که فرزندشان مبادرت به بازی با اندام تناسلی می ورزد می بایست نسبت به آن ها بی توجه و بی اهمیت باشند و هرگز برخورد و عکس العمل غیر عادی و تندی از خود بروز ندهند.

والدین نبایست کودک را مورد سرکوفت و شماتت و یا اینکه بترسانند و نبایست حتی در مورد آن به کودک چیزی بگویند چون بچه ها مطلع نیستند که این کار یک عمل نکوهیده و زشت است ، اما در صورتی که بچه ها بفهمند که این کار آنان مورد توجه والدین می باشد این کار را تداوم و تکرار می کنند.

در صورتی که علت بازی کودک با اندام تناسلی به انگل کرمک و یا خارش و سوزش در قسمت تناسلی خود دچار شده است می بایست توسط دکتر معاینه و معالجه شود.

بازی با آلت تناسلی

بازی با اندام تناسلی کودکان

والدین می بایست تلاش نمایند که مواقعی که فرزندشان به این کار مبادرت می ورزد ، حداقل آن زمان ، اوقات خوش و موردعلاقه بچه ها بوده و بچه ها در آن اوقات به خوبی مشغول و سرگرم شوند ، چون در صورتی که بچه ها سرگرمی و تفریحی نداشته باشند و تنها باشند دوباره دست به این عمل خواهند زد.

برخی از بچه ها این کار را پیش از زمان خواب مرتکب می شوند. یعنی زمانی که مادر فرزند خود را ترک می کند و کودک دچار آشفتگی و هیجان جدایی می شود این عمل از او سر می زند. در این گونه مواقع مادر می بایست در زمان خواب کودک دقایقی را در کنار فرزندخود بماند تا او بخوابد.

در بعضی از موارد ، در صورتی که نوزاد جدیدی به جمع خانواده افزوده شده و تمام توجه و علاقه والدین که سابقاً از آن این کودک بوده است از او سلب شده و مادر همه ی توجه و زمان خود را به مراقبت و نگه داری نوزاد جدید می دهد. در این حالت والدین می بایست توجه و محبت سابق را به کودک بازگردانند تا او حس اطمینان و تسلی و آسودگی سابق خود را دوباره دریافت نماید و این عمل را که جهت ارضای آرامش و التیام خود مرتکب می شد را فراموش و خاتمه دهد.

نکاتی جهت پیشگیری از عادات و انحرافات جنسی در کودکان و بازی با اندام تناسلی

  • اجتناب پدر و مادر و اعضای خانواده از برهنه شدن و یا استفاده از لباس های زننده در جلوی کودک
  • اجتناب از دست زدن به آلت تناسلی بچه ها و حتی کتک زدن باسن و ران آن ها
  • مجزا ساختن محل خواب کودک از اتاق پدرومادر ، از زمانی که بچه ها می توانند رفتار و اعمال جنسی را متوجه و تشخیص دهند
  • ممانعت از خوابیدن بچه ها با دیگر کودکان و بزرگسالان
  • اجتناب از دیدن تصاویر و فیلم های زشت و مبتذل توسط کودک و محدودیت در به کارگیری اینترنت و ماهواره
  • زیرنظر داشتن دوستان و بازی های بچه ها و جلوگیری از تنها ماندن بچه ها به صورت متمادی

موضوعات مرتبط :

آموزش بلوغ به کودکان

علت لمس آلت تناسلی در کودکان

تربیت جنسی کودک

آموزش جنسی کودکان

راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی

مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان

تربیت کودک مستقل

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک معتبر

کودکان نابغه چگونه داشته باشیم؟

روان شناس خوب

بهترین روانشناس کودک در تهران

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *