علت بیش فعالی
علت بیش فعالی ADHD چیست؟ علائم بیش فعالی کودکان چیست؟
دی ۹, ۱۳۹۷
بیش فعالی - ADHD
انواع درمان های بیش فعالی
دی ۹, ۱۳۹۷

بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی

انجام بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی ، مطلب آموزشی این مقاله موسسه هوش نیک است. 

در عصر حاضر وسایل و ابزارهای گوناگونی نظیر بازی‌های فکری و جنبشی ، DVD ، برنامه‌های رایانه‌ای و … به منظور بهبود و افزایش هوش بچه‌های دبستانی در بازار عرضه گردیده است. وسایل بازی و بازی و سرگرمی مناسب‌ترین گزینه در جهت افزایش و پرورش هوش بچه‌ها در تمام سن‌های  متفاوت است.  بازی‌ها یک روش جذاب و جالب به منظور آموختن ، تبعیت از مقررات ، افزایش دقت و توجه ، پرورش اندیشه‌های مبتکرانه و فراگیری نظم و ترتیب می‌باشد که به پرورش هوش بچه‌ها مدد بسیاری خواهد رساند.

سرگرمی‌ها و بازی‌های گوناگون سبب شده که بچه‌های دبستانی از فکر و ذهن خویش بهره‌گیری زیادی نمایند و تلاش نموده با فکر و اندیشه و دقت زیادتر پاسخ مطلوب‌تری در جهت اجرا و اعمال بازی‌های بیابند. هراندازه کودکان دبستانی از فکر و مغز خویش استفاده زیادتری ببرند ، هوش و ذکاوت آنان هم افزایش یافته و توانایی فکری آنان به منظور تحلیل و پاسخ به مطالب و سوالات دشوار ، فزونی می‌یابد.

بهره گیری از ذره بین برای بچه‌ها فراوان جالب به نظر می‌آید ، چرا که آنان قادرند اشیا و وسایل را از مسافت و ابعد گوناگون مشاهده و مورد مطالعه قرار دهند. دقت و مرکزیت بر روی اشیا و وسایل گوناگون ، با به کارگیری ذره بین سبب افزایش هوش بچه‌های دبستانی خواهد شد.

 • بازی اونو :

بازی کاغذی و کارتی اونو را می‌شود به صورت چندنفره اجرا نمود. این بازی در اشکال و اقسام گوناگون ارقام ، واژه‌ها و لغات ، رنگ‌ها و کاراکترهای انیمیشنی  تهیه گردیده است. این بازی ذهنی فراوان مهیج بوده که احتیاج به دقت و هوشیاری فراوانی نیز دارد. نظر به این که دقت و تمرکز با اهمیت‌ترین نکته مورد احتیاج در بچه‌های دبستانی می‌باشد ، این بازی به آنان مدد می‌رساند تا تسلط و تبحر در دقت و تمرکز را یاد بگیرند. چرا که در این بازی می‌بایست چیزهای همانند را بیابند.

این بازی که به صورت چند نفره انجام می‌شود برای شناسایی ارقام و الفبا و کلمه‌ها مطلوب و مفید می‌باشد. کودکان دبستانی با اجرای این بازی توانایی و تبحر در شنیدن ، آموختن و اندیشیدن را یاد می‌گیرند. از مزیت و فواید بازی بینگو می‌توان به پرورش و بهبود قدرت مجسم سازی شکل‌ها ، وسایل و آنگاه کلمه‌ها و ارقام و همخوانی آنان در کودکان دبستانی اشاره کرد. اجرای این بازی در کودکان دبستانی به آنان در فراگیری مطالعه کردن و شمارش و محاسبه ریاضیات مدد می‌رساند. در حقیقت بازی بینگو به منوظر افزایش هوش بچه‌های دبستانی یک گزینه و بازی مفید و زیرکانه محسوب می‌شود.

 • بازی مونوپولی برای تقویت هوش کودک دبستانی :

سوژه این بازی سعی در جهت به دست آوردن منحصر و ویژه مربع‌های به خصوص در قلمرو بازی می‌باشد. این بازی تهیه شده به وسیله یک کمپانی خارجی شیوه و روش فراوان خوبی در جهت پرورش بردباری ، اراده ، تساهل ، پس انداز و تنظیم هدفمند فعالیت‌های پولی و نیز چگونگی هماهنگی و سازگاری با تحولات غیرمنتظره در بچه‌های دبستانی می‌باشد. در این بازی کودکان می‌بایست دقت و تمرکز فراوانی داشته و به گونه‌ای کارآ و سودمند تفکر نمایند.

 • بازی‌هایی همانند وارونه شماری اعداد به تحرک فکری کودکان دبستانی مدد می‌رساند.
 • از کودکان دبستانی خود بخواهید برای چند لحظه به یک عکس خیره شده و آنگاه در یک برگه تمام آن چیزی را که مشاهده کرده‌اند به ترتیب بنویسند ، این بازی به افزایش هوش دیداری آنان کمک خواهد کرد.
 • بازی یافتن واژه‌ها ، با بهره گیری از فلش کارت‌ها ، علامت‌ها و تکه‌های حروف و کلمات واژه‌های گوناگونی را ایجاد نمایید آنگاه از بچه‌ها درخواست نمایید واژه‌ها و لغات همانند را از بین کارت‌ها بیابند این نوع بازی به پرورش و افزایش هوش کودکان دبستانی یاری می‌رساند.
 • بازی‌های نمایشی بی‌کلام ، بازی چشم بند و بازی‌های حدس زدنی و پرسش و پاسخ هر کدام به نوبه‌ی خود در افزایش هوش کودکان دبستانی موثر هستند.

تنها لازم است به فروشگاه‌های مربوطه بروید و اشکال و اقسام گوناگونی از بازی‌های ذهنی و تجسمی و محرک را به منظور پرورش و افزایش هوش کودکان دبستانی خود پیدا کنید. تلاش نمایید دست کم روزانه اوقاتی را در جهت اجرای انواع بازی‌های ذهنی ، بازی‌های همسنجی ، بازی‌های تضادی ، بازی‌های خیالی با بچه‌های دبستانی خود سپری کنید تا به تدریج به پرورش و نموی فکری و هوشی و موفقیت تحصیلی آنان پی ببرید.


موضوع مرتبط :

راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی

تقویت هوش کودک

پرورش هوش غالب کودک

تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

راهکارهای پرورش و رشد هوش نوزادان

هوش هیجانی کودکان و ۵ راهکار تقویتی و پرورشی

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

عوامل تاثیرگذار در هوش اکتسابی کودکان

۱۰ روش تقویت هوش کودک

تست هوش کودک ۵ ساله 

مرکز استعدادیابی کودکان

Rate this post

4 Comments

 1. ماریا گفت:

  سپاس بابت مطالبتون در آموزش بازی های تقویت هوش بچه های دبستانی. بهترین استفاده و بهره میشه داشت

 2. sara گفت:

  Hi, Thank you for your explanation in the areas of education for strengthening the child’s intelligence

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *