موسسه خلاقیت و استعدادیابی
موسسه خلاقیت و استعدادیابی تخصصی
دی ۱۸, ۱۳۹۷
روش های پرورش خلاقیت در کودکان - آموزش خلاقیت به کودکان
روش های پرورش خلاقیت در کودکان و آموزش خلاقیت به کودکان
دی ۱۸, ۱۳۹۷

با کودکان گستاخ چه کنیم؟

کودک عصبانی

با کودکان گستاخ چه کنیم؟ و علت رفتارهای گستاخانه در کودکان چیست؟ این مقاله رفتارهای گستاخانه کودکان را بررسی خواهد نمود.

علت رفتارهای گستاخانه در کودکان

غالباً این گونه اعمال و برخوردهایی در آغاز برای رفع احتیاجات و ضدیت با درماندگی و سرخوردگی می‌باشد که امکان دارد به وسیله پدر و مادر ایجاد گردد و یا از پیامدهای تادیب و پرورش نامناسب و نادرست پدر و مادر رخ دهد. ولی احتمال دارد این گونه اعمال و کنش‌هایی در حقیقت خودنمایی و وانمودسازی هراس‌ها ، رشک ورزی‌ها ، خودکم بینی و عصبانیت در کودکان باشد.

انواع رفتارهای گستاخانه در کودکان

فحاشی و ناسزاگویی ، طعنه‌های اهانت آمیز ، سرکشی و ناسازگاری ، پرتاب وسایل ، ریشخند و استهزا کردن ، بی‌اعتنایی و … .

راهکارهای برخورد با رفتارهای گستاخانه در کودکان

گام نخست: شناسایی و اطلاع از واکنش‌ها و اعمال بی‌ادبانه ی‌باشد درصورتی که رفتار و کلامی ما را اذیت و عذاب دهد و در ما حس درماندگی و رخوت را موجب شود این واکنش‌ها و اعمال ، بی‌ادبانه و گستاخانه به شمار می‌روند. زمانی که معنا و بیان کودک استهزاکننده ، اهانت آمیز ، سرکشی گونه باشد با برخورد و واکنش‌های گستاخانه روبه‌رو هستید.

گام دوم: گزیش واکنش و تبعات مطلوب برای کودک ، توصیه می‌شود این اقدامات به جا اجرا گردد. واکنش و تبعات انتخابی می‌بایست مطلوب ، اجراشدنی و مختصر و کوتاه باشد.

گام سوم: انجام واکنش و تبعات گزینش شده که می‌بایست به جا و فوری اعمال گردد. با بیان ملایم که نشانه کنترل ما بر شرایط باشد دلیل به کارگیری این عواقب را بسیار مختصر و واضح برای کودک روشن سازید.

گام چهارم: دوری گزینی از جدال و جر و بحث با کودک بی‌ادب ، پس از انجام واکنش و برخورد لازم از کودک کناره‌گیری نمایید و از مواجه شدن و جر و بحث با فرد بی‌ادب و گستاخ اجتناب ورزید.

کلیاتی در مورد مواجه با کودکان گستاخ

آرام باشید: چگونگی واکنش و عمل شما با اقدامات و اعمال نادرست بچه‌ها ، چارچوب و اساس سروکار شما و فرزندتان را مهیا می‌سازد. بچه‌ها در برانگیختن و آنتریک خشم پدر و مادر تبحر دارند. ولی در صورتی که آرامش و تعادل فکری را نگاه دارید ، به بچه‌ها می‌فهمانید که نباید این طور عمل و برخورد نمایند.

از مشاجره و دعوای کلامی خودداری کنید: زمانی که والدین به بی‌ادبی و زود جواب دادن بچه‌ها ، به همان طریق جواب داده ناخودآگاه به بچه‌ها می‌آموزند که این عمل ، شیوه مطلوبی در جهت برخورد و مقابله با اختلافات و بگومگوهاست. در صورتی که قصد دارید از بی‌ادبی و زود جواب دادن بچه‌ها ممانعت به عمل آورید به آنان دستاویز این رفتار را ندهید و تا موقعی که خونسردی خودتان را نیافته‌اید حرف نزنید.

به زمان آغاز رفتارهای گستاخانه کودک توجه کنید: آیا کودک شما پس از برگشت از دبستان و یا بعد از کارهای سخت و طولانی رفتارهای گستاخانه و حاضرجوابی زیادی می‌کند؟ آیا زمانی که خواب و خوراک لازم را ندارد گرایش زیادتری به اعمال ناپسند مشابه بی‌ادبی و حاضرجوابی دارد؟ والدین قادرند با شناخت این اوقات از ظهور این رفتارها ممانعت به عمل آورند.

به کودکان احترام نهید تا آنان هم به شما احترام بگذارند: این موضوع که بچه‌ها ، عقاید و اندیشه‌های خویش را اظهار نمایند ، کار و عمل مطلوب و معقولی می‌باشد. بچه‌ها می‌بایست آگاه شوند که ابراز اندیشه و علایق و باورهایشان هیچ مسئله و ابهامی ندارد و پدر و مادر به نظرات و عواطف و علایق آنان اهمیت می‌دهند. از طرفی کودکان می‌بایست یاد بگیرند که حرمت نهادن به پدر و مادر امری بدیهی و مسلم است.

مشورت و راهنمایی بگیرید: در صورتی که کودکتان دائماً بی‌ادبی و حاضر جوابی می‌کند و توجهی به صحبت‌ها و اطاعت از اوامر و فرمان‌های شما ندارد و از طرفی کوشش‌های شما در جهت برخورد با این رفتار کودک بی‌نتیجه می‌باشد و تنها موجب کشمکش و تندخویی زیادتر در کودکان می‌گردد ، توصیه می‌شود با یک مشاور و روانشناس در این زمینه صحبت وکمک و راهنمایی بگیرید.

 • لیستی از کارها و اعمالی که برای کودکان با اهمیت و جالب می‌باشد را آماده سازید و از این فعالیت‌ها در جهت تایید و پیشرفت اعمال مثبت و کنار گذاشتن اعمال و رفتارهای ناپسند و منفی آنان بهره بگیرید.
 • مواظب بازی و برنامه‌ها و فیلم‌هایی که کودکان مشاهده و استفاده می‌نمایند باشید.
 • تلاش نمایید بحث و مجادله را به حداقل برسانید وفراوان‌تر فرموده‌ها و بیانات خود را اجرایی نمایید.
 • در برابر بی‌ادبی و حاضرجوابی کودکان توصیه می‌شود که والدین متحد و همسو رفتار نمایند.
 • نشست‌هایی را در منزل به پا کنید و با دیگر اعضای خانواده درباره‌ی مقررات و چارچوب‌های خانوادگی به سازگاری و موافقت برسید. توصیه می‌شود مقررات و چارچوب‌ها را منصفانه ایجاد نمایید اما در انجام این قوانین ، مصمم و کوشا باشید.
 • یکی از کارهای فراوان بانفوذ اثرگذار در اختیار پدر و مادر ، اعتنا و دقت والدین به کودک می‌باشد. در صورتی که اعمال و اقدامات منفی و ناپسند کودکتان آسیب دهنده نباشد قادرید به آن بی‌اعتنایی نماید و هر زمان اعمال و اقدامات مثبت و مطلوبی را اجرا نمودند توجه مثبتی به آنان داشته و ترغیب کننده آنان باشید.

موضوعات مرتبط :

موسسه خلاقیت و استعدادیابی تخصصی

انواع درمان های بیش فعالی

راهکارهای درمان بیش فعالی ADHD

با کودکان بهانه گیر چه کنیم؟

هوش کودک

روش‌های مدیریت و برخورد با کودکان در فضای مجازی

دزدی در کودکان و راهکارهای مقابله و برخورد با آن

چگونگی برخورد با کودک عصبانی

نکات تکمیلی در مورد لجبازی کودکان

اصول انتخاب رشته صحیح و عالی

راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی

چگونگی تست هوش برای انتخاب رشته تحصیلی خوب و ایده آل

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

دلایل لجبازی در کودکان چیست؟ برخورد با کودک لجباز چگونه باید باشد؟

تربیت جنسی کودک در سنین مختلف

 

8 دیدگاه ها

 1. دختر گفت:

  سلام.
  وقتتون بخیر.
  من یه دختر ۱۵-۱۶ ساله دارم. دختر من مضطرب وقتی که استرس و اضطراب میگیره عصبی و پرخاشگر میشه خیلی باهاش حرف میزنم که آروم شه ولی آرامشش خیلی کوتاه هست.
  دوباره حالت قبل بهش دست میده. از همه چی متنفر میشه میگه حس حقارت دارم ولی برای چی نمیدونم یعنی نمیتونم بفهمم.

   
 2. ج.ج گفت:

  مشاور کودک و نوجوان چه کمکی به ما می کنه برای برخورد با کودک گستاخ و وقیح ؟

   
 3. علی سرفراز گفت:

  دکتر مرسی واسه تذکرای رفتاریت واقا عالی بود این پسر لجباز و شیطون ما داره اوضاعش بهتر میشه. دیگه مثل قبل با مادرش برخورد تند نداره نه با مادرش بلکه با همه یه مقدار ملایمتر شده درسته هنوز رفتار قبل داره ولی به هم نیم سی سی ادبم من قانعم فعلا. تقصیر تربیت خودمون بود که الان اینجوریه ولی به قول شما ماهی هر موقع از آب بگیریم تازست.
  بازم ممنون دکتر شریعتی عشق منی شما
  میرسیم خدمتتون برای برنامه های جدید

   
 4. حمید دستمرد گفت:

  اگه این برخوردهاتون برای کودک گستاخ جواب نداد تنبیه بدنی درسته فکر کنم.

   
 5. لی لی گفت:

  در گفتن حفظ آرامش راحته ولی بعضی وقتا آدم در مورد کودک گستاخ به مرز جنون میرسه.

   
 6. مریم گفت:

  فرزند من علاقه ای شدید به پدر شوهرم داره، که اونم یه آدم پر جذبه و مغرور و مقتدره که فقط خودش قبول داره به احترام و شخصیتم زیاد براش مهم نیست. از بس به پسرم بهاء میده که کاملا پسرم شبیه خودش شده من و پدرش قبول نداره اصلا حرف شنوی نداره. کلافه شدیم شوهرم هم با این قضیه مشکل داره شدید. رومون نمیشه جایی با خودمون ببریمش برای اینکه حاضر جواب شده یکی بهش یه حرفی میزنه ده تا جواب میده لجبازه و غده .
  ما با مادر شوهرم و پدر شوهرم توی یه ساختمون زندگی میکنیم سعی کردم که مدتی اجازه ندم بره خونشون ولی داشت کدورت و دعا پیش میومد. هرچی با زبون بی زبونی گفتم بچم داره بد بار میاد. نمیفهمن.
  باید چیکار کنیم پسر مثل آدم برخورد کنه و حرف بزنه ؟؟؟ بفهمه همه جا ملک پدرش نیست.
  درضمن پسرم ۹ سالش هست.

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code