تست هوش کودک اصفهان - استعدادیابی اصفهان
تست هوش کودک اصفهان – مرکز استعدادیابی اصفهان
مهر ۲۱, ۱۳۹۸
بهترین سبک زندگی - بهترین لایف استایل
بهترین سبک زندگی یا لایف استایل
مهر ۲۱, ۱۳۹۸

رشته روانشناسی بالینی

رشته روانشناسی کودک

رشته روانشناسی بالینی زیر شاخه ای از روان شناسی می باشد که به ادراک ، تشخیص و معالجه ی رفتارهای غیر طبیعی و ناهماهنگ ، درماندگی و اختلالات شناختی ، زیست شناختی ، هیجانی ، روان شناختی اجتماعی یاری می رساند و در طیف گسترده ای از افراد به دنبال درمان و بهبودی قابل استفاده است.

هدف و رسالت روانشناسی بالینی

نقش های تعریف شده روانشناسی بالینی بر این پایه اند:

  • بررسی و شناسایی
  • معالجه و درمان
  • مشاوره و راهنمایی
  • تعلیم و بررسی فعالیت درمانگرها
  • مطالعه و تحقیق و مدیریت

بیشتر فعالیت روان شناسان بالینی در جهت بررسی و شناسایی و مداخله و معالجه و تعلیم و تحقیق می باشد. عده ی کثیری از روان شناسان در حوزه ی روانشناسی بالینی به فعالیت مشغولند ، یعنی شاخه ای که ارتباطش با کلیات و مبادی روان شناختی در زمینه ی شناسایی و معالجه ی مسائل و مشکلات رفتاری و عاطفی و هیجانی نظیر اختلالات روانی ، عقب ماندگی ذهنی ، بزهکاری نوجوانان ، مشکلات خانوادگی و زناشویی و اعتیاد و دیگر مسائل سازشی است.

زمینه های فعالیت روانشناس بالینی

  • گروهی که جهت معالجه بیماران با روان کاوران و روان شناسان همکاری می کنند و اغلب به بررسی هویت و علت اختلالات و بیماری ها و چگونگی درمان و بهبودی یک شخص بیمار دقت دارند.
  • گروه دوم روانشناسانی هستند که عمدتاً به سنجش و ارزیابی شخصیت ، هوش و … توسط آزمون های روانشناسی مشغول هستند.
  • گروه بعد کارها و فعالیت های گروه اول و دوم را به گونه ای هم سان و هماهنگ با هم اجرا و اعمال می کنند. بدین گونه که هم به شناسایی و هم به معالجه و بهبودی بیماران مشغول هستند.
  • گروه چهارم روانشناسان بالینی به مطالعه و بررسی و سنجش ویژگی ها و شخصیت بیماران دارای اختلال روانی می پردازند و به صورت تجربی جهت پیدا کردن چرایی و دلایل ، نشانه ها و راهکارهای درمانی تلاش می کنند و بر این باورند که اطلاع و شناخت این رویه ها و شیوه ها جهت آماده سازی روانشناسی بالینی الزامی می باشد و روان شناسی بدون اطلاع و شناخت این مسائل قادر نخواهد بود به طور مفید و کارآ رسالت و هدف خود را انجام دهد.

حوزه کاری و محل کار روانشناسان بالینی

رسالت و مسئولیت روانشناسان بالینی متعدد و گوناگون می باشد و به محل و فضا و جایی که روان شناس در آن مشغول به کار است و به علاوه به میزان تحصیلات و آموزش و تجربه ای که داشته وابسته است. به طور نمونه ، مسئولیت یک روانشناس بالینی در بیمارستان امکان دارد تنها محدود به شناسایی بیماری ها توسط آزمون های روان شناختی باشد و یا به روان درمانی مشغول باشد و یا به پژوهش و مطالعه بپردازد و یا به آموزش و تدریس شماری از دانشجویان و کارآموزان مشغول شود.

روانشناس بالینی امکان دارد در بیمارستان ها ، زندان ها ، مراکز مشاوره ، مدارس و دانشگاه ها ، پرورشگاه ها ، مهد کودک ها ، شرکت ها و دیگر سازمان ها به فعالیت بپردازد.

پیش نیازهای رشته روانشناسی بالینی

از آن جایی که روانشناسان بالینی در بیشتر حالات با اشخاص دارای اختلال روانی و یا رفتارهای غیرطبیعی ارتباط دارد ، بدین سبب ضروری است که یک روان شناس بالینی جهت مداخله و معالجه ی این اختلالات و مشکلات ، افزون بر داشتن نگرش فراگیر و همه جانبه از قدرت روحی و روانی قوی برخوردار باشد. به طور کلی رشته روانشناسی بالینی نیاز به ابتکار و نوآوری ، حس انسان دوستی ، صبر و بردباری و میل و رغبت به مطالعه و پژوهش و بررسی دارد.

طول دوره تحصیل روانشناسی بالینی

به طور کلی میانگین طول دوره ی مقطع کارشناسی رشته روانشناسی با هر نوع زیرشاخه و گرایشی ۴ سال می باشد و تمام دروس در طی ۸ ترم برنامه ریزی و ارائه شده اند. دانشجویان بعد از پایان و گذراندن درس های پایه و تخصصی و عمومی به یکی از زیرشاخه و گرایش ها وارد خواهند شد و بعد از اتمام درس های مقطع کارشناسی در آن گرایش ، دانش آموخته این رشته و گرایش انتخابی شناخته خواهد شد.


موضوع مرتبط :

رشته روانشناسی کودک

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک

مرکز استعدادیابی کودکان

بهترین روانشناس کودک

روانشناس خانواده

روان شناس خوب چه کسی است؟

تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟

نیاز کودک به روانشناس

انتخاب رشته نهم

انتخاب رشته درست

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code