فوبیا در کودکان
درمان ترس و فوبیا در کودکان
تیر ۷, ۱۳۹۹
تست هوش هیجانی
۴ اقدام مهم والدین برای افزایش هوش هیجانی فرزندانشان
تیر ۷, ۱۳۹۹

بهترین سن استعدادیابی کودکان

بهترین سن استعدادیابی کودکان و بررسی مقالات کشورهای مختلف جهت ارزیابی بهترین سن استعدادیابی کودکان موضوع این مقاله برای والدین مسئول است.

زمانی والدین آرزو می کردند که فرزندشان فقط دکتر و مهندس شود و صرفا موفقیت فرزندانشان را در رفتن تو این مشاغل می دانستند بدون در نظر گرفتن هوش و استعداد فرزندانشان.

مقدمه بهترین سن استعدادیابی کودکان

شاید کودکی در ریاضی و علوم استعدادی نداشته باشد ولی در ورزش و هنر دارای هوش بالایی باشد و شما متوجه این هوش و استعداد  نشده باشید.لذا بهتر است قبل از انتخاب و هدایت مسیر تحصیلی برای کودکمان به روش کاملا علمی و استاندارد هوش کودکمان را کشف کنیم تا مبادا با  اطلاعات محدود استعداد را با علاقه اشتباه بگیرید و نتیجه عکس از سرمایه گزاریتان بر روی فرزندانتان بگیرید

متاسفانه در جوامع جهان سوم بچه ها وقتی وارد مدرسه میشوند بدون در نظر گرفتن استعداد انها ، سر کلاسهای یکسان مینشینند و همه دروس را در یک سطح  یکسان می خوانند و حتی در دانشگاه هم استعداد  و هوش برتر آنها مد نظر گرفته نمی شود بلکه صرفا به حافظه شان توجه میکنند که چقدر درس را حفظ کرده اند و در کنکور موفق شده اند.

بهترین سن استعدادیابی کودکان

بهترین سن استعدادیابی کودکان

غلط ترین فرهنگ در کودک پروری :فرزند من باید دکتر یا مهندس شود

ما روزانه شاهد مراجعه والدین بسیاری به کلینیک ها و مراکز مشاوره تحصیلی هستیم که خواستار این هستند که فرزندشان چگونه و چند ساعت مطالعه در روز داشته باشد دکتر یا مهندس می شود؟؟

طبق نظریه هوش هوارد گاردنر ، روانشناس عصر حاضر، همه انسانها نابغه هستند مشروط به کشف استعدادشان .

به اعتقاد گاردنر، به طور کلی در انسانها ۹ نوع هوش وجوددارد و انسانها بین یک الی سه نوع هوش سرامد هستند که این مصداق بارز ضرب المثل ما ایرانیها هست که هر کسی را بهر کاری ساخته اند.

 ببشتر بخوانید : تست هوش کودک

استعداد همان علاقه نیست | بهترین سن استعدادیابی کودکان

کشف هوش یا همان سه هوش برتر هر کودک یک پروسه و روند نسبتا پیچیده هست که صرفا با یک اپلیکیشن یا ازمون و توسط والدین قابل ارزیابی نیست و حتما نیاز  هست تحت نظر شخص متخصصی انجام گیرد.

طبق تعریف آژانس جهانی هوشیابی و استعدادیابی ، تفاوت استعداد و علاقه را به این شکل مطرح می کند: استعداد فاکتورهای متفاوتی دارد که علاقه یکی ازفاکتورهای استعداد به حساب می آید.

بهترین سن استعدادیابی کودکان طیف سنی ۳ تا ۱۳ سال است.

حال برای سنجش استعداد باید فاکتورهای مختلف استعداد را سنجید و با در نظر گرفتن ترکیب این فاکتورها استعداد کودک را پیدا کرد که معمولا سن مفید از بیست و چهار ماهگی به بعد هست و حتما باید در موسسه های معتبر انجام گردد.

چگونه می توان هوش و استعداد را تبدیل به مهارت کرد

بعد از یک آزمون معتبر و استاندارد و مشاوره بالینی وارد مرحله ای میشویم که تبدیل هوش به مهارت است یعنی به معنای عامیانه شکوفایی استعداد هست. بهترین سن استعدادیابی کودکان طیف سنی ۳ تا ۱۳ سال است. برخی معتقدند سن ایده آل برای استعدادیابی کودکان ۵ تا ۸ سال می باشد. 

https://www.verywellfamily.com/at-what-age-does-giftedness-appear-1449120

به چه طریق؟ شکوفایی استعداد از راه آموزش امکان پذیر نیست و بهتر است از طریق پژوهش و ازمون و خطا پیش رفت .در این مرحله باید فرصت اشتباه کردن را به کودک داد . به طور مثال اگر به این نتیجه رسیدیم که کودکمان در عکاسی استعداد دارد نباید فورا او را به کلاس یا اموزشگاه عکاسی فرستاد بلکه باید برای او دوربینی تهیه کنیم و از او بخواهیم عکس بگیرد (مرحله ازمون و خطا)

تعریف پژوهش (ازمون و خطا) کاملا بر عکس تعریف آموزش هست و حتی در پژوهش خرابکاریها هم امتیاز و نمره دارند به همین علت نظام پزوهش اعتقاد دارد که آموزش باعث میشود خلاقیت از بین برود و فرصت کشف را از کودک میگیرد . لذا  اجازه دهید کودکتان خطا کند به جای اینکه با اموزش صرف خلاقیت و نو اوری را از انها بگیرید.

 بیشتر بخوانید : استعدادیابی

استعداد ذاتی است یا اکتسابی؟

در پاسخ به این سوال می توان با ضریب اطمینان بالا گفت که هوش و استعداد کاملا ذاتی است و اصولا از مادر به ارث می رود در نتیجه این هوش از بدو تولد با کودک به دنیا می اید و به همین دلیل ذاتی بودن هوش است که تا سنین بالا و مقاطع مختلف زندگی در انسان پایدار باقی می ماند ولی آنچه که ما می بینیم و فکر میکنیم تغییر پذیر استدر اصل آموزش و مهارتی است که کودک در طی زندگی کسب میکند نه هوش و استعداد جدید.

نتیجه اینکه بهترین سن بسیار ایده ال هوش و استعدادیابی کودک بین سنین ۳-۸ سالگی است چرا که در این بازه سنی کودکان معمولا آموزش مستقیم دریافت نکردن در نتیجه ذهن و حواس پنجگانه انها برای کسب اطلاعات جدید تازه است .


تربیت جنسی کودک در سنین مختلف

مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان

سن تشخیص بیش فعالی ADHD چه سنی است؟

سنجش هوش و استعداد

بهترین زمان برای سنجش هوش کودکان چه سنی است ؟

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی

آموزش پول به کودکان

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)

2 Comments

  1. […] کشف استعدادهای کودکان همیشه برای والدین آسان نیست. از این گذشته ، هر کودکی عاشق آواز خواندن ، نقاشی است. یا هر بچه ای در پارک شیرین کاری های شگفت انگیز انجام نمی دهد؟ […]

  2. […] کشف استعدادهای کودکان همیشه برای والدین آسان نیست. از این گذشته ، هر کودکی عاشق آواز خواندن ، نقاشی است. یا هر بچه ای در پارک شیرین کاری های شگفت انگیز انجام نمی دهد؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *