budak gaduh
هوش اخلاقی در کودکان (بخش اول)
خرداد ۶, ۱۳۹۷
budak gaduh
هوش اخلاقی در کودکان (بخش دوم)
خرداد ۶, ۱۳۹۷

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

فاکتورهای زیادی در تقویت هوش کودک و استعداد کودکان اثربخش است. در زیر عوامل مختلف را ذکر می‌کنیم:

یادگیری لذت بخش

در صورتی که فراگیری و آموزش در کودک موجب به وجود آمدن لذت شود ، هم گرایش زیادی به آموختن نشان خواهند داد و هم خودش برای دستاوردهای تازه کوشش می‌کند. زمانی که فضا و محیط فعال و باعث شادی کودک شود ، در واقع امر فراگیری و انگیزه به یادگیری را افزایش می‌دهد. پدر و مادر بایستی با مهارت محیط و موقعیت نشاط آور را انتخاب کنند و در آن فرصت‌های مناسبی را برای یادگیری و آموزش آغاز کنند.

بردباری و شکیبایی در آموزش

بردباری یکی از فاکتورهای پیروزی است. پدر و مادر با توجه به سن و سال خود می‌خواهند کودکشان خیلی زود مطالب را یاد بگیرند و بعضی اوقات زمان‌های طولانی را به آموزش کودک می‌پردازند. در حالی که کودکان قادر نیستند ساعت‌های زیادی به امر یادگیری مشغول شوند.

محبت و عشق در آموزش

نه فقط کودکان بلکه افراد بزرگسال هم با داشتن گرایش و علاقه به کاری تمایل و انگیزه پیدا می‌کنند. زمانی که با عشق و علاقه فراوان والدین و آموزگاران کودکان را به آموختن ترغیب کنیم ، به علاوه هنگامی که روحیه‌ای با نشاط و با انگیزه در شما باشد به سادگی قادر هستید به آموزش مفید و اثربخش مبادرت کنید.

آموزش و مطالعه با صدای بلند

در کارهای روزمره کودک قطعاً مطالعه کتاب را قرار دهید و در زمان خواندن رسا و بلند مطالب را قرائت کنید . اگر یادگیری به گونه نمایشی انجام شود مسلماً اثربخشی زیادتری خواهد داشت. آن زمان که کودک با شبیه سازی با کاراکترهای قصه چیزهای جالبی را تجربه می‌کند ، امکان دارد عالی‌ترین فرصت برای فراگیری و خلق آینده‌ای بهتر برای او باشد. هرگز نبایست جلسه مطالعه و خواندن را به عقب بیندازید. بایستی کودک متوجه شود که خواندن یک موضوع اساسی و قسمت مهمی از زندگی اوست.

طرح معماها و سوال‌های تفکر برانگیز

هنگامی که پدر و مادر به واسطه‌ی بازی ، توجه و دقت کودک خود را تحریک می‌کنند ، قادرند او را با جهان حیرت آور دانش و علم آشنا کنند. با استفاده از بازی با جورچین و یا پرسش‌های برانگیزاننده ، کودک را تشویق کرده و حس توجه و کاوش را در او ایجاد و تحریک کنید. بازی‌های خیال پردازانه نه فقط کودکان را مشغول می‌کند ، حتی با دل پذیری ویژه‌ای کودکان راغب می‌شوند و گرایش به فراگیری در آن‌ها بیشتر می‌شود و این پایه و اساس بلوغ می‌باشد. وضعیت روحی و روانی کودکان از شرط‌های اصلی یادگیری و آموزش است و بازی‌های تفکر برانگیز به پیشرفت روانی و ذهنی و فکری کودک یاری بسیاری می‌رساند.

داستان سرایی کودکان

پدر و مادر با نظر به پیرامون و حوادثی که اتفاق می‌افتد پیشنهاد  می‌شود از کودکان خود درخواست کنید درباره آن‌ها صحبت کنند و او را به گفتن قصه مشتاق کنید. در زمان شب و پیش از خواب کودک درخواست کنید اتفاقات روزانه را به شکل قصه توضیح دهند. زمانی که کودکان به داستان گویی گرایش پیدا کنند توانایی فکری و ذهنی آن‌ها قوی‌تر خواهد شد.

پاسخ کامل به پرسش‌ها

کودکان پرسش‌های بسیاری دارند ، پرسش‌هایی که احتمالاً برای پدر و مادر سرسری می‌باشد اما برای کودک خیلی با اهمیت و در واقع سرنوشت ساز است. در صورتی که از پاسخ پرسش‌ها مطلع نیستید ، اظهار نکنید که پاسخ را نمی‌دانید چرا که هر پاسخی برای کودکان با اهمیت و جهت گیری خاصی را در آینده او شکل می‌دهد.

برخورد والدین

رفتار و واکنش پدر و مادر بایستی دقیق و صحیح باشد. چه بسا که توبیخ‌ها و ترغیب‌ها هم الزامی است که در حیطه‌ی تعیین شده‌ای انجام گیرد و توقعات نادرست و بی‌پایه وجود نداشته باشد. خطا و نقص‌های کودک منطقی می‌باشد ، اما بایستی آگاه باشند که اشتباه به معنای ناکامی نیست و کودکان بدون مهارت و ماجراجویی تا اشتباه نکنند قادر نخواهند بود بیاموزند و در آینده موفق شوند.

استقلال کودکان

امکان دارد کودکان خطاهایی را مرتکب شوند که از دید والدی مورد پذیرش نباشد و تلاش در برطرف کردن آن داشته باشند. این غلط است و موجب می شود با مداخله پدر و مادر کودکان آزادی و خودمختاری در امور را از دست می‌دهند و از رشد و تقویت طبیعی می‌کاهد و برای محقق کردن توانایی‌های خود کوشش نمی‌کنند.

تناسب در آموزش

هماهنگی میان پدر و مادر در زمینه تعلیم الزامی است. هنگامی که والدین در تناسب و عدم تناسب بودن مطالب آموزشی هماهنگی داشته باشند و در مغایرت با همدیگر نباشند ، کودک به یادگیری مساعد و مصمم دست پیدا خواهد کرد و گرنه تاثیرات سویی در کودکان بر جای می گذارد.‌

به کارگیری تکنیک های یاد یار جهت راحت تر به یاد سپردن اطلاعات: یادیارها شگردهایی برای یادسپاری می باشند که تنها به تکرار مطالب اکتفا نمی کند ، بلکه با ایجاد ارتباط میان مفاهیم تازه و اطلاعات قبلی موجود در مغز ( تصاویر ، ریتم ، جمله و … ) در به خاطر سپاری و یادآوری اطلاعات کمک می کند.

۵ تکنیک یادیار برای تقویت حافظه

  • تصاویر بصری
  • آرکوستیک ( جمله)
  • اول نام
  • قافیه ها و لغات متجانس
  • کوچک کردن و بخش کردن

موضوعات مرتبط :

بازی و پرورش هوش کودک و اسباب بازی های مفید برای هوش

تست هوش کودک

تقویت هوش کودک

تقویت هوش مالی کودک

ارتباط خلاقیت و هوش کودکان

ارتباط هوش کودک با سایر عوامل

۵ عامل موثر بر هوش کودک

کودک تیزهوش چه مفهومی دارد و چه کودکی تیز هوش است؟

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *