مونته سوری ، آموزش مونته سوری و بازی های آموزشی مونتسوری

نمونه ای از تصاویر تست هوش ریون
تست هوش ریون برای سنین مختلف | نحوه انجام و امتیازدهی تست هوش ریون
اسفند ۲, ۱۳۹۷
بیشتر بردانید در مورد کودکان ۳ تا ۵ ساله
اسفند ۲, ۱۳۹۷

مونته سوری ، آموزش مونته سوری و بازی های آموزشی مونتسوری

مونته سوری ، آموزش مونته سوری و بازی های آموزشی مونتسوری موضوع این مطلب آموزشی در مورد مونته سوری می باشد. آموزش مونته سوری برای بچه ها در سنین مختلف را بررسی خواهیم کرد.

مقدمه آموزش مونته سوری آموزش مونته سوری – Montessori education

شیوه­ی مونتسوری یک شیوه و سبک تعلیمی می­باشد که بر پایه اندیشه و عمل بنا شده و به وسیله­ی ماریا مونته سوری تدوین و شکل گرفته است. مونتسوری یک شیوه ­ی تعلیمی است که مبتنی بر کارها و اعمال مستقل ، آموختن با به کارگیری حواس و بازی­های گروهی و جمعی انجام می­گیرد. در این روش آموزشی ، بچه ها در تصمیم گیری و گزینش­های خویش به ابتکار و نوآوری دست پیدا می­کنند ، از آنجایی که راهنما و مربی کارها و اعمال فراخور و مناسب سن و سال کودکان را جهت راهنمایی این پروسه عرضه می­نماید ، بچه ها به شکل جمعی و مشارکتی و نیز به گونه­ای انفرادی جهت یافتن و فهم و استنباط علم حاضر در دنیا و بهبود و پرورش اوج مهارت­ها و استعدادهای خود فعالیت­های لازم را انجام می­دهند.

زمینه های آموزشی روش مونته سوری :

 • فضا و مکان موجود: جای گرفتن رده های مختلف در کنار یکدیگر.
 • استقلال و اختیار: اختیار در گزینش کارها و اعمال مورد تمایل و خوشایند از میان کارها و امور در دسترس ، با حضور مربی و یا معلم.
 • مربی و معلم: فاصله های زمانی فعالیت بدون دخالت و وساطت بلاواسطه و با حضور راهنما و یا مربی.

فضا و مکان تعلیمی از سه مولفه­ی راهنما و مربی ، بچه ها و مکتن و فضای فیزیکی صورت پذیرفته است. وظیفه­ی راهنما و مربی در کلاس ترغیب خودمختاری و خودگردانی کودکان در قالب حفظ نظم می­باشد.

بچه ها در حیطه­ی اعمال و امور موجود ، در تصمیم گیری و گزینش امور و شیوه اجرای آن استقلال و اختیار دارند و ارشاد و مشاوره­ی راهنما در زمان تقاضا و احتیاج بچه ها و نه پی بردن و درک راهنما انجام می­شود.

در این سیستم مهارت ، استقلال و خودگردانی بچه ها پرورش و پیشرفت می­نماید. بچه های کم سن و سال­تر از کودکان رده های سنی بالاتر خود چیزهایی را می­آموزند و کودکان رده­ی سنی بالاتر با تعلیم و تدریس به کودکان رده­ی سنی پایین­تر موارد تعلیم دیده­ی خود را تکرار و ثابت می­سازند.

بچه ها از میان بازی­ها و کارهای مقتضی سن و سالشان ، یک بازی و کار را گزینش نموده و آنگاه با شیوه و سبک خود به اجرای آن مشغول می­شوند. در روند گزینش و تصمیم گیری در صورتی که مدد و هدایتی بخواهند مربی و راهنما به میزان تقاضای بچه ها به آنان کمک و آنان را هدایت می­ نماید.

نقش دیگر مربی و راهنما در این شیوه برقراری نظم جو و محیط کلاس و فضای موردنظر می­باشد. بازه های زمانی اجرای کارها و امور مدیدتر از کلاس­های عادی می­باشد و بچه ها در این بازه به اجرای امور و بازی­های خود مشغول می­شوند و راهنما دخالت و وساطتی در جریان فعالیت­های آنان نخواهد داشت.

شیوه­ی آموزشی مونته سوری بر این عقیده پابرجاست که مهارت­ها و ظرفیت­های اساسی و نهادین بچه ها در سال­های نخست حیات آنان از ۳ تا ۶ سالگی صورت می­پذیرد. این مهارت­­­ها و قابلیت­ها فقط از طریق مدرسه  رفتن به دست نمی­آید. بچه ها در جهانی گام می­نهند که از پیش شکل گرفته و دائماً در حال تحول و دگرگونی است.

شیوه ی آموزشی مونته سوری تصریح می­کند که بچه ها احتیاج دارند که  نحوه زندگی عملی را در این جهان بیاموزند و خودشان را با آن سازگار و هماهنگ سازند. از این رو آنان احتیاج دارند مهارت­ها و استعدادهای الزامی نظیر ثبات و ایستادگی در کارها ، استقلال ، متکی بودن به خود ، متمرکز شدن و به علاوه مهارت ارتباط با سایرین را هم از دوران خردسالی به دست آورند. این­ها مهارت­هایی می­باشند که غالباً در مدرسه و یا در منزل همچون دیگر مباحث جهت تعلیم دادن به کودکان لحاظ نمی­شوند.

در شیوه­ی مونته سوری عقیده بر این است که احتیاجات بچه ها به گونه­ای به وسیله­ی جو و فضای موجود و در خور و با حضور مربی و معلم در نظر گرفته می­شود که بچه ها به صورت نهادین از احتیاجات خود و سایر افراد مطلع و از آن شناخت می­یابند و این قدرت و قابلیت را کسب می­کنند تا خودشان این نیازها را با شیوه های مبتکرانه رفع سازند. از این رو احساس خشنودی ، آزادی و اختیار و خودجوش بودن خواهند نمود و از ساماندهی و انتظام درونی برخوردار می­شوند.

پیش نیازهای شیوه ی آموزشی مونته سوری

شیوه­ی تعلیمی و تربیتی مونته سوری نخست جهت تعلیم به بچه های کم توان ذهنی و دچار اختلالات رشد و با قصد و نیت تعلیم اولیه به خردسالان ایجاد و تدوین گردید. مونته سوری بر چند اساس پایه سفارش داشت:

 • احترام نهادن به بچه ها همچون یک شخص بزرگسال.
 • اطلاع و آشنایی با روال شرد و نموی بچه ها و این نکته که بچه ها می­بایست با ژرف نگری و با دقت و حساس دیده شوند.
 • دقت به این موضوع که بازی و سرگرمی و تفریح بچه ها ، کار و حرفه بچه هاست.

نظام و طرح آموزشی مونته سوری بر روی پنج جنبه زیر مرکزیت می ­یابد:

 • مهارت­های زندگی: در زندگی عملی بچه ها یاد می­گیرند چطور و به چه طریق امور فردی و کارهای روزانه خود را انجام دهند و به رفع نیازهای خود بپردازند.
 • مهارت­های حسی و حرکتی: دکتر مونته سوری نظاره کرد بچه ها مرحله های حسی گوناگونی را سپری می­کنند در خلال این مرحله ها ، قابلیت فراوانی جهت پذیرش و درک توانایی­های خاص فراگیری دارند. وی تاثیر و اهمیت پرورش این حواس را در دوره­ی سنی ۲ تا ۶ سال را متذکر شد. در این دوره ی سنی بچه ها رغبت دارند که از حواس خود بهره بگیرند و آن را تکمیل نمایند. بدین سبب موارد تعلیمی به صورتی طراحی می­گردد که بچه ها توسط آنان مشاهده کردن ، گوش دادن ، لمس نمودن ، حس و حرکت را فراگیرند.
 • مهارت­های زبان آموزی: کلام و گفتار آدمی موضوعی مهم و اساسی است. بچه ها در این شیوه آموزشی ترغیب می­گردند تا ایده ها و اندیشه های خود را به صورت زبانی و کلامی بازگو و مطرح نمایند. آنان یاد می­گیرند واژه ها و کلمات را با علامت گذاری از یکدیگر تشخیص دهند و بدین طریق در مطالعه کردن ، اعراب گذاری کلمات و درست نوشتن ترقی نمایند.
 • مهارت­های ریاضی: بچه ها در این روش می­آموزند چیزهای مختلفی را شمارش نمایند تا پس از آن قادر باشند چیزهایی نظیر گوی­های رنگی را بشمارند. این مورد برای تعداد زیادی از بچه های استثنایی قادر است سودمند واقع گردد.
 • مهارت­های فرهنگ و علوم: بچه ها در مورد سایر مرز و بوم­های مختلف چیزهایی را فرا می­گیرند. به علاوه حیوانات و نحوه­ی زندگی آنان را مشاهده و ارزیابی می­نمایند. تاریخ ، جغرافی ، هنر و دیگر علوم از مباحث یادگیری می­ باشد.
آموزش مونته سوری - Montessori_education

آموزش مونته سوری – Montessori_education

فضاهای آموزشی مونته سوری از یادگیری بچه ها از زمان متولد شدن تا دوران مدرسه را هدایت و حمایت خواهد نمود:

شیوه­ تعلیمی مونته سوری برای بچه ها از تولد تا ۳ سالگی :

 • یک جو و فضای ایمن و جالب را جهت رشد بچه ها مهیا می­سازد.
 • خودباوری و متکی شدن به خود را جهت بروز مهارت­ها و قابلیت­هایشان بالا می­برد.
 • همسویی حرکتی و توان و تسلط کلامی و گفتاری را افزایش می­دهد.
 • امکان و شرایط به دست آوردن آزادی و خودمختاری را در امور روزمره فراهم می­سازد.
 • در این شیوه بچه ها به وسیله­ی رابطه ی بلاواسطه با فضا و جو موجود و از طریق حواس پنج گانه و به وسیله­ی ابزار و وسایل ویژه توانایی­ها و قابلیت­های گوناگونی را به دست می­آورد.

شیوه ی تعلیمی مونته سوری برای بچه های ۳ تا ۶ ساله :

 • پرورش و توسعه خودمختاری و آزادی میزان کار ، استقامت و پایداری در امور و تکالیف و بهبود ساماندهی و نظم.
 • ارتقای رشد اجتماعی به وسیله­ی تعاملات توام با احترام و فهم و استنباط بازتاب و نتایج موثق و عادی آن.
 • مواد گوناگون جهت تصحیح تاثیر ذهنی حاصل از برخوردهای محرک­های خارجی با حواس.
 • بهبود و پیشرفت علم و اصول ریاضی.
 • عرضه امکانات و شرایطی جهت کشف تخیلات منتهی به خودباوری ، مطرح کردن مبتکرانه.

شیوه تعلیمی مونته سوری برای بچه های ۶ تا ۱۲ ساله :

 • امکانات و موقعیت­ هایی جهت نویابی­های ذهنی مشترک مهیا می­سازد که در آن قابلیت­ ها و مهارت­ ها و سلایق بچه ها مورد راهنمایی و پشتیبانی واقع می­گردد.
 • پشتیبانی از بهبود و پیشرفت خودباوری ، ایده ها و پندارها ، آزادی ذهنی و کارآیی.
 • تقویت فهم و استباط وظایف کودک در اجتماع ، فرهنگ و در دنیای مادی.

شیوه­ تعلیمی مونته سوری برای بچه های ۱۲ تا ۱۵ ساله:

 • دادن فرصت و امکانات به نوجوان در همه­ی سطوح مالی و مدیریتی.
 • همکاری آنان با افراد بزرگسال با درایت عمیق­تر و وسیع­تر.
 • به وجود آوردن عرصه های جهت ورود به امور و فعالیت­های عملی و تجربی.
 • سفارش و توصیه بر پیشرفت­های گفتاری و کلامی.
 • خودباوری و به دست آوردن توانایی­هایی در بهبود و پیشرفت تعاملات شخصی و اجتماعی.

دکتر مونته سوری پیش از کامل نمودن و جلو بردن نگرش تعلیمی به این سطح ، فوت شد. از این رو  در زمان کنونی هیچ راهنما و مربی در این سطح در جهت تعلیم این دوره وجود ندارد. ولی تعدادی از کلاس­ها و فضاهای آموزشی مونته سوری برای این دوره­ی سنی وجود دارد که با کارشناسان خود در پی دست یافتن به معیارها و نمونه های این سطح می ­باشند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست هوش کودک به این صفحه مراجعه نمایید.

کودک باهوش | ویژگی های کودک باهوش | تربیت کودک باهوش

آموزش کلاژ برای کودکان

هوش کودک

 


منبع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Montessori_education

Rate this post

13 Comments

 1. احمدی.ر گفت:

  افراد معروفی که به روش مونتسوری تحصیل کرده اند، کدامند؟

 2. میرزایی گفت:

  نظام و طرح آموزشی مونته سوری تست جالبیه.
  سپاس

 3. رفیع جان گفت:

  چرا آموزش مونته سوری و بازی های آموزشیش سخت به نظر میاد ؟؟؟

 4. احمد شریف گفت:

  روش مونته سوری چقدر معتبر هست؟

 5. مهیار ارشدی گفت:

  برای بچه ۱ سال چه تست هایی دارید؟

 6. سیما سرفراز گفت:

  متشکرم بابت اطلاع رسانی هاتون.
  من هیچ اطلاعی از روش مونته سوری نداشتم.

 7. ستایش بهاری گفت:

  ممنون از این متن آموزشیتون که باعث میشه کسانی که با بچه های کم توان ذهنی و دچار اختلالات رشد سروکار دارن آگاه تر عمل کنن.

 8. گندم فرح نیا گفت:

  واقعا مقاله ای پر محتوا و کامل بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *