تربیت کودک مودب
تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟
شهریور ۱, ۱۳۹۷
استراتژی هایی برای مواجهه با لجبازی در کودکان
شهریور ۱, ۱۳۹۷

نکات پایه در آموزش جنسی کودکان

در دسترس بودن و قابل حصول بودن راحت و ساده بچه‌ها به وسیله‌های آگهی رسان و مخزن‌ها ، پرورش و تعلیم و تادیب جنسی را به اساسی‌ترین و پر اهمیت‌ترین قسمت از توانایی و فراست مورد احتیاج پدران و مادران در عصر حاضر مبدل ساخته است.

تادیب و پرورش جنسی یکی از پراهمیت ترین و حیاتی‌ترین مباحث در حیطه‌ی تادیب و پرورش کودکان است چرا که تاثیر با اهمیتی در آینده و نیکبختی و بدبختی فرزندان دارد. تربیت جنسی روش و تدابیر بازدارنده‌ای می‌باشد که به منظور حفظ نمودن و سالم ماندن و دوری از بلایا و رنج‌ها و مشکلات آتی عنوان می‌شود.

دو قضیه موجب شده که تمایل و توجه بچه‌ها به مباحث جنسی فراوان گردد. نخست در دسترس بودن ساده و سهل به مباحث و معلومات جنسی به وسیله‌ی شبکه‌های مجازی و اینترنتی ، رسانه‌ها و موبایل و مبادله‌ی آن و دوم کتمان و پرده پوشی مسائل جنسی توسط پدر و مادر است. از این رو بچه‌ها درک عاقلانه‌ای از این نوع مباحث ندارند ، بی‌پاسخ ماندن پرسش‌های ابتدایی سبب می‌شود تجسس و دقت کودکان برانگیخته گردد. اغلب پدران و مادران به غلط فکر می‌کنند کشش جنسی در بچه‌ها نیست و تا وقت بلوغ نمایان نخواهد شد.

نکات عمده و پایه‌ای در تربیت جنسی کودکان

در رویارویی با پرسش‌های بچه‌ها هرگز از دورغ  فریب استفاده نکرده و از کتمان و پرده پوشی بپرهیزید. کتمان و پرده پوشی سبب شده بچه‌ها در رابطه با واقعیت شکاک شده و اطمینانشان نسبت به والدین زایل گردد و از ابزارهای اطلاعاتی بی‌اساس و ناموثق و لطمه زننده به معلوماتی دست یابند. این کتمان و پرده پوشی بچه‌ها را در دسترس انحراف و یا آسیب و اشتباه قرار خواهد داد.

با توجه به سن فرزند خود و مطابق با درک و فهم و شناخت وی ، تعیمات و معلومات ضروری را در دسترس کودک بگذارید. نه زیاده روی کنید و نه کوتاهی. در این مورد احتیاج به نظر کارشناس و کتاب‌هایی در رابطه با این موضوع در جهت استفاده والدین توصیه می‌شود.

همواره جواب به سوالات بچه‌ها را با برنامه و در قالب سوال‌هایی از خود بچه‌ها کنترل کنید. به این شیوه قادرید معلومات و فرضیات بچه‌ها را به طریقه‌ی صحیحی تنظیم و مدیریت نمایید.

تمام تعلیمات را تا سن بلوغ متمرکز بر زاد و ولد و باروری نمایید. بدین معنی که مبحث مسرت بخش و خوشایند بودن ارتباط جنسی را تا سن بلوغ برای بچه‌ها بازگو نکنید لیکن مقصود از ارتباط جنسی را منحصراً به باروری محصور نمایید.

در مقابل بچه‌ها اندام‌های بدن وی را به کودک بشناسانید. غالباً بچه‌ها در دو سالگی عملکرد اندام‌های بدن مانند دست و پا و گوش و چشم را می‌دانند. در شناساندن اندام‌های بدن قادرید از آدمک‌های ساختگی و یا آینه بهره بگیرید. بعد از شناساندن اندام‌های بدن و سوال کردن از عملکرد آنان در مورد اندام‌های جنسی نیز همچون عنوان علمی آنان ، عملکرد آن همان زاد و ولد و باروری را در این اندازه برای آنان توضیح دهید.

اندام‌های جنسی را همچون اعضای شخصی و محرمانه که ابداً کسی اجازه مشاهده و دست زدن به آن را ندارد به بچه‌ها توضیح دهید. به فرزند خود تعلیم و گوشزد نمایید در صورتی که شخصی چه آشنا و چه غریبه قصد داشت نواحی شخصی و محرمانه آنان را دست بزند و یا مشاهده نماید به والدین اطلاع دهند و به بچه‌ها آموزش دهید همیشه رازهای خود را با والدین و معلمان در میان بگذارند. با بهره گیری از بازی این مسائل را به آنان یاد دهید.

در مرحله نخست تلاش نمایید که مخاطب و شنونده مهربان و صمیمی باشید. با هوشیاری تمام به حرف‌های بچه‌ها گوش بسپارید. علت اغلب گمراهی‌ها و بی بند و باری‌های جنسی در ضعف و سستی پدر و مادر در تعلیمات درست مسائل جنسی و یا معلومات اشتباهی می‌باشد که توسط سایر افراد به بچه‌ها منتقل گشته است. از این رو در هر وضعیت و شرایط با بچه‌ها روراست بوده تا فرزندان با احساس اطمینان باطنی به شما والدین پرورش و پیشرفت نمایند.

به علاوه پدران و مادران بایستی در شکل رفتار و اعمالی که با هم در روبه‌رو و محضر کودکان از خود نشان می‌دهند اصول و محدوده‌ی خاصی را لحاظ نمایند. بچه‌ها بایستی آگاه به عشق و علاقه‌ای که میان والدین است را ببینند تا حس آرامش و ایمنی داشته باشند و همچنین عشق و مودت را به همسران آینده خود یاد بگیرند اما بایستی این شکل از عشق و علاقه با طرح و الگویی مناسب و هوشمندانه باشد تا سبب تجسس و توجه بیش از اندازه کودکان به مسائل جنسی نگردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تربیت جنسی کودک در سنین مختلف به این صفحه مراجعه نمایید.


موضوعات مرتبط :

تست هوش کودک ۴ ساله 

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟

تربیت کودک ۳ ساله چگونه است؟ نکات تربیت کودکان سه ساله را بخوانید

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

تقویت هوش غالب در کودکان

دلایل لجبازی در کودکان چیست؟ برخورد با کودک لجباز چگونه باید باشد؟

تربیت کودک بی ادب چگونه باید انجام شود؟

عصبانیت و پرخاشگری در کودکان و چگونگی مواجهه با آن

تقویت و توسعه‌ی هوش مالی کودکان

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *