تیپ شناسی - تست MBTI
تاریخچه آزمون MBTI
تیر ۲۶, ۱۳۹۷
تست هوش بزرگسال- تست mbti - تست شخصیت شناسی
آزمون تیپ شخصیتی MBTI
تیر ۲۶, ۱۳۹۷

پرورش هوش اکتسابی در کودکان

هوش اکتسابی

بازی و فعالیت‌های ذهنی ، فکر و عقل کودک را فعال نموده و هوش او را رشد می‌دهد.

بازی و سرگرمی‌هایی مانند بازی دسته جمعی و تیمی ، نمودار و ارقام ، بازی‌های نقشه‌ای و راهبردی و شطرنج قادرند فکر کودک را تحریک کنند و روزنه‌های هوش و نوآوری و کشف را در برابر آنان بگشایند.

به علم بر پایه‌ی دقت و توجه ، بررسی و کندوکاو و سنجش و محک زدن اولویت دهید. کودک از اعمال و واکنش‌های پدر و مادر یاد می‌گیرد ، اگر آنان را راغب و مایل به کسب دانش و مروج آن ببیند ، فعالیت‌های فکری و عقلی را برای خود به یک قابلیت و اعتبار مبدل می‌سازد.

تحرک ، ورزش ، خوراک کودک را مدنظر داشته باشید. تحرک و فعالیت‌های بدنی سوخت و ساز جسمی کودک را به کار می‌اندازند. خوراک و غذای خوب و مطلوب کلیات و آدابی دارد که بایستی آن‌ها را شناخت و اصطلاح بیشتر غذا بخور تا سالم و نیرومند شوی ، تصوری عامیانه و ظاهرگرا در مورد خوراک و غذای کودکان می‌باشد.

کودکان را به دنبال کردن کارهای هنری تشویق کنید ، چرا که هنر را حوزه‌ای از ریاضی قلمداد کرده‌اند. در این بین موسیقی قابلیت‌های مشخص و واضحی به منظور تقویت و توسعه‌ی هوش کودکان دارد. بازی‌های رایانه‌ای را به سوی بازی‌های رایانه‌ای راهبردی هدایت کنید. در حال حاضر به علت زیان و ضررهایی که از انجام دادن این بازی‌ها برای کودکان قابل تصور می‌باشد  ، اما قسمتی از این بازی‌ها طبق پایه‌های تقویت فکری ساخته شده و به بازار ارائه می‌شود. از این رو که ممانعت کودکان از انجام این بازی‌ها در واقعیت امکان ندارد ، بنابراین بایستی در خریداری بازی‌های رایانه‌ای توجه لازم را به کار گرفت.

کودکان و نوجوانان را به مطالعه کردن ترغیب کنید چرا که آنان به کتاب‌های مناسب و آموزنده نیاز دارند. در گزینش کتاب‌ها و مرجع آن‌ها به کودکان کمک کنید. درمورد هوش هرگز به طور صریح و آشکار با کودکان گفت و گو نکنید. این امر حالتی از انتظار و چشم داشت بدیهی از جانب پدر و مادر برای کودک به وجود می‌آورد که مسلماً تاثیری منفی داشته و ویران گرست. همچنین هرگز هوش و استعداد کودک را مورد بی‌احترامی و تمسخر قرار ندهید. کودکان ولو سخنان اهانت بار و غیر محترمانه پدر و مادر را واقعی می‌پندارند و در رویارویی با آن تسلیم شده و آن را می‌پذیرند.

برای به وجود آوردن انگیزه و تشویق و تحریک در کودکان بایستی اعتماد به نفس و عزت نفس آنان را پرورش و رشد دهیم. این امر هنگامی در کودک قدرت می‌گیرد که با آنان رفتارهای محترمانه داشته و به آنان اطمینان داشته باشید ، صحبت‌هایشان را بشنوید و افراد و اطرافیان به توانمندی آن‌ها باور داشته باشند. در صورتی که کودکان بینش و تفکری درباره‌ی این که به چه چیزی می‌اندیشند ، به چه علاقمند هستند و یا چه کاری را دوست ندارند یا از کمبودها و توانمندی‌های خود آگاه نباشند قادر نخواهند بود به خود اعتقاد و ایمان داشته باشند. کودکان بایستی فهم واضحی از حقیقت نهاد و هستی خود واقف باشند.

راهکارهای رشد و پرورش اعتماد به نفس در کودکان :

 • تمایلات و توانایی‌های درسی و غیر درسی را در کودکان ترغیب و به آنان در این زمینه انگیزه دهید.
 • برای هر نوع ارتقا و توسعه‌ی او در هر کار و فعالیتی ارج نهید و به آنان جایزه دهید.
 • توجه و دقت ، ابتکار و نوآوری و خیال پردازی کودک را تقویت نمایید.
 • از کودکان عملکرد متعهدانه توقه داشته باشید و در این عرصه برای او الگو باشید.
 • تضمین به چگونگی آموختن در شاگردان و تزکیه نفس را به کودک بیاموزید.
 • فرصتی را برای تفریح و بازی کودک با خانواده را ایجاد کنید.
 • در صورت خطا و کارهای غلط از سوی کودک ، خشونت و جدیت به خرج ندهید.
 • به او کمک کنید تا درباره‌ی خودش حس پسندیده و مطلوبی داشته باشد.
 • در مورد فعالیت‌هایی که امکان دارد بیاموزند و اجرا کنند به آنان امیدواری دهید.
 • به او یاری برسانید تا درباره‌ی آینده خودش حس آرامش و امیدوارانه‌ای داشته باشد.
 • از عیب جویی و ایرادگیری‌های آسیب دهنده و ویرانگر درباره‌ی کودکان اجتناب کنید.

ایجاد انگیزه در دانش آموزان

تشویق و تحریک طبیعی شاگردان به فراگیری و آموختن در فضایی ایمن ، اطمینان آور ، پشتیبان کننده رشد می‌یابد. هنگامی که کودکان در فضایی ایمن و مناسب و خوب جای می‌گیرند و با اطرافیان رابطه‌ی لذت بخش و مثبت داشته باشند ، دغدغه‌ی ناکامی و بی‌ثباتی و تشویش به گونه‌ای چشمگیر کاسته می‌شود. آگاهی از مهم بودن ، مقصود گزینی برای دانش آموزان اهمیت برجسته‌ای دارد ، زیرا گزینش مقصود سبب به وجود آوردن توقعات مثبت و عالی می‌شود که هر شخص به منظور مدیریت زندگی و امور خود قادر است آن‌ها را به کار گیرد. به آنان در مسئولیت مدیریت و سوق دادن به مسیری که مایلند دنبال کنند و آن چیزی که قصد دارند اجرا کنند یاری برسانید.

اگر بخواهید تربیت کودک موفق را به اختصار بررسی کنید، در ابتدا بایستی هوش کودک خود را تست نمایید و سپس در مسیری که کودک شما دارای پتانسیل های فردی است، کودکتان را تربیت کنید. یعنی همان تقویت هوش غالب و پس از آن تقویت هوش مالی کودک است.


موضوعات مرتبط :

تست MBTI یا تست هوش بزرگسال چیست

تربیت کودک موفق چه روش هایی دارد؟

هوش هیجانی کودکان و ۵ راهکار تقویتی و پرورشی

راهکارهای پرورش و رشد هوش نوزادان

بازی‌هایی برای پرورش هوش هیجانی در کودکان

هوش مالی در کودکان (بخش ۲)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code